چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۸

بازار گرم صادرات کالاهای ایرانی/ کرونا حریف «ماهیرود» نشد

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی از صادرات ۲۹۹ میلیون دلار کالای ایرانی از گمرکات استان طی شش ماه سال جاری خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۸ درصد افزایش داشته است.
بازار گرم صادرات کالاهای ایرانی/ کرونا حریف «ماهیرود» نشد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری مهر، محمد علی خاشی با اشاره به عملکرد شش ماهه سال جاری بیان کرد: کل کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان در سال ۹۹ از نظر ارزشی ۲۹۹ میلیون و ۴۳۳ هزار و ۹۶۷ دلار و از نظر وزنی یک میلیون و ۶۸۱ هزار و ۴۱۰ تن بوده است.
وی با بیان اینکه علی رغم تأثیر کرونا بر صادرات برخی از مرزهای کشور ازما در ماهیرود شاهد رونق صادرات هستیم، ادامه داد: صادرات شش ماهه از ماهیرود نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۹۸ درصد و از لحاظ وزن ۵۱ درصد افزایش داشته است.

خاشی با اشاره به صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود، بیان کرد: از ابتدای سال جاری دو هزار و ۴۶۷ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۵۷ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۱۱۹ دلار و به وزن بالغ بر ۷۵۹ هزار و ۱۲۹ تن تشکیل شده است.
وی ادامه داد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد اظهارنامه ۳۸ درصد، از نظر ارزش ۱۶ درصد و از نظر وزن ۲۱ درصد افزایش دارد.
خاشی اظهار کرد: صیفی‌جات، سیمان، روغن سوخت تقطیری، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک‌های مستعمل رنگ بر، کاشی و سرامیک، گازوئیل، نخود آبگوشتی، هیدروکربن سبک، نمک و تخم مرغ خوراکی از جمله اقلام صادرات قطعی گمرک استان در این مدت شامل بوده است.

مدیر کل گمرکات خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین عمده این اقلام به کشور افغانستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و تایوان صادر شده است.
وی با اشاره به صادرات ماده ۱۱۶ بیان کرد: در شش ماهه سال جاری هشت هزار و ۴۲۴ فقره پروانه به ارزش ۲۴۲ میلیون و ۱۳۵ هزار و ۸۴۸ دلار و وزن بیش از ۹۲۲ هزار و ۲۸۱ تن بوده است.
خاشی افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۷۰ درصد، از نظر ارزش ۱۳۸ درصد و از نظر وزن ۹۰ درصد افزایش داشته است.
وی بیان کرد: عمده اقلام خروجی موضوع ۱۱۶ شامل شیشه، سیمان، خوراک آماده طیور و ایزوگام بوده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۲۳۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بازارچه مرزی , ماهیرود , خراسان جنوبی , صادرات , اقتصاد