چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۵
رئیس‌جمهور:

دولت قانون هسته‌ای مجلس را که یک ماده آن درباره خروج از پروتکل الحاقی است اجرا می‌کند

حسن روحانی گفت: قانونی که مجلس درباره هسته‌ای تصویب کرده دولت قانون را اجرا خواهد کرد؛ یکی از مواد آن می‌گوید از ۵ اسفند از پروتکل الحاقی خارج شویم و بین ما و آژانس آنچه اجرا می‌شود براساس پادمان خواهد بود.
دولت قانون هسته‌ای مجلس را که یک ماده آن درباره خروج از پروتکل الحاقی است اجرا می‌کند
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهاشنبه) در نشست هیات دولت ضمن تقدیر از حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22بهمن و گرامیداشت روز 29 بهمن‌ماه اظهار داشت: اگر قیام 29 بهمن نبود این قیام بزرگ منقطع شده بود و کار تبریز اتصال حرکت بود و مردم تبریز اربعین را درست کردند چون 29 بهمن اربعین 19 دی بود و مبتکر اربعین‌ها مردم تبریز بودند. قیام مردم تبریز موج بلندی در نهضت اسلامی ایجاد و رژیم را مایوس کرد و اگر قیام مردم تبریز نبود شاید به آن صورتی که در 22بهمن سال بعدی پیروز شد، دست نمی‌یافتیم.
 
وی افزود: همیشه حرکت تبریز سرنوشت‌ساز و تاریخ ساز است و یکی از پشتوانه‌های مردم ایران مردم تبریز و همه آذری‌زبان‌هایی هستند که در شمال غرب کشور تلاش و ایستادگی می‌کنند.
روحانی ضمن تشکر از مجلس به دلیل تصویب اصلاحیه بودجه سال1400 گفت: همه می‌دانیم که بودجه یکی از لوایح بسیار مهم سالانه دولت‌هاست و امسال ویژگی‌های خاص خود را دارد، چون آخرین سال این دولت و اولین سال این مجلس است و همچنین در آستانه سال 1400 و پایان قرن هستیم و بنابراین مهم است که بودجه را به سامان برسانیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تغییرات گسترده غیرقابل قبول از نظر دولت در کمیسیون تلفیق به وجود آمد و خوشبختانه این نظر دولت را مجلس هم تایید کرد و مجلس هم گزارش کمیسوین تلفیق را رد کرد، گفت: در دولت بار دیگر بررسی کرده و به نظرات کمیسیون تلفیق هم توجه کردیم و با هماهنگی رئیس مجلس قرار شد هیات کوچکی بین مجلس و دولت با هم بنشینند و اصلاحیه به گونه‌ای باشد که هم مورد قبول دولت و هم مورد تایید مجلس باشد و این کار صورت گرفت.

*** امیدواریم تغییرات در لایحه بودجه، شاکله آن را به هم نزند
وی با اشاره به اینکه برخی از اصلاحات مهمی که خود کمیسیون تلفیق انجام داده بود مورد توجه دولت هم قرار گرفت و در نهایت لایحه به‌صورت جدید تنظیم و اصلاحیه تقدیم مجلس شد و دیروز مجلس با رای قاطعی کلیات لایحه اصلاحی دولت را تصویب کرد، اظهار داشت: امیدواریم باقی کارهایی که باید در کمیسیون انجام گیرد نهایی شود و به صحن علنی مجلس بیاید و امیدواریم آنچه در مجلس تصویب می‌شود، با این اصلاحیه اخیر دولت که تعاملی با مجلس کار کردیم، به همان صورت و با تغییرات جزئی تصویب شود و تغییراتی حاصل نشود که شاکله به هم بخورد و ما به شورای نگهبان بگوییم قابل قبول نیست.

روحانی ضمن تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس طبق قانون اساسی به گونه‌ای عمل کنند که در آخر به عنوان لایحه مصوب دولت باشد نه به عنوان طرح نمایندگان، خاطرنشان کرد: امید ما این است که دولت و نمایندگان تلاش های خود را ادامه دهند و این بودجه در اسرع وقت ممکن در مجلس نهایی شود تا آخر سال بودجه را دریافت کنیم؛ گرچه علاقه‌مند بودیم در بهمن‌ماه بودجه را دریافت کنیم و آیین نامه‌های آن را در اسفند ماه بنویسیم.

