پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۳

مهلت ۴ ماهه برای تکمیل دانشنامه دفاع مقدس در خراسان جنوبی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی، دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرد که در مدت چهار ماه، اطلاعات دانشنامه استانی دفاع مقدس را گردآوری کنند.
مهلت ۴ ماهه برای تکمیل دانشنامه دفاع مقدس در خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، ناصر خوش‌خبر که ریاست شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس را برعهده داشت، از کوتاهی دستگاه‌های اجرایی در گردآوری و تعیین مداخل موردنیاز دانشنامه دفاع مقدس گلایه کرد و گفت: کوتاهی در انجام این کار مهم، زیبنده استان نیست.
به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی وی با تاکید بر اینکه جمع‌آوری آثار شهدا، کاری بزرگ و بسیار ارزشمند است خاطرنشان کرد: ایثار و از خودگذشتگی شهدا، قامت ایران اسلامی را رعنا و رشید نشان می‌دهد.
وی گفت: پرداختن به موضوع شهید و شهادت در استان خراسان جنوبی که به وجود ۲ هزار شهید مفتخر است، وظیفه همه ماست. 
معاون استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: مدیری که نتواند این فضا را درک کند، باید مورد پرسش قرار گیرد. 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان خراسان جنوبی نیز در این نشست به پیگیری‌های استاندار در جذب اعتبارات ویژه برای ساخت و تکمیل یادمان‌های شهدای گمنام اشاره کرد گفت: در سفر دکتر نوبخت، مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال برای ساخت و تکمیل یادمان‌های شهدای گمنام استان طی دو سال اختصاص داده شد که با پیگیری‌های استاندار در مرحله نخست مبلغ ۲۰ میلیارد ریال تخصیص یافت. 
محمدرضا فخر درخصوص نحوه هزینه کرد این مبلغ گفت: براساس مصوبات کمیته مراکز فرهنگی و یادمان‌های دفاع مقدس مقرر شد این اعتبار در ساخت یادمان‌های بلوارهای پاسداران و شعبانیه بیرجند، روستاهای چهکند، حاجی آباد و دستگرد هزینه شود. 
وی ادامه داد: بخشی از این اعتبار در تکمیل یادمان‌های شهدای گمنام حوزه علمیه بیرجند و شهرهای حاجی آباد، اسلامیه، دیهوک، درح و نیمبلوک هزینه خواهد شد. 
به گفته وی اجرای این پروژه‌ها در مرحله انتخاب پیمانکار است. 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی یادآور شد: با مساعدت استاندار از محل اعتبارات استانی برای تکمیل یادمان‌های دانشگاه آزاد اسلامی طبس (۶۰۰ میلیون ریال) شهر بشرویه (۵۰۰ میلیون ریال)، شهر ارسک (۳۰۰ میلیون ریال) و شهر خوسف (۵۰۰ میلیون ریال)  تخصیص یافته است. 
وی ضمن ارائه گزارشی درخصوص وضعیت همکاری دستگاه‌های اجرایی و میزان پیشرفت کار در تدوین دانشنامه دفاع مقدس متذکر شد: براساس بند "ح" ماده ۸۶ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱۴/۱۲/۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی) بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس موظف است با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های فرهنگی کشور تا پایان اجرای قانون برنامه نسبت به توسعه و تکمیل مراکز اسناد و مدارک دفاع مقدس و تدوین دایره‌المعارف دفاع مقدس و تدوین تاریخ دفاع مقدس مطابق بودجه سنواتی اقدام کند. 
فخر گفت: طبق این قانون، تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون موظفند ۲۰ درصد از اعتبارات فرهنگی خود به‌ استثنای فصول اول و ششم اعتبارات هزینه‌ای را براساس موافقتنامه مبادله شده با سازمان در چارچوب سیاست‌های مصوب ابلاغی شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت صرف این امور کنند.
در این نشست بر مواردی از جمله ارائه طرح پژوهشی دانشنامه دفاع مقدس، پیگیری دستگاه‌ها برای تکمیل اسناد مرتبط با دفاع مقدس از خراسان رضوی و اخذ اعتبارات مورد نیاز از طریق وزارتخانه‌های مرتبط تاکید شد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۸۸۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , دفاع مقدس