دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۵
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان‌جنوبی:

هیچ مسؤولی نمی‌تواند مانع امر به معروف و نهی از منکر شود

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان‌جنوبی گفت: امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه شرعی و اجتماعی است که بر عهده همه افراد قرار دارد و هیچ مقام و مسؤولی نمی‌تواند مانع امر به معروف و نهی از منکر شود.
هیچ مسؤولی نمی‌تواند مانع امر به معروف و نهی از منکر شود
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، سردار علی قاسمی اظهار داشت: فریضه امر به معروف و نهی از منکر دو شاخصه ارزشمند در اسلام هستند که اگر در جامعه احیا شوند، امنیت و آسایش جامعه تأمین و باعث پیشرفت می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در گذشته برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر خلاء قانونی وجود داشت، بیان داشت: خوشبختانه در سال 94 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر تصویب شد که در این قانون وظیفه تعیین سیاست‌ها، آموزش، هدایت و نظارت بر اقدامات با ستاد امر به معروف و نهی از منکر است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان‌جنوبی ادامه داد: بایستی توجه داشت که امر به معروف و نهی از منکر شامل دستگاه‌ها و مردم است و متوجه قشر خاصی نیست و مردم می‌توانند از دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی مطالبه‌گری کنند و سؤالات خود را بپرسند و ستاد نیز در چارچوب قانونی تعریف شده از آنان حمایت می‌کند.

قاسمی مطرح کرد: یکی از وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شوراها در سازمان‌ها و گروه‌ها در بخش مردمی است و دستگاه‌ها و سازمان‌ها وظیفه حمایت از آمران معروف و ناهیان از منکر را دارند و موظف‌اند از گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر حمایت و با نظارت ستاد استانی، برنامه‌های ارزشی را اجرا کنند.
وی در ادامه گفت: قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایف هر یک از دستگاه‌ها را در حوزه امر به معروف و نهی از منکر مشخص کردند تا هر یک از دستگاه‌ها متناسب با وظایف در حوزه اختیارات وارد این مسئله شوند و دستگاه‌ها موظف‌اند در محیط خود ترویج امر به معروف و نهی از منکر را داشته باشند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان‌جنوبی با اشاره به وظیفه افراد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر، بیان داشت: امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه شرعی و اجتماعی است که بر عهده همه افراد قرار دارد و هیچ مقام و مسؤولی نمی‌تواند مانع امر به معروف و نهی از منکر شود.

قاسمی افزود: هدف عالیه از امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی گسترش معروف و حذف منکر از جامعه است که این امر رسالت سنگینی است که بر دوش همه پیامبران و ائمه اطهار است و ممکن است نتوانیم به‌طور کامل آن را اجرا کنیم.
وی گفت: برخی از افراد به دلایل مختلفی از جمله تعارفات، نسبت‌های خانوادگی یا ترس از آینده، موفق به انجام امر به معروف و نهی از منکر نمی‌شوند اما وظیفه مردم در بحث امر به معروف و نهی از منکر از مسؤولان سنگین‌تر است و در صورت سکوت مردم ممکن است مسؤول نالایق بر جامعه حاکم شود.
 
 دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان‌جنوبی ادامه داد: افرادی که برای گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر انتخاب می‌شوند بایستی دوره‌های آموزشی لازم را بگذرانند و این افراد باید به حوزه‌های معروف و منکر اشراف داشته باشند و حلال و حرام شرعی را بدانند و پس از ارزیابی‌ها و تأیید، کارت گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر را دریافت می‌کنند.
قاسمی در پایان خاطرنشان کرد: همان‌طور که در همه عرصه‌ها شاهد حضور فعال جوانان هستیم در امر به معروف و نهی از منکر نیز این حضور فعال دیده می‌شود و توصیه من به این افراد سعه‌صدر و رفتار با حوصله و آرامش است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۷۸۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , امر به معروف , نهی از منکر , سپاه , خراسان جنوبی , سردار علی قاسمی