يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۰
استاندار خراسان جنوبی:

استفاده از ماسک در برخی مکان‌ها اجباری شد

استاندار خراسان جنوبی از دستورالعمل جدید ستاد ملی مقابله با کرونا و الزامی شدن استفاده از ماسک در برخی مکان‌ها خبر داد و گفت: دستورالعمل استفاده از ماسک در محل‌های تجمع و اماکن عمومی از روز ۱۵ تیر لازم الاجراست‌.
استفاده از ماسک در برخی مکان‌ها اجباری شد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدصادق معتمدیان عصر امروز با بیان این مطلب در جلسه ستاد مدیریت کرونای استان اظهارداشت: تشدید نظارت ها از موضوعات اصلی مورد بحث در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا بود.
وی با اشاره به 4 لایه نظارتی پیش بینی شده برای شرایط فعلی تصریح کرد: گزارش های مردمی از موارد مثبت و منفی رعایت ضوابط بهداشتی در واحدهای صنفی یکی از راهکارهای پیش بینی شده در این زمینه است.
مقام عالی دولت در خراسان جنوبی ادامه داد: مردم می‌توانند موارد تخلف را از طریق سامانه های 190 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و 124 صنعت، معدن و تجارت گزارش کنند.
معتمدیان گفت: نظارت های بعدی توسط بازرسان بهداشتی، صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و دیگر نهادهای نظارتی صورت می گیرد.
استاندارخراسان جنوبی افزود: سپس به نظارت تخصصی وزارت بهداشت اشاره ‌و عنوان کرد: در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز نظارت‌ها توسط دفاتر خدمات سلامت و همچنین کارشناسان و بازرسان حرفه‌ای بهداشت محیط انجام می شود.
معتمدیان با تأکید بر این که در شرایط فعلی مهمترین چالش ها، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده نکردن از ماسک در مراکز تجمع است که آلودگی ها بیشتر می باشد و در شیوع بیماری مؤثر بوده است.
مقام عالی دولت در خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: از دیگر نکات مطرح شده در جلسه ستاد ملی کرونا، موضوع مستأجرین بود، بنا به مصوبات گذشته مقرر شده بود  قراردادهای اجاره 2 ماه تمدید گردد و بر اساس مصوبه امروز ستاد، در قراردادهایی که جدید منعقد می گردند اضافه اجاره‌بها، نسبت به سال قبل در تهران 25 درصد، در کلانشهرها 20 درصد و در بقیه شهرها تا 20 درصد بیشتر نمی‌تواند  لحاظ شود.
وی ادامه داد: این مصوبه تا زمانی لازم الاجراست که این حالت اضطرار وجود دارد و به محض اعلام وزارت بهداشت و خروج از این شرایط، مصوبه حداکثر تا 3 ماه قابلیت اجرایی خواهد داشت.
معتمدیان به مهمترین مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا هم اشاره کرد و گفت: براساس گزارشات رسیده درخصوص شیوع بیماری و عدم رعایت ضوابط بهداشتی در برخی اماکن تجمعی، مجموعه بازرسی و حوزه بهداشت مکلفند سامانه های 124 و 190 که وظیفه دریافت شکایت های مردمی دارند، را فعال تر کنند.
وی افزود:اپراتورهای این سامانه ها باید در همه شرایط پاسخگو باشند و تیم های کنترل و بازرسی هم آمادگی لازم برای اقدام را داشته باشند تا به محض دریافت شکایت وارد عمل شوند.

وی به تکلیف فرمانداران در این زمینه و فعال‌تر کردن تیم های نظارتی در همه مناطق نیز اشاره کرد و افزود: افزایش آمار بیماران تنفسی و موارد کرونا مثبت می‌طلبد که نظارت ها افزایش یابد و این موضوع با هم افزایی دستگاه ها کنترل شود.
استاندارخراسان جنوبی  از آخرین گزارشات دانشگاه علوم پزشکی گفت و با اشاره به اینکه در شرایط فعلی فقط دو شهرستان درمیان و سرایان در استان وضعیت کم خطر دارند، تصریح کرد: شهرستان های بیرجند و طبس از مناطق بسیار پرخطر و با وضعیت قرمز گزارش شده اند.
معتمدیان از دستورالعمل جدید ستاد ملی مقابله با کرونا و الزامی شدن استفاده از ماسک در برخی مکان‌ها خبر داد و گفت:  دستورالعمل استفاده از ماسک در محل‌های تجمع و اماکن عمومی از روز 15 تیر لازم الاجراست .
مقام عالی دولت در خراسان جنوبی بیان کرد: مدت زمان تعریف شده برای این ضابطه در مرحله اول، پایان تیرماه است و برای مراحل بعدی و تمدید آن، بنا به شرایط در جلسات آتی تصمیم گیری خواهد شد.
بنا به مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا، تالارها در شهرستان های استان که وضعیت قرمز و نارنجی دارند مجاز به فعالیت نیستند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۷۷۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کرونا , خراسان جنوبی , بیرجند , معتمدیان , ماسک