شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۲
استاندار خراسان جنوبی:

ایجاد گمرک تخصصی برای محصولات استراتژیک خراسان جنوبی

استاندار خراسان جنوبی گفت: ایجاد گمرکات تخصصی برای محصولات استراتژیک استان یکی از اولویت های استان است.
ایجاد گمرک تخصصی برای محصولات استراتژیک خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از مهر، محمدصادق معتمدیان صبح شنبه در جشنواره شکرگذاری زرشک و زعفران قاینات اظهار داشت: خراسان جنوبی سومین استان پهناور و در عین حال کم جمعیت ترین استان کشور است.
وی، داشتن مرز مشترک با کشور افغانستان را یکی از ظرفیت های استان دانست و گفت: عملا بخشی از ظرفیت استان در مرز خلاصه شده به گونه ای که ۳۰درصد صادرات کشور به افغانستان از مرز خراسان جنوبی بوده است.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال ۹۶ مجموع صادرات کشور به ۲۸ کشور اروپایی یک میلیون دلار بوده است، بیان داشت: در همین سال خراسان جنوبی بالغ بر یک میلیارد دلار صادرات به کشور افغانستان داشته است.
معتمدیان با اشاره به تولید ۲۰ هزار تن زرشک در قاین، عنوان داشت: بیشترین تولید زرشک استان مربوط به شهرستان قاین است.
وی همچنین به رتبه دوم استان در تولید زعفران اشاره کرد و گفت: با این وجود کیفی ترین زعفران کشور مربوط به خراسان جنوبی است.
استاندار خراسان جنوبی، معادن را یکی دیگر از ظرفیت های استان دانست و افزود: خراسان جنوبی با وجود ۴۰ نوع ماده معدنی به عنوان بهشت معادن شرق کشور مطرح است.
معتمدیان از وجود بیش از هزار و ۵۰۰ اثر ملی شناسایی شده در استان خبر داد و گفت: وجود سه اثر جهانی و اولین اثر طبیعی ثبت شده جهانی یکی دیگر از ظرفیت های گردشگری استان است.
وی با اشاره به عدم شناخت مردم کشور از ظرفیت خراسان جنوبی، بیان کرد: خراسان جنوبی دیار ناشناخته هاست و باید ظرفیت های استان را به کشور معرفی کنیم.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به تشکیل کمیته تخصصی سه محصول استراتژیک، بیان داشت: این کمیته با حضور بخش دولتی و خصوصی تشکیل و مباحث مربوط به محصولات استراتژیک در آن مطرح و پیگیری می شود.
معتمدیان ادامه داد: همچنین خام فروشی یکی از مشکلات محصولات استراتژیک استان بوده  است که سبب می شود دلالان سود اصلی را از تولید این محصولات ببرند.
وی ادامه داد: در همین راستا یکی از اولویت های استان افزایش صنایع فرآوری است.
وی همچنین به اجرای طرح نهضت گلخانه ای در استان اشاره کرد و گفت: در این طرح هزار هکتار گلخانه با ظرفیت تولید۲۸۰ هزار تن در استان ایجاد می شود.
معتمدیان اضافه کرد:  همچنین سهم صادرات از محصولات استراتژیک خیلی ناچیز است که تلاش می شود افزایش پیدا کند.
وی افزود: در این راستا ایجاد گمرکات تخصصی محصولات تولیدی از اولویت هااست تا کشاورزان بتوانند به صورت مستقیم محصول خود را صادر کنند.

انتهای پیام/4
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۵۶۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , گمرک , صادرات , خراسان جنوبی