دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۶

۸۲ شکارچی متخلف در استان دستگیر شدند

بسته خبری از گوشه و کنار استان خراسان جنوبی گردآوری شده و در اختیار مخاطبان خبرگزاری تسنیم قرار می‌گیرد.
۸۲ شکارچی متخلف در استان دستگیر شدند
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، از گوشه و کنار استان خراسان جنوبی اخبار متعددی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و شهری به چشم می‌خورد که بخشی از آن‌ها به شرح زیر است:

انجام دومین مرحله آتشباری در معدن طلای هیرد
روز گذشته دومین مرحله عملیات آتشباری در تارگت 3 معدن طلای هیرد به منظور باطله برداری و استخراج ماده معدنی صورت گرفت.
با انجام این عملیات آتشباری بالغ بر 4500 تن ماده معدنی تولید و حدود 36 هزار تن نیز باطله برداشت خواهد شد.
نخستین عملیات معدنکاری در معدن طلای هیرد پس از واگذاری به سرمایه گذار بخش خصوصی در اسفندماه سال گذشته آغاز و سالانه 100 هزار تن کانسنگ طلا از این معدن استخراج و وارد چرخه تولید خواهد شد.
محدوده معدنی طلای هیرد در استان خراسان جنوبی و در فاصله 140 کیلومتری جنوب شهرستان بیرجند واقع شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تغییر می‌کند
طی حکمی از سوی حسین مدرس‌خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، داوود شهرکی به عنوان مدیرکل جدید صنعت، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان منصوب شد.
 شهرکی از بهمن‌ماه 1394 مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بوده است.
وی پیش از آن، معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان بود.
پیش از شهرکی، نعمت‌الله حقیقی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بود که در چهارم بهمن‌ماه 1394 به عنوان مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه منصوب شد.

تمام سهم بیمه صنعتگران صنایع دستی پرداخت می‌شود
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی از پرداخت تمام سهم بیمه صنعتگران صنایع دستی خبر داد.
حسین عباس‌زاده افزود: در راستای دستور اسحقاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در خصوص پوشش گسترده بیمه‌ای شاغلان صنایع دستی و پیگیری‌های مکرر وزارت میراث فرهنگی و نیز موضوع تفاهم نامه همکاری مشترک صندوق اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با معاونت صنایع دستی، مقرر شد پرداخت تمام سهم بیمه صنعتگران صنایع دستی متقاضی بهره‌مندی از خدمات بیمه‌ای صندوق مذکور در سال نخست توسط دولت انجام پذیرد.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط حمایتی ویژه‌ مقرر شد واجدین شرایط بیمه صندوق فوق به اداره‌های میراث فرهنگی شهرستان خود مراجعه و ثبت نام کنند.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: صنعتگران حائز شرایط به ویژه صنعتگرانی که در آستانه 50 سالگی هستند و همچنین صنعتگرانی که توان مالی مناسب برای پرداخت هزینه‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی را ندارند، می‌توانند از این طرح بیمه‌ای استفاده کنند.

آغاز مرمت خانه تاریخی بینا در خوسف
مرمت خانه تاریخی بینا با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی و مالک در شهر خوسف خراسان جنوبی آغاز شد.
مدیر پایگاه بافت تاریخی خوسف گفت: مرمت و بازسازی پوشش آشپزخانه، مرمت اندود نمای حیاط، اجرای سرویس بهداشتی، کفسازی اتاق‌ها و آشپزخانه، گچکاری اتاق‌ها و محوطه سازی را از عملیات مرمتی این بنای تاریخی عنوان کرد.
پریسا جمشیدی افزود: این خانه مانند دیگر خانه‌های خوسف دارای حیاط مرکزی است و از عناصر معماری این بنا می‌توان به هشتی، ایوان، بادگیر و دالان ورودی اشاره کرد.

دستگیری 82 شکارچی متخلف در استان
رئیس اداره یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تا امروز، 82 شکارچی غیر مجاز و متخلف زیست محیطی در استان خراسان جنوبی دستگیر شدند.
مسعود مستقیم گفت: 23 نفر نیز قبل از انجام شکار غیرمجاز حیات وحش و در حین شروع به شکار دستگیر شدند.
وی افزود: از شکارچیان غیرمجاز لاشه 41 راس سر و لاشه پستانداراران شامل 28 راس قوچ وحشی، 2 راس جبیر، 4 راس کل وحشی، یک راس میش، یک راس آهو، پنج سر خرگوش، و تعداد 149 قطعه انواع پرندگان وحشی شامل 42 قطعه کبک، 10 قطعه تیهو، 30 قطعه سیه سینه، 9 قطعه سار، 8 قطعه گنجشگ، 7 قطعه مرغابی سرسبز، یک قطعه بلدرچین، 42 قطعه سهره کشف و ضیط شده است.
رئیس اداره یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: در این مدت تعداد یک هزار و 9 قطعه پرندگان زینتی شامل 882 قطعه مینا،  23 قطعه طوطی سبز، 104 قطعه عروس هلندی و بیش از دو هزار عدد انواع دام و تله‌های انجام شکار غیرمجاز حیات وحش، بیش از دو هزار و 330 مورد انواع ادوات و وسایل انجام شکار غیرمجاز حیات وحش کشف و ضبط شد.

