چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۲

فضای مجازی را به زیر ساخت‌های بومی تجهیز کنیم

عضوکارگروه فضای مجازی کمیسیون اجتماعی و سیاسی مجلس خبرگان رهبری بر تجهیز فضای مجازی به زیرساخت های بومی تاکید کرد و گفت: مانع تسلط دشمنان بر فرهنگ کشور از طریق فضای مجازی شویم.
فضای مجازی را به زیر ساخت‌های بومی تجهیز کنیم
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از مهر، حجت‌الاسلام محمد کهوند صبح چهارشنبه در دیدار با طلاب مدرسه علمیه حضرت نرجس(س)  بیرجند اظهارکرد: متأسفانه شناخت‌ ما از فضای مجازی ناقص و نادرست است.
عضوکارگروه فضای مجازی کمیسیون اجتماعی و سیاسی مجلس خبرگان رهبری در باره علل و عوامل برخورد منفعلانه با فضای مجازی بیان‌کرد: یکی از علل این برخورد منفعلانه را باید در نداشتن شناخت کافی و مواجهه نادرست با این محیط جست‌وجو کرد.
کهوند ادامه‌داد: علت دیگر برخورد منفعلانه کنار گذاشتن آموزه‌های دینی در نحوه مواجهه با فضای مجازی است، در حالی که در فرهنگ دینی بسیاری از تعالیم ارتباط مستقیم با موضوع اینترنت و فضای مجازی پیدا می‌کند.
وی افزود: خیلی از ما فکر می‌کنیم که فضای مجازی چون چاقو است که مفید یا مضر بودن آن بسته به نوع استفاده ما دارد در حالی که این تشبیه برای فضای مجازی نادرست است.
عضوکارگروه فضای مجازی کمیسیون اجتماعی و سیاسی مجلس خبرگان رهبری گفت: در حوزه فضای مجازی گاه مشکل از ساختار است و هر نوع استفاده ما باز هم آسیب‌هایی را به ویژه برای‌کودکان و نوجوانان به همراه خواهد داشت.
کهوند اظهارکرد: به عنوان مثال دریوتیوب محتوای تولید شده نه براساس تاریخ تولید و یا مؤلفه‌ها و ملاک‌هایی شبیه به آن بلکه براساس خواست و اطلاعات مدیر یوتیوب در اولویت قرار می‌گیرد.
وی  در زمینه آموزه‌های دینی که می‌تواند در حوزه مدیریت فضای مجازی مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد، بیان‌کرد: در آیه ۶۰ سوره انفعال خداوند با صراحت بیان‌کرده که «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ هر نیرو و امکاناتی که دارید برای مقابله با دشمنان آماده سازید»
عضوکارگروه فضای مجازی کمیسیون اجتماعی و سیاسی مجلس خبرگان رهبری ادامه‌داد: توصیه قرآن کریم در آیه ۶۰ سوره انفعال تنها به جنگ سخت و  نظامی ارتباط ندارد بلکه در حوزه جنگ نرم و ارتباط در فضای‌مجازی نیز باید امکانات خود را تجهیز کنیم.
کهوند گفت: امروزه سؤال ما این است که وزارت ارتباطات در زمینه زیرساخت‌های بومی فضای مجازی چه اقداماتی را انجام داده است و در این زمینه چه پیشرفت‌هایی داشته‌ایم؟
وی اظهارکرد:  همچنین در آیه ۱۴۱ سوره نساء بیان‌کرده «لَن یجْعَلَ اللَّهُ لِلْکفِرِینَ عَلی المْؤْمِنِینَ سبِیل  و خداوند هرگز برای کافران راه تسلط بر مؤمنان قرار نداده است» که در متون دینی از این آیه به عنوان آیه نفی سبیل یاد می‌شود.
عضوکارگروه فضای مجازی کمیسیون اجتماعی و سیاسی مجلس خبرگان رهبری یادآورشد: باید در جنگ نرم نیز با تمسک به این آیه نگذاریم که معاندان و دشمنان راه تسلطی بر ما از طریق فضای مجازی پیدا کنند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۹۳۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , حوزه علمیه , فضای مجازی