چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۶

اذعان رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به اوضاع نابسامان کارورزان/ توزیع نامتناسب از سر اجبار بود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: به دلیل عدم تناسب به وجود آمده ناشی از نحوه توزیع کارورزان قبل از مهر 98، در شش ماهه دوم سال جاری توزیع نامتعادل کارورز بین گردش‌های بالینی وجود خواهد داشت.
اذعان رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به اوضاع نابسامان کارورزان/ توزیع نامتناسب از سر اجبار بود
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، محمد دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: در نیمسال اول سال تحصیلی 98-99 تعداد 101 نفر از دانشجویان پزشکی در مرحله کارورزی هستند.
وی عنوان داشت: دانشجویان پزشکی پس از کسب نمره قبولی در آزمون جامع پیش‌کارورزی وارد دوره کارورزی می‌شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: توزیع این دانشجویان در بخش‌های بالینی تا قبل از مهرماه 98 به دلیل کم بودن تعداد دانشجویان براساس نیاز بخش‌ها انجام می‌شده و بنابراین بعضی از بخش‌ها مانند پزشکی اجتماعی و پزشکی خانواده بدون کارورز بوده‌اند.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به طول مدت واحد گردش بالینی در کارورزی، بیان داشت: تا قبل از مهر 98 این مدت به صورت چهار هفته‌ای بوده و امکان تعیین تاریخ ثابت برای شروع و پایان دوره در مرحله بالینی دانشجویان وجود نداشته است.
وی بیان داشت: از مهر 98 به دلیل افزایش نسبی کارورزان پذیرفته شده در آزمون جامع پیش‌کارورزی شهریور 98 و ادامه این روند در آینده، آموزش دانشکده تصمیم گرفت برنامه‌ای ثابت و مشخص برای کارورزی در نظر بگیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: به همین دلیل ضمن تغییراتی در بخش‌های بالینی( براساس برنامه درسی مصوب 96)، 18 گردش بالینی کارورزی در واحدهای یک ماهه تعریف شد و توزیع کارورزان بین این گردش‌ها به طور تقریباً مساوی انجام شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: به دلیل عدم تناسب به وجود آمده ناشی از نحوه توزیع کارورزان قبل از مهر 98، در شش ماهه دوم سال جاری توزیع نامتعادل کارورز بین گردش‌های بالینی وجود خواهد داشت که با هماهنگی مدیرگروه‌های بالینی پیش‌بینی لازم برای پوشش مناسب کشیک کارورزی در بخش‌هایی که با کمبود کارورز مواجه هستند، انجام شده است.
دهقانی فیروزآبادی خاطرنشان کرد: در نیمسال اول سال جاری تعداد دانشجوی پزشکی در مرحله کارآموزی یک، 120 نفر و در مرحله کارآموزی دو، 97 نفر است.
وی با اشاره به چگونگی توزیع کارآموزان در بخش‌های بالینی، بیان داشت: دانشجویان پزشکی پس از پایان مرحله مقدمات بالینی  وارد مرحله کارآموزی می‌شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه مرحله کارآموزی شامل 21 واحد گردش بالینی است، گفت: این مرحله با احتساب تعطیلات در قالب کارآموزی یک و دو به مدت حدود دو سال طول می‌کشد.
دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: توزیع دانشجویان کارآموز مشابه دانشجویان کارورز تا قبل از مهر 98 در گردش‌های بالینی چهار هفته‌ای بوده که بنا به تصمیم آموزش دانشکده و در جهت منظم شدن برنامه، از مهر 98 به صورت واحدهای بالینی یک ماهه برنامه‌ریزی شده است.
وی یادآور شد: در این مورد نیز دانشکده در مهرماه 98 به ناچار با یک توزیع نامتناسب مواجه شد که لازمه نظم بخشیدن به وضع موجود بود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۳۱۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کارورزی , دانشگاه علوم پزشکی بیرجند