سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۱

اختصاص ۴۵۰ میلیارد تسهیلات کم بهره به بخش کشاورزی خراسان جنوبی

وزیر جهادکشاورزی از اختصاص ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به بخش کشاورزی خراسان جنوبی تا پایان دولت خبر داد.
اختصاص ۴۵۰ میلیارد تسهیلات کم بهره به بخش کشاورزی خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری مهر، کاظم خاوازی دوشنبه شب در نشست جمع بندی سفر دو روزه به خراسان جنوبی اظهار کرد: ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره برای اجرای طرح نهضت گلخانه‌ای خراسان جنوبی اختصاص می‌دهیم.
وی همچنین به اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی اشاره کرد و افزود: در خصوص صنایع تبدیلی و تکمیلی برای سرمایه‌گذارانی که به استان ورود کنند با اولویت احداث بارگاه زرشک، عناب و سردخانه‌ها و سایر صنایع مرتبط بدون محدودیت تسهیلات پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات نیز برای گیاهان دارویی این استان اختصاص داده‌ایم، افزود: ۶ هزار هکتار از اراضی استان برای کشت گیاهان دارویی از سهمیه سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به استان اختصاص داده می‌شود.
به گفته وی در این راستا سازمان جنگل‌ها بذرپاشی گونه‌های مقاوم در مراتع را در دستور کار قرار خواهد داد.
وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: همچنین ۱۰۰ میلیارد تومان برای حوزه دام و طیور خراسان جنوبی تسهیلات در نظر گرفته شده است.

خاوازی با اشاره به کمبود منابع آبی در خراسان جنوبی گفت: برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در این استان محدودیتی نداریم و هر میزان متقاضیان درخواست داشته باشند تسهیلات در این بخش را پرداخت خواهیم کرد.
وی از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت جهاد کشاورزی و استانداری خراسان جنوبی در حوزه قنوات خبر داد و بیان کرد: اعتبار مورد نیاز برای لایه روبی قنوات را سازمان برنامه و بودجه پیگیری می‌شود و سپس با کمک نمایندگان مجلس احیای قنوات در دستور کار بودجه سال ۱۴۰۰ قرار می‌گیرد.

اختصاص ۱۰ هزار تن سهمیه جو برای خراسان جنوبی
وی به اختصاص سهمیه ویژه نهاده‌های دامی برای خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: در مرحله اول ۱۰ هزار تن جو سهمیه ویژه به خراسان جنوبی اختصاص داده می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: همچنین در زمینه درخواستی که استاندار برای تأمین نهاده دامی در استان داشته‌اند نیز بخشی همراه با این سهمیه به استان اختصاص خواهد یافت.

وی ایجاد باغ مادری عناب و زرشک در استان را از دیگر مصوبات سفر عنوان کرد و افزود: این باغ مادری باید منشأ تکثیر رقم‌های مختلف محصول و عاری از هرگونه پاتوژن باشد چراکه تعداد باغ‌های مادری در کشور خیلی کم است و احداث باغ مادری در استان می‌تواند به توسعه پایدار عناب و زرشک کمک کند.
خاوازی با بیان اینکه کشت گیاهان کم آب بر از جمله جو، سورگوم و ارزن در این استان توسعه می‌یابد، بیان کرد: سهمیه جذب اعضای هیأت علمی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان افزایش می‌یابد.
به گفته وی باغی از ذخایر ژنتیکی استان در زمینه محصولات استراتژیک زرشک، زعفران و عناب تهیه تا این محصولات حفظ شود.

تعهد تعاون روستایی برای خرید زرشک استان
خاوازی بیان کرد: سازمان تعاون روستایی موظف به خرید زرشک استان شده تا تقاضای بازار را به دنبال داشته باشد.
وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: نمایندگان مجلس، استاندار و وزارت جهاد کشاورزی بحث تخصیص تسهیلات برای خرید محصول زعفران را پیگیری خواهند کرد.

وی از راه اندازی آزمایشگاه کشت بافت از سوی سازمان تحقیقات کشاورزی در استان خبر داد و بیان داشت: و ژئوپلاسم عناب استان با ژئوپلاسم‌های بخش خصوصی مبادله خواهد شد.
خاوازی با اشاره به ظرفیت‌های خراسان جنوبی در حوزه پرورش آبزیان گفت: برای توسعه آبزی پروری در این استان تفاهم‌نامه‌ای بین مؤسسه علوم شیلاتی استان خراسان جنوبی منعقد می‌شود.
وی با بیان اینکه توسعه پرورش ماهی آرتمیا و تیلاپیا در خراسان جنوبی در دستور کار قرار خواهد گرفت، ادامه داد: این موضوع در برخی مناطق استان خراسان جنوبی که منابع آبی شور شده می‌تواند اقدام بسیار خوبی باشد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حوزه جنگل، مرتع و آبخیزداری نیز تجهیزاتی از قبیل یک دستگاه خودرو، ۲ دستگاه موتورسیکلت و … در اختیار استان قرار می‌گیرد، ادامه داد: اعتبار منابع طبیعی استان ۱۵ درصد افزایش می‌دهیم.
خاوازی با بیان اینکه تقویت برنامه‌های بیابان زدایی از دیگر مصوبات سفر بوده است، تصریح کرد: مشکل اراضی باقیمانده منطقه باغستان شهر اسلامیه فردوس با مشارکت راه و شهرسازی نیز در دستور کار جدی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۲۹۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اقتصاد , خراسان جنوبی , بیرجند , تسهیلات