سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۴

چیده نشدن حلقه‌های عرضه تا سفره مصرف کننده برای محصولات کشاورزی

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در کشور ۱۳۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌شود، اما حلقه‌های عرضه تا سر سفره مصرف کننده چیده نشده و دلال‌ها و واسطه‌ها سود آن را می‌برند.
چیده نشدن حلقه‌های عرضه تا سفره مصرف کننده برای محصولات کشاورزی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری ایسنا، شاهپور علایی مقدم، امروز سه شنبه ۲۳ دی در دیدار با استاندار خراسان جنوبی به نقش بی بدیل عشایر در تولید اشاره و بیان کرد: عشایر سالانه ۴۵۰ هزار تن شیر تولید می‌کنند، هر نفر عشایر گوشت ۱۶ نفر ایرانی را تأمین می‌کند و پشم تولیدی دام عشایر ۱۳ هزار تن  است.
 وی ادامه داد: برای قطع کردن دست دلالان از بازار محصولات کشاورزی، فروشگاه اینترنتی "عشایرشاپ" به منظور عرضه مستقیم محصولات عشایر راه اندازی شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه یکی از برنامه‌ها در زنجیره تولید گوشت قرمز، موضوع برندسازی و بسته بندی و لیبل زنی تولیدات دامی عشایر است، خطاب به استاندار گفت: کمک کنید در خراسان جنوبی دام زنده عرضه نشود تا بتوانیم از ظرفیت تشکل‌های عشایری استفاده کنیم.
علایی مقدم بیان کرد: قراردادی سه جانبه با دانشگاه پلی تکنیک امیرکبیر با مشارکت بسیج عشایری و اتحادیه عشایری بسته شده که با شیوه‌های نوین پشم ریسی، پشم دام عشایر فرآوری شود.

عشایر؛ جمعیتی مؤثر در اقتصاد استان 
حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی نیز در این دیدار اظهار کرد: عشایر، جمعیتی مولد هستند که اگر مورد توجه قرار گیرند، می‌توانند در اقتصاد استان بسیار تأثیرگذار باشند.
وی بیان کرد: خراسان جنوبی از نظر جمعیت عشایری در رتبه چهارم کشور قرار دارد که این میزان۱۳ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.

ملانوری تصریح کرد: تولید سالانه ۱۱ تن شیر، ۸ هزار و ۴۰۰ تن گوشت و ۸۰۰ تن کرک و پشم و صنایع دستی منحصر به فرد، نشانگر نقش و جایگاه این گروه مولد در اقتصاد استان است.
استاندار خراسان جنوبی، جامعه عشایری را یکی از محورهای توسعه خواند و گفت: در جریان تدوین سند توسعه خاوران به این حوزه بسیار مهم توجه ویژه‌ای شده و با تعریف برخی راهکارها برای استفاده هر چه بیشتر از این ظرفیت عظیم برنامه ریزی شده است.
ملانوری یادآور شد: با عنایت به استعداد جامعه عشایری استان در تولید صنایع دستی خاص، حمایت‌های ویژه از قبیل پرداخت تسهیلات کم بهره یا بلاعوض می تواند، سهم تولیدات عشایر را در صنایع دستی خراسان جنوبی ارتقاء بخشد.

وی، با تأکید بر رفع نیازهای رفاهی جامعه عشایری، پرداخت تسهیلات ارزی به این حوزه را خواستار شد و راه‌اندازی، افزایش و تقویت شرکت‌های فنی، مهندسی را بهترین راهکار برای ارتقاء سطح خدمات عمرانی، معیشتی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سایر بخش‌ها عنوان کرد.
ملانوری، نگاه ویژه سازمان امور عشایری کشور را به خراسان جنوبی و جامعه عشایری این استان خواستار شد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۸۱۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , کشاورزی , بیرجند