دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۱
استاندار خراسان جنوبی:

همراهی مردم شرط اصلی برای عبور از بحران کرونا است

استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به شرایط پیش رو، تعامل و همراهی مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی، شرط اصلی برای عبور از شرایط بحرانی کرونا است.
همراهی مردم شرط اصلی برای عبور از بحران کرونا است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمد صادق معتمدیان معتمدیان در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونای استان با بیان اینکه تعامل و همراهی مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی، شرط اصلی برای عبور از شرایط بحرانی موجود است، اظهار کرد: مهم ترین عامل در موفقیت برنامه ها در این مرحله مدیریت بیماری کرونا، رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی است.

وی با بیان اینکه برای تصویب صدها پروتکل موجود برای اصناف و مشاغل مختلف ساعت ها وقت هزینه شده است، ادامه داد: اگر همکاری مردم نباشد در مدیریت بیماری توفیقی نخواهیم داشت لذا اولین توصیه ما به مردم این است که پروتکل ها را رعایت کنند تا بتوانیم آسیب ها را کاهش دهیم و به خوبی از این مرحله خطرناک عبور کنیم.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به آمار و مستندات دانشگاه علوم پزشکی تصریح نمود: از ۲۳ فروردین ماه که بر اساس تصمیمات ستاد ملی کرونا، موضوع بازگشایی مشاغل و اصناف مطرح شد، به مدت دو ماه شرایط کشور و استان عادی بود و حتی موارد ابتلای بیماری به صورت کاهشی گزارش می شد، بنابراین بازگشایی ها چندان تأثیری در افزایش آمار مبتلایان نداشت.

معتمدیان گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته، مهمترین عوامل مؤثر در افزایش آمار بیماران و قرمز شدن اغلب مناطق کشور، برگزاری تجمعات، دورهمی ها، شب نشینی ها و مراسم ختم و عروسی بوده است.
وی بیان کرد: به گواه آمار بیش از ۶۰ درصد موارد ابتلا به بیماری نشأت گرفته از حضور در مهمانی ها و تجمعات می باشد که آمار بسیار بالایی است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به تغییر رفتار ویروس کرونا اظهار کرد: تجربه شیوع بیماری و قرمز شدن مناطق گرمسیر کشور نشان داد تصور اینکه کرونا در گرما ضعیف می شود، دیگر جایگاهی ندارد و حتی آخرین بررسی ها هم نشان داده این ویروس حالت تهاجمی به خود گرفته لذا مهم این است که ما سبک زندگی خود را در شرایط کرونایی تغییر دهیم.

معتمدیان گفت: در شرایط موجود، یکی از مهمترین اقدامات این است که کانون های پرخطر مثل مراکز درمانی شناسایی شده و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در آنها بیشتر مدنظر قرار گیرد تا کادر درمانی، بیماران و مراجعین از آسیب مصون بمانند.
وی با اشاره به آمار بیماران و فوتی های ناشی از کرونا به مصوبات ستاد ملی کرونا، گفت: نتایج بررسی های صورت گرفته بر موارد ابتلا و فوتی نشان می دهد ۸۸ درصد فوتی های ناشی از کرونا، بیماری زمینه ای و غیرواگیر از جمله سرطان، کبد چرب و …داشته اند و تنها ۱۲ درصد موارد به بیماری واگیردار مبتلا بوده اند لذا باید بیماری های غیرواگیر هم مورد توجه قرار گیرند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی اینکه عادی شدن شرایط برای مردم و کاهش حساسیت ها، سطح آسیب را افزایش می دهد، در کنار اینکه مردم باید این واقعیت را بپذیرند که برای کرونا واکسن یا دارویی کشف نشده، نباید مطالب و اطلاعات ارائه شده در مطبوعات و رسانه ها سبب کروناهراسی شود چرا که نگرانی های بیش از حد نیز آثار و تبعات منفی به همراه دارد.

معتمدیان یادآوری کرد: برای گذر از این بازه بحرانی نیازمند اعتماد متقابل مردم و کارگزاران در رعایت پروتکل ها هستیم.
وی با بیان اینکه در شرایط موجود هیچکدام از شهرستان های استان سفید نیستند از این گفت که با افزایش آمار بیماران، متأسفانه در حال حاضر ۲ شهرستان با وضعیت زرد، ۲ شهرستان با وضعیت نارنجی و ۷ شهرستان با وضعیت قرمز داریم.
به گفته وی، یکی از مصوبات جلسه ستاد کرونا این است که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و کمیته امنیتی، شرایط استان کاملاً رصد شده موارد لازم برای وزارت بهداشت و کشور ارسال گردد تا در اسرع وقت محدودیت هایی در سطح شهرستان های قرمز استان اعمال شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به نظر متخصصان در بازدارندگی ماسک از ابتلای افراد به بیماری، بیان کرد: وظیفه ما این است که با استفاده از ظرفیت گروه های جهادی، مؤسسات مردم نهاد و خیرین به وفور ماسک تولید نماییم و قیمت ها را به گونه ای کاهش دهیم تا مردم در تأمین ماسک مشکلی نداشته باشند.

معتمدیان با اشاره به آزمون های دکترا، کارشناسی ازشد و کنکور سراسری در روزهای پیش رو، بیان کرد: با برگزاری نشست های تخصصی در کمیته های مرتبط، تدابیری اتخاذ خواهد شد تا با رعایت دقیق و کامل پروتکل های بهداشتی، برای افرادی که در این آزمون ها شرکت می کنند، مشکلی پیش نیاید.
وی با اشاره به شرایط خاص جامعه هدف تحت پوشش بهزیستی از دانشگاه علوم پزشکی خواست نظارت های خود بر مراکز تحت حمایت این مجموعه را افزایش دهد تا از بروز هر گونه مشکلی ممانعت شود.
به گفته وی، باتوجه به مصوبه ستاد ملی، نظارت ها در همه سطوح باید افزایش قابل توجهی پیدا کند تا آسیب ها در همه حوزه ها به حداقل برسد.

شایان ذکر است؛ اعضای حاضر در ابتدای جلسه به تشریح اقدامات و برنامه های در دستور کار خود در راستای مدیریت بیماری کرونا در استان پرداختند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۷۰۲۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کرونا , خراسان جنوبی , بیرجند , معتمدیان