شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۸

نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان‌جنوبی میزبان هنرمندان سراسر کشور می‎شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی از برپایی چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: این نمایشگاه در روز چهارشنبه 13 آذرماه در محل نمایشگاه بین‌المللی بیرجند افتتاح می‌شود.
نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان‌جنوبی میزبان هنرمندان سراسر کشور می‎شود
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، حسن رمضانی ظهر امروز در نشست خبری، اظهار داشت: در سنوات گذشته سازمان میراث فرهنگی تنها مجوز نمایشگاه استانی و بعد از آن منطقه‌ای را به استان ارائه می‌کرد، اما در سه سال گذشته با تلاش‌های انجام شده در تقویم سازمان صنایع دستی نمایشگاه صنایع دستی خراسان‌جنوبی جایگاه خوبی پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه از مجموع 31 استان کشور 14 استان مجوز برگزاری نمایشگاه سراسری را دارند که خراسان‌جنوبی یکی از این استان‌ها است، بیان داشت: نمایشگاه ملی صنایع دستی و هنرهای سنتی در خراسان‌جنوبی تثبیت شده و جایگاهی خوبی در سطح کشور پیدا کرده است.

برپایی چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی از برپایی چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان‌جنوبی در 204 غرفه خبر داد و تبیین کرد: این نمایشگاه در روز چهارشنبه 13 آذرماه در محل نمایشگاه بین‌المللی بیرجند با حضور هنرمندان 30 استان کشور افتتاح می‌شود.
رمضانی تصریح کرد: از مجموع 204 غرفه، 95 غرفه آن مربوط به هنرمندان استان خراسان‌جنوبی، 65 غرفه مربوط به هنرمندان سایر استان‌ها و 44 غرفه مربوط به دستگاه‌های اجرایی فعال در حوزه صنایع دستی استان است.
وی با اشاره به رشد 100 درصدی غرفه‌ها در جهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی استان، اضافه کرد: سال گذشته در نمایشگاه 11 میلیارد ریال فروش داشته‌ایم و امسال با توجه به افزایش غرفه‌ها و حضور بیشتر استان‌ها پیش‌بینی می‌شود فروش امسال نمایشگاه ملی صنایع دستی در خراسان‌جنوبی به دو برابر افزایش یابد.

نمایشگاه بین‌المللی؛ میزبان هنرمندان سراسر کشور
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه امروز صنایع دستی و تولیدات آن در نزد مردم جایگاه خوبی دارد و فروش‌های نمایشگاهی با استقبال خوبی مواجه شده، تبیین کرد: از خراسان‌جنوبی رشته‌های بومی و مزیت‌دار از جمله نساجی سنتی، تراش سنگ و بافته‌های داری به نمایش گذاشته می‌شود.
رمضانی با بیان اینکه هنرمندان استان اصفهان و یزد نیز به‌صورت ورکشاپ در این نمایشگاه حضور دارند، عنوان کرد: نمایشگاه ملی صنایع دستی از 13 تا 18 آذرماه جاری در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی بیرجند از ساعت 16 تا 22 میزبان علاقه‌مندان است.
حسین‌عباس‌زاده، معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌‌جنوبی با اشاره به برگزاری چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی به میزبانی خراسان‌جنوبی، گفت: شش سیاه چادر عشایری با حضور استان‌های لرستان، گلستان، خراسان‌شمالی و خراسان‌جنوبی در نمایشگاه صنایع دستی برپا می‌شود.

ثبت اطلاعات ۷ هزار هنرمند خراسان‌جنوبی
وی گفت: در حال حاضر اطلاعات بالغ بر هفت هزار صنعت‌گر خراسان‌جنوبی در سامانه معاونت صنایع دستی کشور ثبت شده که از این تعداد آمار کمی بیمه شده‌اند.
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌‌جنوبی از بیمه‌شدن حدود 120 نفر از صنعتگران و هنرمندان حوزه صنایع دستی استان خبر داد و افزود: سال گذشته سهمیه بیمه خراسان‌جنوبی 55 نفر بود که امسال به 120 نفر بیمه شده افزایش یافته است.
عباس‌زاده در پایان اعلام کرد: خانه‌های تاریخی به کارگاه‌های تولید صنایع دستی تبدیل شده و در محله خیرآباد بیرجند مرکز توسعه و ترویج صنایع دستی به‌زودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۸۱۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , صنایع دستی , میراث فرهنگی , خراسان جنوبی