پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۶

احداث ۲۹ پارک در ۲۹ شهر خراسان جنوبی در دستور کار شهرداران استان قرار گرفت

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی توجه به توسعه فضای سبز شهرها و روستاها را از برنامه‌های اولویت‌دار استان عنوان کرد و گفت: با مساعدت استاندار احداث ۲۹ پارک در ۲۹ شهر استان در برنامه کاری شهرداران قرار گرفت.
احداث ۲۹ پارک در ۲۹ شهر خراسان جنوبی در دستور کار شهرداران استان قرار گرفت
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ سیدکمال الدین میرجعفریان  شامگاه سه‌شنبه با بیان این مطلب در برنامه زنده تلویزیونی "گفتمان هفته" شبکه خاوران اظهار داشت: علی‌رغم محدودیت‌های مالی دولت، با پیگیری‌های جدی شخص استاندار، اعتبارات شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان در سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.
وی با بیان اینکه فضاهای شهری و روستایی استان در سایه افزایش چشمگیر اعتبارات شهرداری ها و دهیاری‌ها متحول شده است تأکید کرد: میزان اعتبارات تزریق شده به شهرداری‌ها 63 درصد و به دهیاری‌ها 70 درصد رشد داشته است. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: توسعه فضاهای سبز شهری، بهسازی معابر، ایجاد کمربند سبز و زیباسازی ورودی های شهرها و روستاها از جمله طرح هایی است که از سال گذشته در سطح روستاها و شهرها عملیاتی شده است. 
وی توجه به توسعه فضای سبز شهرها و روستاها را از برنامه‌های اولویت دار استان از سال گذشته تاکنون عنوان کرد و گفت: در همین راستا با مساعدت استاندار احداث 29 پارک در 29 شهر استان در برنامه کاری شهرداران قرار گرفت. 

میرجعفریان با اشاره به این که پروژه احداث این پارک ها به طور میانگین 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد،افزود: با احداث این پارک ها سرانه فضای سبز استان از 6 مترمربع به میانگین کشوری 8 مترمربع می‌رسد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی ادامه داد: از دیگر اقداماتی که به منظور توسعه فضاهای سبز عملیاتی شد، اجرای کمربند سبز در شهرها و کاشت درخت در ورودی‌ و خروجی روستاهاست. 
وی اظهارکرد: این طرح، ضمن افزایش سرانه فضای سبز و کمک به بانشاط سازی محیط، مانع توسعه نامتوازن شهرها و روستاها شده و از بروز گرد و غبار جلوگیری می کند. 

میرجعفریان از هدف‌گذاری‌های صورت‌گرفته برای بازآفرینی محلات هدف و بهسازی بافت‌های فرسوده گفت و خاطرنشان کرد: در حال حاضر هزار و 100 هکتار از بافت‌های فرسوده شهرهای استان، طرح مصوب دارد که طی آن وضعیت موجود بافت‌ها به طول کامل نیازسنجی شده و بر همین اساس نقشه راهی شامل زیرساخت‌‌های درمانی، آموزشی، ورزشی و فضای سبز تهیه شده است. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: در راستای احیای بافت‌های فرسوده، مشوق های ویژه ای از جمله لحاظ تراکم بالا و پرداخت تسهیلات خاص بانکی درنظر گرفته شده است. 
وی با اشاره به اینکه شهروندان ساکن در این مناطق می‌توانند با مراجعه به راه و شهرسازی و شهرداری از این تسهیلات بهره‌مند شوند اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته چنانچه تعدادی از اهالی واحدهای خود را تجمیع کنند می‌توانند با قطعات بزرگتر از تراکم بیشتری برخوردار شوند و واحدهای مناسب‌تری احداث کنند. 

میرجعفریان در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت طرح‌های جامع و تفصیلی 30 شهر و طرح های هادی 1780 روستای استان اشاره کرد و گفت: با توجه به تازه‌تأسیس‌بودن برخی شهرهای استان، در حال حاضر 19 شهر استان طرح جامع و 15 شهر هم طرح تفصیلی دارند. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی با تأکید بر عمر 10 ساله طرح های جامع افزود: در برخی شهرها مثل بیرجند، طرح جامع نیاز به بازنگری دارد و در حال تدوین است. 
وی یادآور شد: از مجموع 1780 روستای استان، 900 روستا بیش از 20 خانوار جمعیت دارد که از این تعداد برای 50 درصد روستا طرح هادی تهیه شده و بیش از 40 درصد این طرح‌های هادی اجرا شده است. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی  افزود: طرح‌های جامع شهری و هادی روستایی، محدوده و حریم مناطق را تعیین می کند تا مانع ساخت و سازهای غیرمجاز و غیر اصولی شده و از لطمه به منظر و سیمای منطقه جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۹۳۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , پارک , خراسان جنوبی , بیرجند