سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۲

شلوغی اتوبوس‌های درون شهری در روزهای کرونایی / کاهش ۸۷درصدی درآمد اتوبوسرانی بیرجند

درحالی روزهای گرم ماه رمضان را در کویر سپری می‌کنیم که برخی از مردم بیرجند از کاهش تعداد اتوبوس‌های واحد و شلوغی آنها گلایه دارند و مسئولان مربوطه کاهش استقبال مسافران و کاهش ۸۷ درصدی درآمد اتوبوسرانی را علت اصلی کاهش سرویس دهی می‌دانند.
شلوغی اتوبوس‌های درون شهری در روزهای کرونایی / کاهش ۸۷درصدی درآمد اتوبوسرانی بیرجند
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، زنبیل به دست در حالی که عقربه‌های ساعت  13 ظهر یک روز گرم آفتابی را در بیرجند نشان می‌دهد، منتظر ایستادن اتوبوس است. 40دقیقه‌ای می‌شود که منتظر آمدن اتوبوس است اما هرچه سرک می‌کشد خبری از اتوبوس نیست گویا قصد آمدن ندارد. دست در جیبش کرده و پول‌هایش را می‌شمرد، کفاف کرایه تاکسی را نمی‌دهد، ناامید می‌شود دوباره روی صندلی ایستگاه نشسته و  آمدن اتوبوس را به انتظار می‌کشد.
بعد از 48 دقیقه انگار اتوبوس از راه می‌رسد، اتوبوسی که شلوغ است و جایی برای نشستن نیست. مسافرانی که در صندلی‌ها کنار هم نشسته‌اند گویا بی خیال کرونا شده‌اند چرا که تعداد کمی از مسافران از ماسک و دستکش استفاده می‌کنند.
هر طور هست جایی برای خود بازمی‌کند تا بتواند میله را نگه دارد اتوبوس راه می‌افتد، با عبور و توقف در چند مسیر، اما هنوز جایی برای نشستن پیدا نمی‌شود.

یکی از بانوان بیرجندی که مسافر اتوبوس است از شلوغی اتوبوس برخی نقاط شهر گلایه دارد گفت: باید چندین ساعت در انتظار بنشینی تا اتوبوس سر برسد.

یکی دیگر از مسافران هم ضمن تایید شلوغی اتوبوس‌ها در ایام ماه رمضان گفت: تعداد اتوبوس‌ها کم شده و این ازدحام جمعیت و تاخیرهای زیاد اتوبوسها برای کم کردن تعداد اتوبوس است.
وی ادامه داد: ای کاش مسئولان در ایام ماه رمضان که مردم روزه هستند تعداد اتوبوس‌ها را به ویژه در این حال و روز کرونایی کم نمی‌کردند تا مردم با مشکل مواجه نشوند.

رئیس سازمان حمل و نقل بار مسافر و شهرداری بیرجند نیز کاهش استقبال مسافران را علت کاهش تعداد اتوبوسها دانست و گفت: قبل از شیوع کرونا 90 دستگاه اتوبوس در خطوط مختلف جابه جایی مسافر را برعهده داشتند که این رقم بعد از شیوع کرونا و ماه مبارک رمضان به 22 دستگاه کاهش یافت.

غلامپور افزود: متوسط زمان انتظار در برخی خطوط از 30 تا 40 دقیقه و در بعضی مسیرها به یک ساعت افزایش می‌یابد و افزایش تعداد اتوبوس‌ها برای فعالیت در خطوط منوط به افزایش تقاضای شهروندان برای استفاده از حمل و نقل عمومی درون شهری است.
وی اظهارداشت: با توجه به کاهش استقبال شهروندان از ناوگان اتوبوسرانی بعد از شیوع کرونا به ویژه در ماه رمضان تعداد اتوبوسها کاهش یافت چرا که افزایش ناوگان برای تعداد مسافرکم، مقرون به صرفه نیست و هزینه‌های زیادی به شهرداری تحمیل می‌کند.

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند گفت: سرانه استفاده از ناوگان اتوبوسرانی قبل از شیوع کرونا و ماه مبارک رمضان روزانه 800 نفر بود که این آمار به 180 تا 200 نفر در روز کاهش یافته است،.

غلامپور با بیان اینکه فروردین سال 98 درآمد این ناوگان چهار میلیارد و 312 میلیون تومان بود که امسال به 263 میلیون و 33 هزار تومان رسیده است افزود: درآمد اردیبهشت امسال 996 میلیون تومان بود که این رقم در مدت مشابه سال گذشته پنج میلیارد و 422 میلیون تومان بود و کاهش 81.6 درصدی دارد.
وی بیان کرد: درامد حمل و نقل درون شهری در بیرجند بعد از شیوع کرونا 87 درصد کاهش یافت و استقبال مسافران بعد از شیوع کرونا در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه شال قبل 93.9 درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۳۰۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اوتوبوسرانی , خراسان جنوبی