امام جمعه بیرجند:

هدایت انسان‌ها بالاترین عبادت است

27 دی 1399 ساعت 14:59

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: بالاترین عبادت، هدایت انسان‌هاست و بدترین گناه، اضلال و گمراه کردن انسان است.


به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز شنبه در دیدار اعضای شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: قطعا شورای شما محصولات و نتایج فرهنگی ذی‌قیمتی دارد که همین انتظار را هم از آن داریم.

وی با بیان اینکه کلمه شورا هم از لسان دین، هم در زبان عرف و حتی بین‌الملل نیز تعریف شده است افزود: آنچه از شورا در سطح بین‌الملل رایج است، برای هر موضوع و مطلبی افراد عقیده و نظر خود را عنوان می‌کنند و تعداد هر کدام بیشتر باشد، آن ملاک است ولی در لسان دین، مفهوم شورا به این ترتیب است که در موضوع و مطلب مورد نظر تبادل نظر شود و افراد نظر یکدیگر را بشنوند، تحلیل کنند و در پایان نظری که بهتر، قوی‌تر، کارسازتر و مفیدتر باشد، انتخاب شود.

امام جمعه بیرجند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وجود انسان را جسم و روح تشکیل می‌دهد و هر دو به خوراک نیاز دارند که آن را با ابزاری که در وجود خود دارد و ابزار طبیعت از منطقه مجاور خود کسب می‌کند؛ آنچه از نظر جسمی برای تغذیه انسان حاصل می‌شود از دو مجرای دهان و بینی وارد بدن می‌شود.
وی ادامه داد: بدن ما حاصل واردات است و اگر واردات آن اعم از جسمی و روحی کافی و سالم باشد، بدن سالم است و اگر واردات آن فاسد، بی‌حساب و بی‌قاعده باشد، باعث می‌شود جسم و روح مسموم و فاسد شود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: خدای حکیم ورودی‌های جسم را طوری تعبیه فرموده است که در مواجهه با غذا و هوای مسموم عکس‌العمل نشان داده و به روش‌های مختلف از ورود آن به بدن ممانعت کنند و در صورت عبور از ورودی دهان و بینی آن را از راه‌های دیگر از بدن دفع کند.
وی گفت: بدن ما عصاره آن چیزی است که وارد شده و آن اختیاریست، چه از نظر شخص چه از نظر جامعه دقت بر این است که غذای سالم تهیه کند، معاونتی هم در طب و بهداشت و درمان به نام معاونت دارو و غذا وجود دارد که کارش نظارت بر مواد غذایی و دارویی موجود در جامعه است و غذای ناسالم را از فروشگاه‌ها، مغازه‌ها و نانوایی‌ها جمع‌آوری و دفن می‌کنند ولی نظارتی که باید باشد، نیست.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به روایت (عَـجِبْتُ لِمَنْ یَتَفَکَّـرُ فی مَـأْکُولِهِ کَیْـفَ لا یَتَفَـکَّـرُ فی مَعْـقُـولِهِ، فَیُجَنِّبُ بَطْنَهُ ما یُؤْذیهِ، وَ یُودِعُ صَدْرَهُ ما یُرْدِیهِ؛) افزود: همانطور که ورودی جسم دهان و بینی است، خداوند دو راه گوش و چشم را به قلب که مرکز انسانیت است، قرار داده و اتفاقا اینجا کنترل هم نیست که برای مثال بگوید سخن، مسموم بود، گوش مزه‌اش را درک کند و بسته شود یا چشم هم متوجه شود.
وی گفت: فرد در این صورت متوجه نمی‌شود و یک کتاب فاسد، روزنامه فاسد، عکس و منظره فاسد را می‌بیند و جذب می‌کند لذا هویت انسانیت انسان براساس دیدنی‌ها و شنیدنی‌ها ساخته می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: خیلی تعجب است از انسان که در مسائل مادی خود دقت دارد ولی مسائل معنوی را رها می‌کند و به آن بی‌اعتناست در حالی که سخنی را که می‌شنویم، تغذیه است.
وی گفت: با شنیدن سخن علمی، روح رشد می‌کند و سخن منافق، روح را مریض می‌کند، سخن یک عالم فرزانه برای یک بیمار روحی و روانی دواست؛ سخن پیامبر هم دارو است.
امام جمعه بیرجند تصریح کرد: اگر شهید مطهری، مطهری می‌شود جهتش این است که او هرچه را دیده از دیدگاه تقوا و اساتید بزرگش دیده و گفتار او همه حکمت و علم و تقوا بوده است.
وی افزود: شورای آموزش و پرورش نیز مسلم است در هر جلسه‌ای که وقت می‌گذارد و دلسوزی می‌کند، اولویت را به مسائل اصلی قرار می‌دهد.

رییس شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی با اشاره به مساله بی‌تفاوتی نسبت به مسائل جهان گفت: آنچه در مساله کرونا انجام شد، بسیار کار معقولی بود البته نظرات علمی و نه نظرات سلیقگی و سیاسی، درست است؛ آنچه ایجاد کرده و کنترل کردند و شیوه‌نامه‌هایی را در این جهت ارئه دادند، الحمدالله موفق هم بود اما چرا فقط همین؟ مشکلات کشور فقط همین است، مشکلات جهان فقط همین است؟ آمار مرگ کرونا را در سطح جهان هر روز چند نوبت اعلام می‌کنند، چرا آمار گرسنه‌هایی که از گرسنگی می‌میرند را اعلام نمی‌کنند؟
وی افزود: چرا آمار کسانی که قتل عام می‌شوند، افرادی که آواره می‌شوند یا آمار سقط جنین که در همین کشور ما سه برابر کرونا است را اعلام نمی‌کنند؟ سوال من این است، چرا یکطرفه است؟

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با اشاره به حدیث (العبودیته جوهره کنهها الربوبیه) گفت: خدای متعال که دین را تشریع فرموده به دین ما نیازی ندارد، آنچه در دین تعبیه شده وسیله و نیاز پرورش انسان‌هاست و خدا به آن نیاز ندارد، باطن آنچه که در احکام دین تشریع شده این است که خدا می‌خواهد با دین فرد را هدایت کند تا پرورش یابد.
وی با تاکید بر توجه به این موضوعات اظهار داشت: انشاء‌الله که غم فرزندان، شاگردان و پرورش یافتگان خود را بیش از پیش بخورید، بزرگترین اجر و ثواب را خواهید برد و ذخیره آخرت شماست.
۲۴ تا ۳۰ دی، هفته شوراهای آموزش و پرورش نامگذاری شده است.

انتهای پیام/4


کد مطلب: 28851

آدرس مطلب: http://www.KhorasanTime.ir/fa/doc/news/28851/هدایت-انسان-ها-بالاترین-عبادت

خراسان تایم
  http://www.KhorasanTime.ir