سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۳

ایجاد سه موزه توسط دانشگاه بیرجند/افزایش ۹ درصدی دانشجویان

رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به افزایش ۹ درصدی دانشجویان جدیدالورود، گفت: سه موزه دانشگاه بیرجند، موزه آموزش و فرهنگ و موزه علم و فناوری را ایجاد می کنیم.
ایجاد سه موزه توسط دانشگاه بیرجند/افزایش ۹ درصدی دانشجویان
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از مهر، احمد خامسان ظهر سه‌شنبه در نشست خبری اظهارکرد: تهیه سند چشم‌انداز دانشگاه در سال ۱۴۰۴ یک اقدام مهم در یک سال و نیم گذشته بود تا بتوانیم به هدف رسیدن به ۲۰ دانشگاه برتر کشور و هزار دانشگاه برتر دنیا برسیم.
رئیس دانشگاه بیرجند بیان‌کرد: برای اولین سال دانشجوی بین‌الملل به معنای واقعی در دانشگاه بیرجند داریم و در این زمینه هدف‌گذاری ما کشور افغانستان است.

هدف‌گذاری بر جذب ۳۰۰ دانشجوی بین‌الملل در سال ۱۴۰۴
خامسان با اشاره به اینکه بر روی افزایش اعضای هیأت علمی پیوسته دانشگاه نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم، ادامه داد: امیدواریم در سال ۱۴۰۴ بتوانیم ۳۰۰ دانشجوی بین‌المللی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه یکی از تأکیدات دانشگاه بیرجند بر موضوع مهارت‌آموزی است، گفت: مرکز نوآوری و رشد دانشگاه توسط معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افتتاح شد و یک و نیم میلیارد تومان اعتبار به این مرکز اختصاص یافت.
رئیس دانشگاه بیرجند اظهارکرد: همچنین تلاش ما بر این است که سرفصل دروس را بر مهارت‌آموزی محور قراردهیم.
خامسان بیان‌کرد: در امور پژوهشی موضوع فناوری در دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است و دو درصد از اعتبارات هزینه‌ای دانشگاه در این بخش هزینه شد و در عمده موارد مربوط به فناوری سرمایه‌گذاری لازم صورت گرفت.
وی با بیان اینکه سال گذشته سال گذشته سه میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی برای دانشگاه خریدیم، ادامه داد: همچنین در حوزه فناوری اطلاعات در سال گذشته با افزایش حدود ۱۰ تا ۲۰ درصدی در زمینه اعتبارات رو به رو بودیم.
رئیس دانشگاه بیرجند گفت: ۲۷ هزار جلد کتاب را در سال جاری به آموزش و پرورش و کتابخانه‌های عمومی خراسان‌جنوبی اهداء کردیم و همچنین  ۳۵ هزار جلد کتاب در طول یک سال و نیم گذشته توسط دانشگاه بیرجند اهداء شد.
خامسان اظهارکرد: اعتبار مربوط به گرندهای پژوهشی را به دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان افزایش دادیم تا اساتید در حوزه پژوهشی با مشکلی رو به رو نباشند.

اقدامات دانشگاه بیرجند در حوزه مدیریت سبز
وی افزود: در محورهای مدیریت سبز نیز اقداماتی چون تکمیل تصفویه خانه دانشگاه با اعتبار یک میلیارد تومان، جمع‌آوری فاضلاب های خاکستری، پروژه مربوط به جمع‌آوری آب‌های سطحی را یا در دست اجرا داریم و یا اجرا خواهیم کرد.
رئیس دانشگاه بیرجند گفت: استاندارد ۱۶ هزار را برای همه موتورخانه‌های دانشگاه گرفتیم و بحث بازسازی موتورخانه‌های دانشگاه را نیز پیگیری کرده‌ایم.
خامسان اظهارکرد: دانشگاه بیرجند یک دین را نسبت به شهر  احساس می‌کند و از این جهت می‌خواهیم سه موزه دانشگاه بیرجند، موزه آموزش و فرهنگ بیرجند، و موزه علم و فناوری را در پردیس شهدای دانشگاه  بیرجند راه‌اندازی کنیم.
وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم در حدود یک سال آینده کار موزه به نتیجه برسد، بیان‌کرد: برای یک سالن موزه به مساحت دو هزار و ۵۰۰ مترمربع از هیأت امنای دانشگاه درخواست اعتبار حدود یک میلیارد تومانی خواهیم داشت.
رئیس دانشگاه بیرجند ادامه داد: در سال گذشته در راستای احیاء باغ امیرآباد بیرجند از هیأت امنای دانشگاه مبلغ یک میلیارد تومان برای مجتمع فرهنگی و رفاهی دانشگاه در باغ امیرآباد گرفتیم که فاز یک آن را نیز افتتاح خواهیم کرد.

احیای باغ امیرآباد ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
خامسان یادآورشد: البته احیای باغ امیرآباد بیرجند حدود ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و امیدواریم با همکاری میراث فرهنگی و بخش خصوصی این کار را در دو- سه سال آینده پیگیری کنیم.
وی گفت: اگر همکاری رسانه‌ها و تیترهایشان با عنوان «سهم دانشگاه بیرجند از اعتبارات طرح صفر است» نمی‌بود در حال حاضر هشت میلیارد تومان از اعتبار طرح توازن برای دانشگاه بیرجند در نظر گرفته نمی‌شد.

افزایش ۱۸ درصدی دانشجویان روزانه
رئیس دانشگاه بیرجند یادآور شد: در دانشگاه بیرجند به همراه دانشکده‌های اقماری ۱۴۶ نفر دانشجوی کاردانی، ۳۶۴ کارشناسی ناپیوسته، ۱۰ هزار و ۸۶ نفر دانشجوی کارشناسی، دو هزار ۶۰۲ دانشجوی ارشد و ۵۸۶ نفر دانشجوی دکترای تخصصی  و در مجموع ۱۳ هزار و ۷۸۴ دانشجو تحصیل می‌کنند.
خامسان گفت: میزان دانشجویان روزانه ۱۸ درصد و جمعیت دانشجویان ورودی جدید نیز ۹ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۶۱۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , تسهیلات , دانشگاه بیرجند