دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۹
آژیر کرونا در خراسان جنوبی به صدا درآمد

ظرفیت دو بخش ویژه بیمارستان ولی‌عصر(عج) بیرجند تکمیل شد

مدتی است آمار بیماران تنفسی در خراسان جنوبی رو به افزایش است و ظرفیت دو بخش‌ ویژه در بیمارستان ولی‌عصر(عج) بیرجند تکمیل شده و بخش سوم در دستور کار است.
ظرفیت دو بخش ویژه بیمارستان ولی‌عصر(عج) بیرجند تکمیل شد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، مردم شهرستان بیرجند بی‌خیال کرونا در حال پرسه‌زدن در شهر هستند. افرادی دست کودکان‌شان را گرفته و مانند روزهای بدون کرونا وارد پارک می‌شوند؛ کودکانی‌که پس از مدت‌ها قرنطینه خانگی با شور و شوق کودکانه به سمت تاب و سرسره پارک می‌روند. عده‌ای هم در بازار در حال خرید هستند، در حالی که نه ماسکی بر صورت دارند و نه دستکشی در دست؛ گویا اکثر مردم بی خیال کرونا شده‌اند.

این‌روزها در خیابان، ادارات، خانه‌ها و در دورهمی‌ها شاهد نادیده گرفته‌شدن پروتکل‌های بهداشتی هستیم و برخی از مردم معتقدند که ویروس کرونا ضعیف شده است.

رفع محدودیت‌ها و شرایط آب و هوایی باعث شده تا بسیاری از افرادی که تا چندی پیش با استفاده از هشتگ "در خانه بمانیم" یکدیگر را به ماندن در خانه تشویق می‌کردند حالا بی‌محابا پا از خانه بیرون بگذارند.  

افزایش مجدد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور و در خراسان جنوبی از روزهای اوج آن در روزهای فروردین هم بالاتر رفته است.
سخت‌گیری‌ها نسبت به کرونا کمتر شده و با افزایش آمار مبتلایان نیازمند رعایت بیشتر مردم هستیم. تا چند روز پیش در بسیاری استانها آمار فوتی‌ها به صفر رسیده اما اکنون با افزایش مبتلایان باید بیشتر از قبل بهداشت و فواصل اجتماعی را رعایت کرد.
آمار مبتلایان به کرونا در بسیاری از مناطق سفید کشور به صورت چشمگیر افزایش یافته و خطر کرونا جدی است.

لذت صرف دورهمی "فست فود"، بستنی سنتی، آب میوه و یخ در بهشت در هوای گرم تیرماه، شلوغی اماکن تفریحی و پارکها از تصاویری است که این روزها توسط بسیاری رقم می‌خورد غافل از این که کرونا به همه جا سرک می‌کشد و روی بی توجهی‌ها، موج سواری می‌کند.

این روزها شلوغی اتوبوس‌ها در برخی مسیرهای بازار، راسته برخی اصناف و بانک‌ها تاسف آور است و کار را به جایی رسانده که مسئولان دوباره آژیر خطر را روشن کنند و نسبت به عواقب رعایت‌نکردن پروتکل‌ها هشدار جدی دهند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان ولی‌عصر(عج) بیرجند از تکمیل بخش دوم این بیمارستان خبر داد و برنامه‌ریزی برای بخش سوم را اعلام کرد و گفت: موارد ابتلا به  بیماری و مراجعات به ویژه در بیرجند در این ایام افزایش یافته و از 15 خرداد حجم زیاد بیماران کرونا مثبت را شاهد هستیم.  این موارد تا حدی بوده است که بخش عفونی و آی‌سی‌یو ویژه کرونا پر شده و بخش دوم نیز تکمیل شده و بخش سوم در دستور کار است.

