چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۵

آبشارهای پلکانی طبس ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار کرد: کال و آبشارهای تفتو شهرستان طبس خراسان جنوبی در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شدند.
آبشارهای پلکانی طبس ثبت ملی شد
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری ایسنا، حسن رمضانی گفت: کال و آبشارهای تفتو در ۳۵ کیلومتری شهر طبس، 5 کیلومتری روستای اصفهک، در دره‌ای منتهی به پایین دست سدکریت و در رشته کوه شتری در شرق ایران واقع است.

وی با بیان اینکه جریان دائمی آب در کال تفتو، باعث ایجاد اشکال فرسایشی زیبایی در دیواره رودخانه شده است، افزود: وجود چاله‌های بزرگ پرآب همراه با پوشش گیاهی زیبا در مسیر رودخانه به همراه اکوسیستم خاص آن در کنار جاذبه‌های زمین شناسی و طبیعی، باعث خلق محیطی جذاب برای گردشگران شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی بیان کرد: آبشارها به صورت پلکانی و نزدیک به هم واقع شده‌اند و تنوع پوشش گیاهی و جانوری در کال و آبشارها به جذابیت منطقه افزوده است.

رمضانی با بیان اینکه این اثر ارزشمند ملی از جنبه های مختلف خصوصاً دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و گیاهی بسیار با اهمیت است، یادآور شد: مهم‌ترین اقدام پس از ثبت یک اثر، حفاظت و نگهداری آن است.
وی یادآور شد:  از آنجایی که این اثر شاخص جزء میراث ارزشمند استان است؛ باید همه نهادها و مردم در جهت تحقق حفاظات این امر مهم بکوشند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۸۹۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , طبس , آبشار