*** در برنامه دفاعی ما جایی برای سلاح کشتار جمعی و به‌خصوص هسته‌ای وجود ندارد
رئیس جمهور با اشاره به موضوع هسته‌ای گفت: در موضوع هسته ای به چند نکته مهم اشاره می کنم و اول اینکه همانطور که بارهای گفته‌ایم در برنامه دفاعی کشور ما جایی برای سلاح کشتار جمعی و بخصوص هسته‌ای وجود ندارد و نخواهد داشت و این تصمیم قاطع نظام است.
وی خاطرنشان کرد: جمهور اسلامی ایران نمی خواهد دارنده و نگه دارنده سلاح هسته ای باشد و نمی خواهد از آن استفاده کند و از سال1370 بارها خدمت مقام معظم رهبری و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و در شورای عالی امنیت ملی صحبت کردیم و همیشه نظر واحد بوده که دنبال سلاح هسته ای نخواهیم بود اما دنبال فناوری های صلح‌آمیز هسته ای خواهیم بود و این حق ما هست.

*** نظر ما درباره سلاح هسته‌ای نظری است که مقام معظم رهبری به عنوان فتوا صادر کرده‌اند 
روحانی افزود: ما عضو NPT هستیم و با آژانس بصورت پادمان قرارداد داریم و پادمان را اجرا کرده‌ایم و می‌کنیم و نمی‌خواهیم فعالیت مخفی هسته ای داشته باشم و آمریکا، اروپا و سازمان ملل بخواهند یا نخواهند این تصمیم قاطع جمهوری اسلامی ایران است و اگر همه دنیا هم بگویند ایران سلاح هسته ای داشته باشد،‌ نظر ما تغییر نمی‌کند و نظر ما نظری است که مقام معظم رهبری به عنوان فتوا صادر کرده‌اند و این همان عهدی است که در ان پی تی و پادمان بسته‌ایم و از این عهد خارج نخواهیم شد.

*** خود مقام معظم رهبری هم فرمودند اعتدال، متن قرآن است
وی با تاکید بر اینکه برجام حاصل تلاش پیگیر ماهها بین ایران و 6 کشور بزرگ بوده و این کار به سادگی به دست نیامده است، گفت: مذاکرات فراوانی از سال 82 با اروپا و 3+3 شروع کردیم و سال‌ها طول کشید و در سال 92 با رای مردم وارد تعامل شدیم و رای سال 92 بر مبنای «تعامل سازنده» و «اعتدال» بود و این قابل تغییر نیست، چون مردم به این دو اصل مهم رای داده اند و خود مقام معظم رهبری هم فرمودند اعتدال، متن قرآن است و برجام در سایه این سیاست با مذاکرات و شکل جدیدی از سال 92 شروع و در سال 94 امضا شد و چیزی که 23 تیر 94 امضا شده غیرقابل تغییر است و به آن دست نمی زنیم.

*** ما برجام را به همان شکل 2015 قبول داریم
رئیس‌جمهور افزود: ما برجام را به همان شکل 2015 قبول داریم و برجام به شکل 23تیر 1394 را تغییر نمی‌دهیم و بر تعهد خودمان هم ایستاده‌ایم.

*** ترامپ هشت بار به من پیغام داد که می‌خواهد ملاقات کند
رئیس جمهور خطاب به کشورهای اروپایی اظهار داشت: وقتی ترامپ با فشار اسرائیل و عربستان و تندروهای آمریکا از برجام خارج شد، در آخر شهریور به سازمان ملل رفتیم و اولین روز اجلاس مجمع عمومی، ترامپ بعد از اولین نطقش 8 بار به من پیغام داد که می‌خواهد ملاقات کند و به هر قیمتی باید این ملاقات انجام شود و ما همه این 8نوبت را رد کردیم.

وی ادامه داد: شبش رئیس جمهور فرانسه آقای مکرون به من زنگ زد و گفت من الان پیش ترامپ بودم و می‌خواهم قبول کنید که ملاقاتی سه نفره،‌ دو نفره یا چند نفره برگزار کنید و من رد کردم. چندین رئیس جمهور در هتل محل اقامت من پیشنهاد کردند و گفتند «ترامپ می‌گوید دو کلمه درون برجام بگذاریم تا من همین الان برجام را قبول کنم و به آن برگردم و آن دو کلمه این هست که راجع به مسئله موشک و منطقه بعدا مذاکره می کنیم» و روز بعد آقای مکرون این پیام را از طرف ترامپ آورد.

