چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۲

مشکلات اساسی خراسان جنوبی در پژوهش‌ها مدنظر قرار می‌گیرد

رییس دانشگاه بیرجند گفت: سال آینده تلاش خواهیم کرد که مشکلات اساسی استان از جمله محصولات استراتژیک، کار و کارآفرینی و مسائل اجتماعی جوانان در پژوهش‌ها مدنظر قرار گیرد و جهت فعالیت پژوهشگران در این راستا باشد.
مشکلات اساسی خراسان جنوبی در پژوهش‌ها مدنظر قرار می‌گیرد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، احمد خامسان در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر استان و دانش‌آموزان پژوهنده - ایده‌پرور افزود: باید تلاش کنیم که در پژوهش‌ها مسائل و مشکلات اساسی استان را بررسی و حل کنیم.
وی بیان کرد: رویکرد پژوهش در استان مثبت است و دانشگاه بیرجند جزو ۲۵ دانشگاه برتر کشور است.
رییس دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه سالانه ۱۵ درصد از بودجه دانشگاه‌ها مختص پژوهش است گفت: سال گذشته در دانشگاه بیرجند حدود سه ملیارد تومان در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی، ۱.۵ میلیارد تومان در زمینه ایمنی آزمایشگاه‌ها و بیش از چهار میلیارد تومان در حوزه فناوری اطلاعات و زیرساخت‌های آن هزینه کردیم.
وی ادامه داد: همچنین گرنت‌های پژوهشی (پژوهانه) اساتید را از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان افزایش داده‌ایم و علیرغم کمبود اعتبار، بودجه پژوهشی دانشگاه بیرجند تخصیص ۱۰۰ درصدی داشته‌ است.
خامسان گفت: امسال هم ۳۰ درصد اعتبارات دانشگاه یعنی بیش از ۳۵ میلیارد تومان را برای پژوهش و زیرساخت‌های آن در نظر گرفته‌ایم که دامنه آن از کتابخانه شروع می‌شود و تا فناوری اطلاعات، مرکز فناوری و پژوهش‌ها ادامه دارد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان جنوبی هم در این مراسم گفت: پژوهش‌ها نقش مهمی در توسعه استان دارد به عنوان مثال پژوهشگران استان می‌توانند ما را در زمینه اجرای طرح آمایش سرزمین استان که سه سال پیش نوشته شده است، یاری کنند.
مجید پورعیسی افزود: همچنین پژوهشگران و اساتید دانشگاه می‌توانند مسوولان دستگاه‌های اجرایی را در اجرای هرچه موفق‌تر طرح‌هایشان یاری کنند چراکه مدیران اجرایی ما شاید کمتر فرصت مطالعه و تحقیق را داشته باشند.
وی اظهار داشت: اعتبارات دستگاه‌ها را می‌توانیم از یک درصد موجود تا سه درصد برای کمک به پژوهشگران افزایش دهیم و آمادگی کامل برای کمک به پژوهشگران در زمینه تامین منابع و تجهیزات مورد نیاز آنان را داریم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم گفت: تاکنون در دانشگاه علوم پژشکی پژوهش‌های کاربردی زیادی انجام شده از جمله گیت آزمایشگاهی تعیین جنسیت جنین که مورد استقبال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته‌ است.
محمد دهقانی فیروزآبادی بیان کرد: همچنین کارهای اولیه طرح سلامت کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان انجام شده که به زودی کارهای اجرایی آن انجام خواهد شد و یک طرح بلندمدت و چندین ساله است.
وی ادامه داد: طرح سنجش سلامت سالمندان را در شهرستان بیرجند داشته‌ایم که در مرحله اول سنجش حدود یک هزار و ۴۰۰ نفر سالمند شهر بیرجند و ۴۰۰ نفر سالمند روستایی این شهرستان انجام شده و به زودی مرحله دوم آن شروع می‌شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۹۳۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دانشگاه بیرجند , خراسان جنوبی