ضیائی افزود: در بخش عفونی ظرفیت‌ها را افزایش دادیم و اینها نشان از حجم زیاد بیماران است. بیماران بدحال بیشتر سالمندان هستند که متاسفانه به دلیل عدم رعایت ما در تماس آلوده شدند و از سویی نیاز به خدمات و تجهیزات دارو داریم و وقتی آمار بیماران زیاد می‌شود نیاز به دارو و افزایش کار پرسنل و پرستاران افزایش می‌یابد.
وی ضمن تاکید بر نقش مردم در رعایت پروتکل‌ها گفت:  اگر پروتکل‌های بهداشتی را جدی نگیریم شرایط خوبی در پیش نداریم و در عید نوروز که مردم خوب عمل کردند شرایط خوب بود اما بعد از بازگشایی‌ها خیال مردم راحت شد و امروز شاهد افزایش موارد ابتلا هستیم که علت شیوع  و افزایش ابتلا گرفتن جلسات عروسی و عزا است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان ولی عصر بیرجند افزود: شرکت در مراسم ترحیم و عروسی از دیگر عوامل ابتلا است چرا که در یکی از روستاها خانم 90 ساله فوت کرد و بیش از 36 نفر از حاضرین در مراسم فوت وی مثبت شناخته شدند و چندین نفر بستری و چند نفر بد حال هستند.
وی حجم زیاد از بیماران کرونا در استان را ابتلای خانوادگی دانست و بیان کرد: 8 نفر از یک خانواده آلوده به کرونا داریم. خانواده‌ها دورهم جمع می‌شوند، جشن تولد می‌گیرند و یا مسافرت‌ها تاثیر زیادی دارد چرا که خیلی از بیماران استان یا مشهد رفتند یا از مشهد آمدند پس اگر مردم همت کنند فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی بگیرند و از ماسک استفاده کنند شاهد افزایش آمار مبتلایان نخواهیم بود.

استاندار خراسان جنوبی نیز از استفاده اجباری از ماسک در مناطق قرمز و تجمعی استان از 15 تیرماه خبر داد و گفت: رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی از مهمترین چالش های امروز بوده و هر مکانی که تجمعی صورت گیرد می‌تواند کانونی برای آلودگی باشد.
معتمدیان تصریح کرد: طبق دستورالعمل‌های وزارت کشور، استانداران می‌توانند در شهرستان‌های قرمز محدودیت‌های بیشتری اعمال کنند. اطلاع رسانی با سامانه‌های اعلام شده در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی اصناف و سایر اماکن تجمعی باید توسط کمیته اطلاع رسانی و صداوسیما و فرمانداران انجام شود.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون عدم رعایت نکات بهداشتی توسط مردم و صنوف با شدت بیشتری دیده می‌شود گفت: در این اوضاع که شرایط برای مردم عادی شده و حساسیت‌ها کاهش پیدا کرده، نظارت‌ها باید افزایش پیدا کند.

دبیر ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا نیز با بیان اینکه شهرستان‌های بیرجند و طبس در وضعیت قرمز قرار دارند گفت: فعالیت صنوف براساس رنگ‌بندی شهرستان‌ها اعمال می‌شود و با تغییر رنگ بندی امکان اعمال محدودیت برای برخی از اصناف وجود دارد.
دهقانی در زمینه فعالیت تالار‌های عروسی گفت: فعالیت این صنف فقط در شهرستان‌های سفید و زرد با 50 درصد ظرفیت امکان پذیر است و در بقیه رنگبندی‌ها اجازه فعالیت ندارند.
وی گفت: در صورت برگزاری مراسم در این مناطق تالار پلمپ خواهد شد و وظیفه‌ نظارت بر این امر هم برعهده فرمانداران هر شهرستان گذاشته شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه تعداد آمار بیماران تنفسی در استان افزایش چشمگیری داشته است افزود: بیش از 190 بیمار با علائم تنفسی و 67 بیمار کرونا مثبت نیز در بیمارستان‌ها بستری و 15 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۷۹۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کرونا , خراسان جنوبی , بیرجند