وی افزود: من گفتم به هیچ عنوان برجام به هیچ وجه یک کلمه اضافه و کم نمی شود. رئیس جمهور فرانسه گفت قبول کنید در مورد این دو مسئله مذاکره شروع شود و حال ممکن است این مذاکره چندسال طول بکشد و من گفتم ما اصلا مذاکره‌ای نداریم و در مورد موشک، دفاعی و منطقه با امریکا و 5+1 مذاکره‌ای نداریم.

*** در برجام چیزی اضافه نخواهد شد و همین برجام را یا می‌پذیرید و یا قبول نمی‌کنید
روحانی تاکید کرد: اروپا بداند اگر ما می‌خواستیم مسئله موشکی و منطقه‌ای را به عنوان بحثی برای آینده قبول کنیم، همان اول ترامپ برگشته بود، پس در برجام چیزی اضافه نخواهد شد و همین برجام را یا می‌پذیرید و یا قبول نمی‌کنید.

*** شرط روحانی برای ملاقات با ترامپ
رئیس جمهور با بیان اینکه در سال 1398 هتل محل اقامتش به مرکز اصلی ملاقات‌های سازمان ملل تبدیل شد و تمام مقامات اروپایی با وی مذاکره کردند و اصرار همه این بود جلسه 5+1 در نیویورک با حضور ترامپ و او تشکیل شود، تصریح کرد: حرف آنها این بود که ترامپ بعد از این جلسه اعلام خواهد کرد که به برجام برمی‌گردد و من هم گفتم که حاضرم در این جلسه شرکت کنم به شرط اینکه ترامپ قبل از جلسه اعلام کند به برجام برگشته است. عده‌ای از سران دنیا به آنجا آمده بودند که 1+5 در سطح سران تشکیل شود.
وی افزود: حرف ما کاملا روشن است و از سال 92 منطق و مسیرمان را تغییر ندادیم و چیزی که پذیرفته شده قابل مذاکره نیست ولی در نحوه اجرایش می‌توان مذاکره کرد. 

روحانی با تاکید بر اینکه فارغ از اینکه نظر دولت چه چیزی هست چون امروز به صورت قانون هست دولت قانون تصویب شده مجلس را در چارچوب آیین‌نامه مصوب کرده و اجرا خواهد کرد، اظهار داشت: بند 6 این قانون می‌گوید از پنجم اسفند ما از پروتکل الحاقی که داوطلبانه قبول کرده بودیم خارج می شویم و آنچه بین ما و آژانس اجرا می شود برمبنای پادمان خواهد بود.
رئیس جمهور با اشاره به تبلیغات رسانه های بین‌المللی علیه خروج ایران از پروتکل الحاقی بیان داشت: اگر این بند اجرا شود مسئله مهمی به وجود نمی‌آید و علی‌رغم تبلیغات‌های خارجی نه تنها ما بازرس آژانس رابیرون نمی‌کنیم، بلکه مدیرکل آژانس که درخواست آمدن به ایران را داده می تواند به ایران بیاید و می‌تواند مذاکره کند.

** بازرسان آژانس را هیچ وقت بیرون نمی‌کنیم
روحانی با تاکید بر اینکه بحث این نیست که فعالیت هسته‌ای ما بدون نظارت باشد و این حرف باید دقیق زده شود، اظهار داشت: اگر کسی بگوید بازرسان آژانس را بیرون می‌کنیم در دنیا معنایش این است که دنبال سلاح می رویم درحالی که ما دنبال سلاح نیستیم و بنابراین هیچ وقت بازرسان را بیرون نمی کنیم.
وی افزود: در چارچوب پادمان نظارت می کنند و ما بحثی نداریم، ولی پروتکل الحاقی مرحله فراتر از پادمان است و الان حدود ۹۰ کشور در دنیا آن را اجرا می‌کنند و ممکن است ما هم روزی آن را در مجلس تصویب و اجرا کنیم. 

رئیس جمهور ادامه داد: مقررات پادمان اجرا می‌شود و بازرسان آژانس هستند و می‌توانند نظارت کنند، ولی سخن اصلی این است که ما از اردیبهشت ۱۳۹۷که‌ آمریکا از برجام خارج شد و اروپایی ها درخواست مهلت کردند، ما مهلت چند هفته‌ای دادیم و آن‌ها بارها با ما تماس گرفتند و گفتند تمدید کنید و ما این مهلت را یک سال تمدید کردیم و برای اینکه هیچ حجتی باقی نماند و هم بدانند ما پای عهد هستیم، یک سال صبر کردیم و اینها نتوانستند و یا نخواستند کاری کنند.