پلمپ یک باغ تالار در شهرستان طبس
یک باب باغ تالار در شهرستان طبس که اقدام به برگزاری مراسم عروسی تجمعی کرده بود، با دستور دادستان پلمب شد.
حجت‌الاسلام زارع دادستان طبس در بازدید از این مکان گفت: این باغ تالار‌ها با وجود تاکیدات مسئولان مبنی بر ممنوعیت برگزاری هر گونه مراسم تجمعی، اقدام به برپایی چند نوبت مراسم عروسی کرده بود که با همکاری دایره اماکن نیروی انتظامی تعطیل و پرونده کیفری تشکیل شد.
دادستان طبس تأکید کرد: اماکنی که اقدام به برگزاری هر گونه مراسم تجمعی در تالارها، رستوران‌ها و حتی منازل بکنند به شدت برخورد قاطع و کیفری با آنها صورت خواهد گرفت.

 565 میلیون ریال اعتبار به طرح جایگزینی سوخت فسیلی در بیرجند اختصاص یافت
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند گفت: امسال در جهت کاهش تخریب بیابانی شدن عرصه های طبیعی بیرجند مبلغ 565 میلیون ریال از محل اعتبارات طرح جایگزینی سوخت فسیلی به این شهرستان اختصاص یافت.
ابراهیم علیپور از توزیع 277 دستگاه اعم از تنورگازی، اجاق گاز بزرگ، کپسول گاز و فرکماچ پزی از ابتدای اجرای طرح جایگزینی سوخت فسیلی در بین روستاهای بخش مرکزی شهرستان بیرجند خبر داد.
وی گفت: در جهت کاهش تخریب بیابانی شدن عرصه‌های طبیعی  35 دستگاه تنور گازی، 15 دستگاه اجاق گاز بزرگ و 7 سیلندر کپسول تهیه و در اختیار 35 روستای اولویت‌دار اجرای پروژه قرار گرفته است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند مناطق بحران برداشت چوب و بوته و همچنین روستا‌هایی که در اولویت گازرسانی شرکت گاز قرار ندارند را جزو روستاهای اولویت دار اعلام کرد و گفت: اجرای این طرح جمعیتی بالغ بر5000 نفر از جوامع روستایی یا عشایری را زیر پوشش قرار می‌دهد.

کسب رتبه اول درصد تحقق دایری ADSL در مخابرات خراسان جنوبی
طبق گزارش معاونت راهبرد و توسعه کسب و کار مخابرات ایران، منطقه خراسان جنوبی در شاخص درصد تحقق دایری ADSL تا پایان هفته شانزدهم سال 99، در بین مناطق مخابراتی موفق به کسب رتبه نخست کشوری شد.
سرپرست مخابرات منطقه خراسان جنوبی اظهار داشت:  طی گزارش به عمل آمده از سوی معاونت راهبرد و توسعه کسب و کار شرکت مخابرات ایران از ابتدای سال تاکنون، مخابرات منطقه در تحقق اهداف شرکت مخابرات ایران پیشرو بوده است.
آذری نصرآباد گفت: دایری ADSL مخابرات در خراسان جنوبی تاکنون قابل تحسین بوده و مخابرات منطقه جهت ارتقای کیفیت خدمات و سرویس‌های مخابراتی تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا رضایت مشتریان را جلب کند.

صدور 2 مجوز نشریه جدید در خراسان جنوبی
معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از صدور 2 مجوز نشریه از ابتدای سال جاری تاکنون در استان خبر داد.
محمود رمضانی با بیان این خبر عنوان کرد: در این مدت 6 مجوز پروانه فعالیت سرپرستی نشریات سراسری، 5 مجوز تمدید سرپرستی نشریات سراسری و یک مجوز تمدید سرپرستی خبرگزاری سراسری در استان صادر شده است.
وی با اشاره به این که در حال حاضر 125 نشریه در استان مجوز فعالیت دارند گفت: تعداد سرپرستی نشریات سراسری نیز 40 مورد و سرپرستی خبرگزاری‌های استان نیز 15 مورد است.

هوا در استان گرم می‌شود
کارشناس اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: براساس خروجی مدل‌های پیش‌یابی هواشناسی طی امروز و فردا دمای هوا در استان روند افزایشی دارد.
فاطمه زارعی افزود: در این مدت از شدت وزش باد در منطقه کاسته خواهد شد و طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در بعضی ساعات افزایش ابر و بارش پراکنده در برخی نقاط استان قابل پیش‌بینی است.
وی اظهار داشت: دمای مرکز استان در 24 ساعت گذشته به 17 و 32 درجه سلسیوس رسید و در این مدت بیرجند با دمای 17 و دهسلم نهبندان با 42 درجه سانتیگراد به ترتیب خنک‌ترین و گرم‌ترین نقاط استان بودند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۷۰۳۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , صنعت , اقتصاد , خراسان جنوبی , صمت