دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۵

مراقب باشید از چه سایتی خرید می‌کنید

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی گفت: شهروندان سفارش کالا و اقلام مورد نیاز خود را صرفاً از سایت های فروشگاهی معتبر انجام دهند و از سایت‌هایی خرید کنند که حتماً نماد اعتماد الکترونیکی را داشته باشد.
مراقب باشید از چه سایتی خرید می‌کنید
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی محمدپور اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا خرید کالا از فروشگاه های آنلاین و کانال ها در شبکه های اجتماعی افزایش یافته است که شهروندان در این خصوص باید مراقب باشند.

وی افزود: افراد سودجو و کلاهبردار با سوء استفاده از موقعیت پیش آمده و با ایجاد سایت‌های فروشگاهی جعلی و انجام تبلیغات فریبنده در شبکه‌های اجتماعی با تبلیغ فروش کالاها و خدمات موردنیاز مردم در اوضاع کنونی با قیمت‌های پایین تر از عرف بازار و با جلب اعتماد مشتریان پس از ثبت سفارش کالا و اقلام مورد نیاز اقدام می‌کنند.
محمدپور بیان کرد: کلاهبرداران پس از دریافت وجه تعیین شده عمومأ یا کالا و اقلام سفارش داده شده را برای مشتریان ارسال نمی‌کنند و یا با کلاهبرداری اقلام بنجل و تقلبی را برای متقاضیان می‌فرستند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی تصریح کرد: شهروندان نباید به ارسال پیام با سرشماره‌های پیامکی به ثبت‌کنندگان آگهی فروش کالا در سایت‌های درج آگهی تحت عناوینی مانند"جهت تمدید مدت آگهی خود یا جلوگیری از حذف شدن آگهی لازم است به لینک زیر مراجعه کنید" توجهی کنند چرا که کلاهبرداران کاربر مورد نظر را به درگاه جعلی پرداخت هدایت و موجودی کارت قربانی را سرقت می‌کنند.

وی بیان کرد: بستر شبکه‌های اجتماعی مکان مناسبی برای خریدهای آنلاین نبوده و شهروندان باید پیش از انجام معامله و هر نوع پرداخت وجه در هنگام خرید کالا، از سامانه‌های تبلیغاتی از صحت کالا یا خدمات ارائه شده اطمینان حاصل کرده و قبل از پرداخت وجه کالای خود را به صورت فیزیکی مشاهده کنند.

محمدپور خاطرنشان کرد: کاربران مدنظر داشته باشند آدرس درگاه‌های بانکی همیشه با پروتکل امن https// آغاز می‌شود و همچنین کد امنیتی درگاه‌های بانکی با هر بار refresh کردن تغییر می‌کند، اما معمولا در بیشتر صفحات فیشینگ کد امنیتی به صورت عکس بوده و با refresh کردن تغییر نمی‌کند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: شهروندان رمز اینترنتی یک بار مصرف و sms بانک خود را فعال کنند و برای انجام کارهای بانکی در بستر اینترنت به هیچ عنوان از کارت‌های بانکی که مبالغ موجودی در آن‌ها بالا است، استفاده نکنند.

محمدپور تصریح کرد: اولین پیش فرض برای حقیقی و سالم بودن خدمات یک فروشگاه الکترونیکی، این است که کالاهای مجاز ارائه می‌کند، بنابراین فروشگاه‌هایی که کالاهای غیر مجاز به فروش می‌رسانند، با احتمال بسیار بالا به قصد کلاهبرداری به وجود آمده‌اند.
وی به شهروندان توصیه کرد هشدارهای پلیس فتا را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های‌ موبایلی، مراتب را از طریق نشانی پلیس ‌فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۷۰۴۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کرونا , خراسان جنوبی , بیرجند , فروشگاه اینترنتی