دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۸

از بیمه کارگران معدن تا رسیدگی به پرونده حادثه زغال‌سنگ طبس

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان جنوبی از تکمیل تحقیقات مقدماتی حادثه ریزش معدن سامان کاوش شهرستان طبس خبر داد.
از بیمه کارگران معدن تا رسیدگی به پرونده حادثه زغال‌سنگ طبس
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، خراسان جنوبی یکی از استان‌های معدنی کشور بوده و در این خصوص خراسان جنوبی جز پنج استان معدن‌ خیز کشور است.
از خراسان جنوبی به عنوان بهشت معادن یاد می‌شود که گنج‌های معدنی بسیاری در دل خود جای داده و بیشترین معادن در استان نیز مربوط به شهرهای نهبندان و طبس است.
همچنین شهرستان طبس نیز یکی از ظرفیت‌های مهم معدنی در زمینه ذغال سنگ کشور بوده و این شهرستان بزرگترین ذخایر ذغال سنگ کشور را دارد.
متاسفانه روز پنجشنبه هفته گذشته دو نفر از کارگران که مشغول کار در کارگاه‌های معدن سامان کاوش از معادن ذغال سنگ طبس بودند بر اثر ریزش آن کشته شدند.

حادثه معدن ذغال سنگ طبس با دو کشته و بدون مصدوم
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان طبس در خصوص این حادثه به خبرنگار تسنیم گفت: این حادثه ساعت 16:04 دقیقه به اورژانس 115 اعلام شد که در ساعت 16:20 اورژانس به محل حادثه رسید.
وحیدرضا گازرانی تصریح کرد: با توجه به اینکه زمان حادثه ایجاد شده در معدن نزدیک به تاریکی شب بوده امکان اعزام بالگرد به محل حادثه وجود نداشته است.
وی با بیان اینکه این حادثه دو کشته بر جای گذاشت بیان کرد: این حادثه هیچ مصدومی نداشته و تنها چند مصدوم به صورت سرپایی در محل حادثه مداوا شدند.

رعایت نکات ایمنی و استانداردها در معدن ذغال سنگ طبس
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو به خبرنگار تسنیم افزود: دو نفر حادثه دیده معدن ذغال سنگ طبس جز گروه تخریب بودند و این دو نفر بعد از تخریب قسمتی به دلیل فرونشست معدن دچار حادثه شدند.
محمد سالاری گفت: کارگاه ذغال سنگ پرورده یکی از کارگاه‌‌های استخراج بوده و متناسب با پیش‌روی نیز پشت این کارگاه ذغال برداشته می‌شود و تخریب باید متناسب با فضا ایجاد می‌شد که این تخریب در حال انجام بوده اما این دو نفر دچار حادثه می‌شوند.
وی تصریح کرد: تیمی از نظام مهندسی، خانه کارگر و سازمان صمت استان از کارگاه ذغال سنگ بعد از وقوع حادثه بازدیدی داشتند که تمام شرایط استاندارد و ایمنی در این معدن وجود داشته است.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه مهم‌ترین کار در خالی کردن فضای زیرزمینی، رعایت نکات ایمنی است بیان کرد: این حادثه ذغال سنگ طبس ناشی از کوتاهی و عدم رعایت مباحث ایمنی نبوده است.
سالاری با بیان اینکه این حادثه اتفاقات ناگوار دیگری نداشته و تنها همان دو نفر دچار حادثه شدند گفت: سازمان صمت استان از چند سال گذشته کمیته بحران در بحث ذغال سنگ را تشکیل داده که ماهانه جلساتی برگزار می‌کنند و نکات ایمنی در آن بررسی می‌شود.
وی با بیان اینکه حفظ نیروی انسانی در کارگاه‌های معدنی برای ما مهم است تصریح کرد: ذغال سنگ جز معادنی است که وزارت صمت هیچگونه ماموریتی برای خرید تجهیزات ایمنی نداده اما پیگیر هستیم هر کاری در بحث تجهیزات ایمنی آنها انجام دهیم.

هیچگونه مشکلی در مباحث بیمه‌ای کارگران حادثه دیده وجود ندارد
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: نکات ایمنی و استانداردها رعایت شده در معادن ذغال سنگ طبس اما قرار شد کمیته بحران در طبس برای تمام معادن به ویژه معادن زیرزمینی و معادن که خطر زیادی دارند برگزار شود.
سالاری افزود: معدن کاران تحت پوشش بیمه و حتی خود معادن نیز تحت پوشش بیمه قرار دارند و هیچگونه مشکلی در مباحث بیمه‌ای کارگران حادثه دیده وجود ندارد.
وی بیان کرد: بخشی از معادن ذغال سنگ طبس و معادنی مانند مس قلعه زری خوسف زیرزمینی هستند و به دنبال گسترش معادن زیرزمینی نیز هستیم.

پرونده حادثه ریزش معدن سامان کاوش طبس در حال تحقیقات تکمیلی
دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از تکمیل تحقیقات مقدماتی حادثه ریزش معدن سامان کاوش شهرستان طبس خبر داد.
حسین مقدس گفت: در گزارشات اولیه نیز اعلام شده که نکات ایمنی رعایت شده اما پرونده این معدن در دادسرای طبس مورد بررسی قرار گرفته است.
وی افزود: در صورت تکمیل تحقیقات نیز اگر قصور و سهل انگاری و عدم رعایت نکات ایمنی در این حادثه مشخص شود با اشخاص خاطی برخورد جدی خواهد شد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۴۶۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , معدن , طبس‌