سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶

پاسخ مسئولان به کمبود تخم‌مرغ فله‌ای در بیرجند: رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی مربوط به آنفلوآنزای پرندگان کار توزیع را کند کرده است

درحالی که چند روزی است مردم بیرجند از کمبود تخم‌مرغ فله‌ای در بازار گلایه دارند اما مسئولان معتقدند کمبود نداریم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کار توزیع را کند کرده است.
پاسخ مسئولان به کمبود تخم‌مرغ فله‌ای در بیرجند: رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی مربوط به آنفلوآنزای پرندگان کار توزیع را کند کرده است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، دل پرد دردی دارد و سبد خالی که در دست دارد به من نشان می‌دهد و می‌گوید از همان دقایق ابتدایی صبح به قصد خرید تخم مرغ از خانه بیرون آمدم به چندین سوپرمارکتی که همیشه تخم مرغ خود را از آنجا خریداری می‌کردم مراجعه کردم اما تخم مرغ فله‌ای پیدا نکردم.
وی افزود: در برخی از سوپر مارکت‌ها تخم مرغ بسته بندی موجود بود اما تخم مرغ‌های بسته بندی گران است و کمتر کسی می‌تواند برایش پول پرداخت کند. چطور است در استانی که قطب تولید تخم‌مرغ و مرغ است برای یافتن تخم مرغ باید مغازه‌های زیادی را جستجو کنرد؟ مسئولان چرا به این مشکل رسیدگی نمی‌کنند.

اینها سخنان یکی از شهروندان بیرجندی است که از کمبود تخم مرغ در این روزها گلایه دارد. هرچند عاملان فروش هم معتقدند از وقتی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی مشاهده شده با کمبود تخم مرغ مواجه شده‌اند.
یکی از فروشندگان و عامل توزیع تخم مرغ در بازار بیرجند معتقد است مدتی است اقبال مردم برای خرید تخم مرغ افزایش یافته و از سویی دیگر با شیوع آنفلوآنزا میزان تخم مرغی که برای عرضه در استان توزیع می‌شود کمتر از قبل است و در همان دقایق ابتدایی توزیع سهمیه تمام می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی درباره این مشکل اظهار داشت: با شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی در زمینه توزیع تخم مرغ با مشکل مواجه شدیم و هرچند کمبودی نداریم اما به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی درباره این ویروس تا چند روزی روند جابه جایی و حمل تخم‌مرغ به کندی پیش می‌رفت اما در حال حاصر اوضاع بهتر شده است.

غلامرضا قوسی با بیان اینکه دستور منع خروج تخم مرغ از استان تا زمانی که مشکل بازار استان مرتفع شود صادر شده است افزود: مصرف میزان تخم مرغ در بیرجند 8 تن است و تا قبل از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان میزان مصرف روزانه تخم مرغ در خراسان جنوبی بین 12 تا 14 تن بوده اما با این وجود در حال حاضر میزان مصرف را برای استان 18 تن پیش‌بین کردیم و این درحالی است که روزانه بیش از 40 تن تولید تخم مرغ در استان داریم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر کمبود تخم‌مرغ در استان نداریم افزود: اینکه شما تصور کنید در یک راسته خیابان تمام سوپری‌ها تخم مرغ داشته باشند شاید درست نباشد اما در مجموع با توجه به پیش بینی‌های انجام شده مشکل کمبود تخم‌مرغ در بیرجند برطرف شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در استان بیش از 42 تن تخم‌مرغ تولید می‌شود در حالی که شهروندان چیزی حدود 18 تن مصرف می‌کنند.
قوسی عنوان کرد: در گذشته مرغداران مکلف بودند 30 درصد تخم مرغ تولیدی خود را به ستاد تنظیم بازار تحویل دهند اما درحال حاضر برای رفع مشکلات پیش رو بر اساس دان تحویلی به مرغدار 100درصد تخم مرغ‌ها باید به ستاد تنظیم بازار تحویل شود.
به گفته وی برای حل مشکلات پیش رو مرغداران مکلف شدند در ساعات مختلف از روز اقدام به تحویل تخم مرغ تولیدی خود به مراکز کنند تا بین ماشین آلات، رانندگان و واحدهای مرغداری تداخل کمتر انجام شود و احتمال آلودگی کاهش یابد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۸۸۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , تخم مرغ , خراسان جنوبی , بیرجند