روحانی ضمن اشاره به اینکه اروپایی‌ها در بحث سیاسی و تبلیغاتی موضع خوبی می گرفتند و ترامپ را محکوم می‌کردند و در مسائل مهم هم وقتی بحث سیاسی بود کمک ما بودند و ترامپ بیچاره ۷ بار شکست خورد، اظهار داشت: آمریکا حداقل سه بار در شورای امنیت سازمان ملل مفتضحانه شکست خورد و این در تاریخ سابقه ندارد و در دادگاه لاهه حداقل دوبار شکست خورده است و یک بار هم در شورای حکام شکست خورد و در الحاق اتحادیه اروپا به خود هم شکست خورد.

وی ضمن تاکید بر اینکه هدف ترامپ در ایران این بود که ما را مستاصل کند تا ما به آمریکا بگوییم هرچه شما می‌گویید و اگر می‌خواهید، دو بند به برجام اضافه کنیم، گفت: نه تسلیم شدیم و نه فروپاشی صورت گرفت که البته این در سایه شهامت مردم و هدایت رهبر انقلاب و ایستادگی مردم بود که البته رنج کشیدند و در جنگ رنج و زخمی شدن هم هست. آمریکا شکست خورد و این شکست برای تمام دنیا روشن است و دموکرات‌ها بارها گفته‌اند که فشار حداکثری علیه ایران جواب نداده و راهی جز بازگشت برای آمریکا وجود ندارد.

** تحریم‌ها را بردارند ظرف چند ساعت به همه تعهداتمان عمل می‌کنیم
رئیس جمهور با بیان اینکه دنیا به جای اینکه کاهش تعهدات ایران یا قانون اخیر مجلس حرف بزند فرار به جلو می‌کنند، گفت: بیش از یک مشکل وجود ندارد و آن تحریم ظالمانه و غلط است و من دیشب به یکی از مقامات اروپایی گفتم مشکل تحریم ظالمانه و غلط است و اگر امروز این تحریم را بردارند فردا یا بعد از ظهر و ظرف چند ساعت به همه تعهداتمان عمل می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مردم بدانند که ما مسیر را درست انتخاب کرده‌ایم و مردم شک نکنند که ما آمریکا را شکست داده‌ایم و آمریکا ناچار به برگشت است، تصریح کرد: این صبر و تحملمان را باید به نهایت برسانیم و ما نزدیک قله هستیم و رسیدن به قله نهایی نزدیک است و ما اهل لج‌بازی نیستیم و آماده بازگشت به این توافق هستیم و به محض اینکه ببینیم تحریم‌ها برداشته شده و 5+1به تعهداتش عمل می‌کند، به تعهداتمان عمل خواهیم کرد. 

روحانی با اشاره به فرارسیدن روز اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: ما نشان دادیم که در اقتصاد مقاومتی چگونه عمل کردیم. اولین بار درسال۹۰و ۹۴نشان دادیم که کمترین رقم نفتی ما بود و به جای ۱۰میلیارد دلار ۳۱میلیارد دلار پول نفت ما شد ولی تاثیری در حرکت ما نگذاشت و این به خاطر اقتصاد مقاومتی بود.
وی افزود: در چهار سال و نیم دیدند ما با یک کارنامه درخشان چگونه عمل کردیم و در این ۳سال هم به خوبی ایستادگی و مقاومت کردیم و البته رنج و سختی برای مردم عزیز ما بود. ما معتقدیم راه همان اقتصاد مقاومتی است و درونزا و برنگرا بودن و مردمی بودن اقتصاد سه پایه اصلی اقتصاد مقاومتی هست و باید اقتصاد را به مردم واگذار و در درون برای تولید فعالیت کنیم و با دنیا هم در تعامل باشیم و تولید با تعامل با جهان نتیجه نهایی می‌دهد.

رئیس جمهور ضمن تاکید بر اینکه برای رسیدن به هدف نهایی راهی جز همدلی، اتحاد، انسجام و دوستی وجود ندارد، تصریح کرد: تضاد و تقابل و انسداد ما را به شکست می‌کشاند و باید کنار هم باشیم و باهم صحبت کنیم و برادرانه کار کنیم و بددلی و بدزبانی و دشنام و تهمت نباشد و من مطئنم پیروزی نهایی از آنِ ماست و همان‌طور که در 29بهمن در تبریز پیروز شدیم، امروز هم ملت ما با مقاومت پیروز نهایی خواهد بود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۹۰۴۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دولت , مجلس , روحانی , اقتصاد , کرونا , ایران