پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۳
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان‌جنوبی خبرداد:

آخرین وضعیت ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی محرومین/ از تکمیل ۳۵۶ واحد تا پیش‌بینی تحویل ۲۵۰۰ واحد

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان‌جنوبی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده احداث دو هزار و 500 واحد تا پایان امسال به اتمام می‌رسد، گرچه هنوز منابع این واحدها به طور کامل تخصیص نیافته و آمادگی داریم بلافاصله بعد از تخصیص منابع احداث واحدهای باقی‌مانده را نیز آغاز کنیم.
آخرین وضعیت ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی محرومین/ از تکمیل ۳۵۶ واحد تا پیش‌بینی تحویل ۲۵۰۰ واحد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، عملیات ساخت 10 هزار واحد مسکونی ویژه نیازمندان 21 اسفندماه 1397 با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، استاندار خراسان‌جنوبی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسؤولان در روستای هُج و نُج شهرستان بیرجند آغاز شد.
قرارداد سه‌جانبه بین کمیته امداد، بنیاد مسکن و سازمان برنامه و بودجه برای ساخت 10 هزار واحد مسکونی منعقد و براساس این قرارداد پنج هزار واحد مسکونی ویژه مددجویان کمیته امداد در استان ساخته می‌شود.
طرح ساخت پنج هزار واحد مسکونی محرومان با مشارکت سازمان برنامه و بودجه و کمیته امداد در استان اجرا می‌شود که در فاز اول ساخت 800 واحد شروع شد.
عملیات اجرایی فاز دوم طرح ساخت پنج هزار واحد مسکونی محرومان در استان خراسان‌جنوبی چهارم مهرماه امسال با حضور رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) و استاندار خراسان‌جنوبی در شهرستان نهبندان آغاز شد.

پیش‌بینی تحویل 2500 واحد تا پایان امسال
همچنین در فاز دوم این پروژه عملیات اجرایی یک هزار و 700 واحد آغاز شد و پیش‌بینی می‌شود دو هزار و 500 واحد مسکونی تا پایان امسال ساخته و تحویل مددجویان شود.
رضا سلم‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، گفت: براساس تفاهم‌نامه سال قبل بین امداد کشور پنج هزار مسکن برای مددجویان استان ساخته می‌شود که تاکنون پرونده سه هزار و 500 واحد تکمیل و طبق برنامه عملیات اجرایی دو هزار و 500 واحد شروع شده و مهم صدور پرونده ساختمانی است که دو هزار و 700 نفر تا هفته قبل برای دریافت پروانه ساختمانی معرفی شدند.
وی با بیان اینکه برای دو هزار و 100 پروانه اخذ و قرارداد ساخت یک هزار و 400 واحد با پیمانکاران بسته شده است، بیان داشت: برای مابقی واحدها با انجمن انبوه‌سازان تفاهم‌نامه منعقد شده تا بعد از تخریب و آواربرداری، زمین تحویل آن‌ها شود.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان‌جنوبی تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده احداث دو هزار و 500 واحد تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد، گرچه هنوز منابع این واحدها به طور کامل تخصیص نیافته و آمادگی داریم بلافاصله بعد از تخصیص منابع احداث واحدهای باقی‌مانده را نیز آغاز کنیم.
سلم‌آبادی هدف از ساخت این منازل را تأمین مسکن مقاوم در روستاها ذکر کرد و بیان داشت: در مجموع 80 درصد واحدهای مسکونی در روستا‌ها ساخته می‌شود.

وجود 13 هزار و 900 مسکن غیرمقاوم
وی با بیان اینکه با محاسبه مددجویان یک نفره 13 هزار و 900 واحد مسکن غیرمقاوم در استان وجود دارد، گفت: از این تعداد 670 مددجو شهری و مستأجر هستند و براساس تفاهم‌نامه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی امکان ساخت مسکن شهری هم برای مددجویان فراهم و آمار استخراج شده است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان‌جنوبی با یادآوری اینکه فرم «ج» بیش از 400 نفر سبز است و می‌توانند از این امکانات استفاده کنند، اضافه کرد: برای 300 نفر در بیرجند و مناطق شهری دو طبقه ساخته می‌شود و برای 70 واحد در شهرک‌های اقماری بیرجند، حاجی‌آباد، امیرآباد و در شهرستان‌های طبس، نهبندان و بشرویه زمین تأمین شده است.
سلم‌آبادی تصریح کرد: برای ساخت هر واحد 25 میلیون تومان از طرف سازمان برنامه و بودجه، 10 میلیون تومان کمک بلاعوض کمیته امداد و 15 میلیون تومان از طرف صندوق امداد ولایت تسهیلات پرداخت می‌شود.

36 هزار مسکن روستایی؛ نیازمند مقاوم‌سازی
علی‌اصغر آسمانی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، گفت: بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 1395در خراسان‌جنوبی 88 هزار و 835 واحد روستایی در استان شناسایی شد که از این تعداد 40 هزار واحد معادل 45 درصد مستحکم‌ و مقاوم‌سازی شده است.
وی بیان داشت: از این تعداد واحد شناسایی شده حدود 12 هزار و 900 واحد معادل 14.5 درصد واحدهایی است که برای ساخت آن از مصالح کم‌دوام و حدود 36 هزار واحد روستایی معادل 40.5 درصد واحدهایی است که از مصالح کاملا بی‌دوام و غیرمقاوم استفاده شده است.

تشکیل 6188 پرونده
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی در تشریح آخرین وضعیت ساخت پنچ هزار واحد مسکونی ویژه محرومان استان، گفت: در این راستا شش هزار و 188 پرونده تشکیل که از این تعداد پنج هزار و 97 پرونده به بانک‌های عامل معرفی شدند.
آسمانی‌مقدم با بیان اینکه از این تعداد چهار هزار و 264 پرونده موفق به انعقاد قرارداد با بانک‌ها شده‌اند، مطرح کرد: تاکنون چهار هزار و 23 واحد مسکونی پی‌کنی شده که از این تعداد سه هزار و 321 واحد به مرحله اجرای فنداسیون، دو هزار و 276 واحد دیوارچینی و اسکلت، یک هزار و 676 واحد به مرحله اجرای سقف و یک هزار و 16 واحد به مرحله اتمام سفت‌کاری  رسیده است.

تکمیل 356 واحد مسکن محرومین استان
وی از تکمیل ساخت 356 واحد مسکن محرومین در خرسان‌جنوبی خبر داد و بیان داشت: این واحدها در شهرستان‌های بیرجند، قاین، سرایان، سربیشه و نهبندان تکمیل و آماده بهره‌برداری است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه واحدهای مسکونی محرومان در مناطق روستایی با متراژ 40 تا 60 متر و اسکلت پیچ و مهره ساخته شده که برای محرومان کم‌هزینه‌تر باشد، خاطرنشان کرد: به ازای هر واحد مسکونی 25 میلیون تومان کمک بلاعوض و  40 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با بازپرداخت 15 ساله نیز پرداخت می‌شود.
انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۷۰۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , تسهیلات , کمیته امداد , مسکن