چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۸

کرونا بیش از ۳۵ میلیارد تومان به صنعت مرغداری خراسان جنوبی خسارت زد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی گفت: شیوع بیماری کرونا و تبعات آن ۳۵ میلیارد و ۷۲۳ میلیون تومان به صنعت مرغداری استان خسارت وارد کرد.
کرونا بیش از ۳۵ میلیارد تومان به صنعت مرغداری خراسان جنوبی خسارت زد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمود اشرفی گل افزود: ۳۲ واحد مرغداری گوشتی استان با ظرفیت ۱۳ هزار و ۳۱۲ تن مرغ از یکم اسفند ۹۸ تا ۲۷ اردیبهشت ماه امسال ۲۶ میلیارد و ۶۲۴ میلیون تومان خسارت دیدند.
وی ادامه داد: همچنین به سه واحد مرغ مادر با تولید بیش از سه میلیون و ۵۵۷ هزار قطعه جوجه یکروزه در این مدت هفت میلیارد و ۲۹۹ میلیون تومان و به یک واحد مرغ مادر گوشتی نیز یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان خسارت وارد شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی اظهار داشت: برای عید و ماه رمضان امسال سه میلیون و ۲۰۰ هزار جوجه‌ریزی پیش‌بینی‌ شده بود.
وی ادامه داد: با شیوع ویروس کرونا و لغو تمامی مراسم‌ها و از طرفی تعطیلی مکان‌های عمومی حتی جمع‌های خانوادگی، تقاضای گوشت مرغ به شدت کاهش یافت.
اشرفی گل تصریح کرد: ضرر و زیان مرغداران تا پایان اردیبهشت ماه ۹۹ ادامه داشت و تولیدکنندگان به ازای هر کیلوگرم مرغ یکهزار و ۵۰۰ هزار تومان ضرر کردند.
وی عنوان کرد: شرکت پشتیبانی امور دام استان برای حمایت از تولید داخل شروع به خرید مرغ و گوشت تولیدکنندگان کرده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی گفت: برای سهولت و نظارت در انجام تبادلات نهاده‌های کشاورزی، سامانه بازارگاه محصولات و نهاده‌های کشاورزی راه‌اندازی شده است که بر این اساس سهمیه استان‌ها ابلاغ می‌شود.

اشرفی گل افزود: از ابتدای سال تاکنون ۱۴ هزار تن کنجاله سویا، ۱۳ هزار تن ذرت، هشت هزار و ۲۰۰ تن جو و سه هزار و ۲۰۰ تن سبوس از طریق سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی در بین دامداران و مرغداران استان توزیع شد البته با توجه به سهمیه نهاده‌های دامی استان، هنوز نیاز مرغداران تامین نشده است.
وی بیان کرد: ماهانه ۲ هزار و ۶۰۰ قطعه جوجه ریزی مرغ گوشتی، یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه مرغ تخم‌گذار، ۵۰۰ هزارتن پولت تخم‌گذار و  ۳۰۰ هزار تن مرغ گوشتی در خراسان جنوبی تولید می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی اضافه کرد: در این خصوص ماهانه به ۱۲ هزار تن ذرت، ۶ هزار و ۵۰۰ تن سویا، چهار هزار و ۵۰۰ تن جو و یک هزار و ۱۰۰ تن سبوس نیاز است.
وی تصریج کرد: شرکت پشتیبانی امور دام خراسان جنوبی بایستی براساس توان خود بخشی از ذخایر نهاده‌های دامی را در اختیار مرغداری‌ها و ۱۵ کارخانه خوراک دام و طیور استان قرار دهد.

اشرفی گل در ادامه به پلاک گذاری دام در استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۶۹ هزار رأس گاو و گوساله، ۳۰ هزار نفر شتر، یک میلیون و ۶۰۰ هزار رأس گوسفند و بز توسط دامداران و تولیدکنندگان استان پرورش داده می‌شود.
وی با بیان اینکه پتانسیل دامی خوبی در استان وجود دارد عنوان کرد: طرح هویت‌گذاری دام‌ استان با هدف انجام ثبت مشخصات در سامانه اصلاح نژاد از سال گذشته آغاز و هنوز در حال اجرا است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی ادامه داد:  تاکنون ۶۰ درصد جمعیت شتر، گاو و گوساله و حدود ۱۶ درصد دام سبک استان پلاک‌کوبی شده است.
وی افزود: هزینه هویت‌گذاری برای هر دام سبک ۲ هزار و ۴۰۰ تومان و دام سنگین هفت هزار تومان است که مورد انتقاد برخی دامداران است.
اشرفی گل عنوان کرد: طرح هویت‌گذاری و پلاک‌کوبی دام سبک و سنگین در استان به زودی به پایان می‌رسد لذا باید دامداران در اسرع وقت نسبت به پلاک‌کوبی اقدام کنند در غیر اینصورت دام آنها قاچاق محسوب می‌شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۴۸۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , مرغداری , خراسان جنوبی , بیرجند