چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۵

استاندار خراسان جنوبی توسعه روابط با افغانستان را خواستار شد

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به مسئولیت وزیر نیرو به عنوان رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان، توسعه روابط اقتصادی این استان با کشور همسایه را خواستار شد.
استاندار خراسان جنوبی توسعه روابط با افغانستان را خواستار شد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، در دیدار استاندار خراسان جنوبی با وزیر نیرو بر استفاده مطلوب از ظرفیت‌های کشور افغانستان تاکید شد.

«محمد صادق معتمدیان» در دیدار با «رضا اردکانیان» در تهران که با حضور ۲ تن از معاونان وزارت نیرو همراه بود، ضمن تشریح ظرفیت‌های بالقوه استان خاطرنشان کرد: از ظرفیت هم‌مرزی با کشور افغانستان می‌توان در بهره‌گیری هرچه بیشتر از این ظرفیت‌ها استفاده کرد. 
وی با ارائه توضیحات جامع درخصوص مرز ماهیرود و اقدامات استان در راستای بهسازی شرایط برای تجار ایرانی و افغانستانی، متذکر شد: در موقعیتی که شیوع کرونا، مبادلات مرزی را در همه مناطق کشور تحت الشعاع قرار داده، تسهیل شرایط و تامین زیرساخت‌های لازم در این مرز، رشد صادرات را به همراه داشت. 

استاندار خراسان جنوبی گفت: با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، مرز ماهیرود اصلا تعطیل نشد و این زیرساخت مهم در شهرستان سربیشه و وجود سه بازارچه مرزی دیگر در شهرستان‌های نهبندان، درمیان و زیرکوه، فرصت‌های خوبی برای توسعه مناسبات ۲ کشور در همه زمینه‌ها به ویژه در حوزه اقتصادی است. 
وی تصریح کرد: از این طریق می‌توان در عرصه‌های صادرات برق، توسعه کشت‌های فراسرزمینی به ویژه در محصولات آب‌بر فعالیت‌های چشمگیری داشت. 
معتمدیان از تلاش استان برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق گفت و خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در دست اقدام و تولید برق در استان، زمینه برای صادرات انرژی فراهم می‌شود. 

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع آب استان اشاره کرد و گفت: تکمیل مجتمع‌های آبرسانی و موضوع آبرسانی پایدار به روستاها از اولویت‌های استان است که به طور جدی دنبال می‌شود. 
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای احداث چهار سد تغذیه مصنوعی در شهرستان‌های مرزی استان، همراهی وزیر نیرو با تسریع در روند تامین اعتبارات مورد نیاز و اجرای کار را خواستار شد. 
وی گفت: در صورت تامین به موقع اعتبارات مورد نیاز، تا پایان دولت شاهد افتتاح یکی از این چهار سد خواهیم بود. 

موضوعات فرسودگی شبکه‌ها و اهمیت اصلاح آن در کاهش هدر رفت آب، اجرای پروژه‌های آبرسانی به شهرها و روستاها در راستای پایدارسازی آب شرب و بهداشتی، کمک به توسعه زیرساخت‌های لازم در زمینه بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر از دیگر مواردی بود که در این نشست مورد بحث و رایزنی قرار گرفت.
خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان در شرق ایران به طول ۳۳۱ کیلومتر در چهار شهرستان با افغانستان مرز مشترک دارد.
این استان چهار بازارچه مرزی دارد که مرز ماهیرود در شهرستان سربیشه فعال‌ترین آنهاست.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۲۴۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , توسعه , خراسان جنوبی , اقتصاد