سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۳

مردم به آموزش فعالیت در فضای مجازی نیاز دارند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار بیرجند گفت: آحاد مردم و جوانان در زمینه استفاده از فضای مجازی به آموزش نیاز دارند تا از آسیب حفظ شوند.
مردم به آموزش فعالیت در فضای مجازی نیاز دارند
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، سعید برقی در نشست ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان بیرجند افزود: فقدان آموزش فضای مجازی که یک دریای مواج است و مردم و جوانان را در معرض آسیب قرار داده، به چشم می‌خورد.
وی اظهار داشت: این دریای مواج هم آسیب و هم فرصت است و باید به گونه‌ای تدبیر شود که آسیب‌ها در این بخش به حداقل برسد و فرصت‌ها افزایش یابد.
معاون فرماندار بیرجند گفت: امروز قصه پرغصه‌ای در فضای مجازی وجود دارد و همه ما وظیفه داریم با هم‌افزایی و همفکری و استفاده از همه ظرفیت‌ها از فرصت‌ها به نحو احسن استفاده کنیم.
وی افزود: فرصت‌های فضای مجازی می‌تواند در تولید محتوا یا ایجاد اشتغال و پاسخ به نیازها باشد و گام نخست را برداشته‌ایم و هم عقیده‌ایم آسیب‌های فضای مجازی خطرهایی را داشته اما گام مهمتر این است که کار در این حوزه باید مشارکتی و با هم‌افزایی باشد چون در بیرجند کارها در این حوزه بیشتر جزیره‌ای بوده که رفع این مشکل به اجماع و مشارکت همه دستگاه‌های مربوط نیاز دارد.
برقی بیان کرد: در جوامع مختلف هدف مانند جوانان، والدین و دانش آموزان به آموزش و فرهنگ سازی نیاز داریم و تنها با چاپ و نصب چند تابلو و بنر این مشکلات رفع نشده و نیاز است که نهضت آموزش و آگاه سازی مردم شروع شود.
وی گفت: بحران را درک کرده‌ایم و راهکارها را هم احصا می‌کنیم تا به صورت میدانی وارد عمل شویم و با برنامه ریزی و ارائه آموزش های لازم به دنبال فرهنگ سازی و نحوه استفاده صحیح از فضای مجازی باشیم.

فضای مجازی بخش عمده زندگی را به خود اختصاص داده است
مسئول مرکز استانی سازمان فضای مجازی سراج در خراسان جنوبی گفت: فضای مجازی بخش عمده زندگی ما را به خود اختصاص داده و ضریب نفوذ اینترنت در شهر بیرجند ۷۵ درصد است.
سعید کسرائی نیا افزود: از هر ۱۰ نفر، هفت نفر به فضای مجازی دسترسی دارند و بین جوانان شهر بیرجند این آمار به ۹۰ درصد می‌رسد.
وی اظهار داشت: در ۲۴ ساعت به طور متوسط هفت ساعت از تلفن همراه استفاده می‌شود و این مدت زمان، همه شئونات زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
مسئول مرکز استانی سازمان فضای مجازی سراج گفت: فضای مجازی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی اثر داشته و این موضوع هم بین فرزندان و هم والدین پررنگ است به طوری که برخی والدین بیشتر وقت خود را در فضای مجازی سپری می‌کنند و کمتر به کودکان توجه می‌شود.
وی افزود: نبود آموزش‌های مستمر درخصوص فضای مجازی احساس می‌شود و ما در مجموعه سراج به تنهایی کار ۷۰ اداره و سازمان را در این حوزه به دوش می‌کشیم و متاسفانه فهم و درک همکاری در بعضی سازمان‌ها وجود ندارد.

کسرائی‌نیا بیان کرد: دستگاه‌های مختلف باید برای مخاطبان و کارکنان خود دوره‌های آموزشی سواد فضای مجازی را برگزار کنند و وابستگی به شبکه‌های اجتماعی در بعضی موارد شکل اعتیادگونه دارد.
وی گفت: نخستین نوع اعتیاد در شهر بیرجند روابط عاشقانه و آنلاین است و از جوان ۱۵ساله تا پیرمرد ۷۰ ساله در این بخش داریم که ارتباط آنلاین داشته و گاهی افراد متاهل هم هستند.
وی دیدن فیلم پورن را از دیگر موارد اعتیاد در فضای مجازی عنوان کرد و افزود: فرد با همین شرایط وارد خانواده می‌شود و نمی‌تواند با همسرش ارتباط صحیح و پایدار برقرار کند.
این کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه مرکز مشاوره تخصصی فضای مجازی در بیرجند وجود ندارد، گفت: باید تلاش شود در دهه فجر نخستین مرکز مشاوره آنلاین و ترک اعتیاد اینترنتی را تشکیل دهیم.
وی اضافه کرد: متاسفانه برخی مدیران ما از فضای مجازی گریزان و هراسان هستند که مورد انتقاد قرار گیرند به همین دلیل وارد این عرصه نمی‌شوند.
کسرائی نیا گفت: جوان و نوجوان در فضای مجازی باید خط و تحلیل خود را از چه کسی بگیرد و این ایراد است که جوانان در این حوزه حضور ندارند.
وی افزود: چه کسی باید فضای بصیرت را برای جوان فراهم کند، مراجع رسمی همیشه مورد انتخاب جوانان نیستند و باید مدیران در این عرصه حضور پررنگ داشته باشند.
وی اظهار داشت: جوان ما در فضای مجازی مصرف‌گرا است و به دنبال تولید محتوا نیست که باید فضا از مصرف‌گرایی به تولید محوری تغییر کند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۵۲۷۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , سازمان فضای مجازی سراج , فضای مجازی