سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۴۱

فوتبال نیمه جان خراسان‌جنوبی در کُما/ رنج فوتبالیست‌ها از بی مهری‌ها

این روزها فوتبال حرفه‌ای و باشگاهی خراسان‌جنوبی در وضعیت خوبی نیست و در گذر زمان به‌طور محسوسی عقب‌گردهای بی‌دلیلی به خود می‌گیرد.
فوتبال نیمه جان خراسان‌جنوبی در کُما/ رنج فوتبالیست‌ها از بی مهری‌ها
 
‌به گزارش گروه ورزشی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، فوتبال که امروز تمام جهان را یک پارچه درگیر خود کرده و به یک صنعت سودزا تبدیل شده واقعا چیست؟ توپ گردی که در اواخر قرن هفدهم میلادی در انگلستان به زمین خورد امروز در بسیاری از کوچه پس کوچه‌های جهان در حال چرخیدن و سرگرم کردن مردم است.

فوتبال بی‌تردید از سطح یک ورزش ساده گذشته، به یک جهان متفاوت تبدیل شده که از سینما تا دانشگاه را به تسخیر خود درآورده و ازسویی نیز به داغ‌ترین موضوع در حوزه تجارت و سرگرمی تبدیل شده و سرمایه‌گذاران به‌دنبال افزایش حضور خود در این ورزش پرطرفدار و خرید امتیاز باشگاه‌ها می‌روند تا منفعت مالی ازاین رهگذر ببرند.

اما فوتبال حرفه‌ای و باشگاهی خراسان‌جنوبی در وضعیت خوبی نیست و در گذر زمان به‌طور محسوسی عقب‌گردهای بی‌دلیلی به خود می‌گیرد.
در سال 87 و 88 خراسان‌جنوبی نماینده‌ای در لیگ دسته 2 کشور داشت و تعداد انگشت‌شماری بازیکن بومی در آن توپ می‌زدند ولی امید روشنی و نویدبخشی را برای آینده فوتبال استان به تصویر می‌کشیدند.

در حالی که تنها نماینده خراسان‌جنوبی در لیگ دسته 2 فوتبال در سال 88 تا چند هفته مانده به پایان رقابت‌ها در آستانه صعود به لیگ دسته یک فوتبال کشور قرار داشت به‌دلیل بروز مشکلات داخلی، مدیریتی و نارضایتی بازیکنان از نحوه دریافت مبالغ قراردادهایشان با روحیه‌ای ضعیف و چند باخت متوالی نه‌تنها از صعود به لیگ دسته یک کشور بازماندند بلکه به لیگ دسته 3 سقوط کردند و سال‌ها به‌دنبال دریافت حق‌الزحمه بازیگری و مربیگری خود در این تیم بودند.
از آن پس فوتبال حرفه‌ای و باشگاهی خراسان‌جنوبی به کما رفت و متولیان امر نیز نتوانستند یا نخواستند از همان امتیاز لیگ دسته 3 کشور بهره‌برداری درستی بکنند و با برگزاری مسابقات انتخابی ضعیفت و کم تعداد استان، نماینده قوی و ‌منسجمی راهی لیگ شد و در آخرین رده‌های استان‌های کشور قرار گرفت.

مسئولان و متولیان فوتبال خراسان‌جنوبی در جذب اسپانسر چندان موفق نبودند و شرایط به پیش رفت که در سال 91 هرچند تیم‌های وحدت خاوران بیرجند و توسعه و عمران فردوس (حامی مالی بخش خصوصی) از حمایت‌های مناسبی برخوردار بودند سایر تیم‌هایی همچون مرکز آموزش 04 بیرجند، نوین نوفرست و پیشگامان بیرجند بستنی اعتمادیان قاین که با تکیه بر بازیکنان بومی گام در رقابت‌های لیگ نهادند و تیم‌های شاهین و روستای پهنایی قاین و غیره در جام حذفی فوتبال کشور نتایج غیر قابل انتظاری را هم به دست آوردند به‌علت محدودیت‌های مالی با مشکلات زیادی روبه رو شدند.
این تیم‌های فوتبالی که به‌عنوان نماینده‌های خراسان‌جنوبی در لیگ و جام حذفی کشور خوش درخشیدند بعد از مشکلات عدیده مالی و عدم حمایت‌های اعتباری مسئولان و متولیان فوتبال استان دیگر از آن پس حتی فکر شرکت دوباره در مسابقاتی از این دست را از سر بدر کنند.

در فصل 99-98 فوتبال لیگ دسته 3 کشور قرعه باری دیگر قرعه به نام مرکز آموزش 04 درآمد و این تیم در حالی قدم به این رقابت‌ها گذاشت که سال قبل از آن و در زمان مدیریت «مهران سرپرست» از حمایت‌های کامل اداره‌کل ورزش و جوانان و استانداری برخوردار بود که به ناگاه با تغییرات مدیریتی این سازمان و عدم حمایت مناسب از تیمی که به مرحله دوم لیگ دسته 3 راه یافته بود  دیگر رقبتی برای شرکت در رقابت‌های امسال ندارد!

تیم مرکز آموزش 04 امام رضا(ع) بیرجند در صورتی در رقابت‌های مرحله دوم لیگ 3 شرکت می‌کند که حامی مالی برایش وجود داشته باشد و در غیر این‌صورت گزینه فروش امتیاز تنها نماینده استان در لیگ فوتبال است که باید در خصوص آن تصمیم‌گیری معقول و کارشناسی شده‌ای انجام شود.

هیئت فوتبال خراسان‌جنوبی با داشتن تیم‌های حرفه‌ای و باشگاهی قوی می‌تواند ابراز وجود کند و به ورزشکاران جانی دیگر ببخشد، اما با تأمین 400 میلیون تومان شرکت در لیگ دسته 3 کشور و سایر هزینه‌های حضور تیم پیروزی در مسابقات ورودی لیگ دسته یک امید کشور و فوتبال شاهین در رقابت‌های مرحله دوم ورودی به لیگ دسته یک نوجوانان کشور نیز مشکل اساسی دارد.
گرچه فروش امتیاز لیگ دسته 3 فوتبال کشور با مجوز اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی و فدراسیون فوتبال امکان‌پذیر است ولی درآمد حاصل از آن بعد از تسویه حساب طلب مربیان و بازیکنان تیم شاید رقم چندان قابل توجهی نباشد!

مسئولان اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی می‌گویند: حدود 200 میلیون تومان از ابتدای لیگ دسته 3 کشور به تیم فوتبال مرکز آموزش 04 بیرجند کمک کرده، در تأمین وسیله نقلیه و خوابگاه نیز مساعدت داشته است.
آن‌ها اضافه می‌کنند: به‌رغم تأکید بر حضور قدرتمند تیم فوتبال مرکز آموزش 04 بیرجند در لیگ دسته 3 کشور اما با توجه به محدودیت‌های قانونی نمی‌تواند از نظر مالی کمکی به تیم بکند و در خصوص فروش امتیاز لیگ دسته 3 کشور نیز باید مجوزهای لازم اخذ گردد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۶۹۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کرونا , فوتبال , ورزش , بیرجند , خراسان جنوبی