سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۶

۱۸۹ نیروگاه خورشیدی خانگی در خراسان جنوبی راه‌اندازی شد

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی گفت: از زمان اجرای طرح احداث نیروگاه‌های خورشیدی خانگی ویژه مددجویان کمیته امداد در سال ۹۷ تاکنون با راه‌اندازی ۱۸۹ نیروگاه خورشیدی در این استان زمینه اشتغال پایدار مددجویان فراهم شده است.
۱۸۹ نیروگاه خورشیدی خانگی در خراسان جنوبی راه‌اندازی شد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری ایرنا، رضا سلم‌آبادی افزود: از این تعداد ۵۷ نیروگاه در سال ۹۷ و ۵۳ نیروگاه در سال گذشته اجرا شد که به شبکه سراسری برق متصل شدند.
وی بیان کرد: از ابتدای امسال نیز ۷۹ نیروگاه خورشیدی خانگی برای مددجویان کمیته امداد در استان خراسان جنوبی راه‌اندازی شده است.
مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی درآمد ماهانه حاصل از تولید برق در هر نیروگاه برای مددجویان را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هر کیلووات تولید برق هزار و ۴۰ تومان توسط شرکت ساتبا خریداری می‌شود.

وی افزود: این نیروگاه‌ها به طور میانگین سالانه ۹ تا ۱۰ هزار کیلووات برق تولید می‌کنند.
سلم‌آبادی گفت: این نهاد به ازای ایجاد هر نیروگاه خورشیدی، پنج میلیون تومان کمک بلاعوض و ۳۵ تا ۵۰ میلیون تومان تسهیلات چهار درصد با بازپرداخت پنج ساله به متقاضیان پرداخت می‌کند.
وی ادامه داد: تاکنون ۲ هزار خانوار در این استان برای ایجاد نیروگاه خورشیدی شناسایی شده‌اند.

وی گفت: شرایط جوی خراسان جنوبی و تابش مستقیم خورشید در ۳۲۰ روز از سال، ظرفیت مناسبی را برای تولید انرژی پاک و کسب درآمد برای متقاضیان فراهم کرده است.
اجرای طرح خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدید پذیر و پاک اقدام موثر دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته بوده و تمامی مشترکان اعم از خانگی، عمومی (اداری)، تجاری، صنعتی و کشاورزی می‌توانند با احداث نیروگاه برق خورشیدی و بادی بر فراز پشت بام خود نسبت به تولید برق پاک و فروش آن به نرخ تضمینی به وزارت نیرو اقدام کنند.

همچنین خرداد امسال در سفر «محمدباقر نوبخت» معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی، قرارداد همکاری مشترک برای احداث هفت هزار و ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی پنج کیلوواتی بین سازمان برنامه و بودجه، استانداری خراسان جنوبی و صندوق کارآفرینی امید امضا شد.
با اجرای این تفاهم‌نامه در مدت ۲ سال برای هفت هزار و ۵۰۰ نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود و نهادهایی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج سازندگی، بنیاد برکت و بنیاد علوی همکاری خواهند کرد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۶۲۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , نیروگاه خورشیدی , خراسان جنوبی , بیرجند