شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۳

۷ فروشگاه زنجیره‌ای متخلف در بیرجند شناسایی شد

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی گفت: پیرو درخواست‌های اصناف و مردم از ۱۲ فروشگاه‌های زنجیره‌ای در بیرجند بازرسی انجام شد که از این تعداد هفت فروشگاه تخلفاتی از قبیل عدم درج قیمت، گران فروشی، تبلیغات غیرواقعی و عدم مجوز داشتند.
۷ فروشگاه زنجیره‌ای متخلف در بیرجند شناسایی شد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، هشتم بهمن ماه امسال بود که گزارشی با عنوان "حکایت فروشگاه‌های زنجیره‌ای و برچسب تخفیف‌های فضایی در خراسان جنوبی/مردم گول تخفیف‌ها را نخورند" در این خبرگزاری منتشر شد.

در بخشی از این گزارش آمده است که این روزها ظهور فروشگاه‌های زنجیره‌ای که هر روز در حال افزایش‌اند برای مردم مسئله‌ای عادی شده البته مدتی است تبلیغات این فروشگاه‌ها در فضای مجازی و زدن تخفیف‌های دور از ذهن برای مردم جای سؤال شده و صحت و درستی موضوع دغدغه آنهاست.
هرروز وقتی از منزل به محل کار می‌رویم و یا برای خرید به بازار شهر می‌رویم در طول مسیر شاهد افتتاح فروشگاه زنجیره‌ای جدیدی هستیم که ربان افتتاحش در حال بریدن است و در همان ماه‌های ابتدایی با تبلیغات گسترده از ارزانی دم می‌زنند.

مردم هم که این روزها به دلیل مشکلات اقتصادی به دنبال کالای ارزان هستند به سمت آن فروشگاه هجوم برده و تا می‌توانند خرید می‌کنند بدون اینکه برسی کنند که آیا این تخفیفات واقعی است یا ارزانی بی دلیل کالا برای چیست!!
امروزه با رونق فعالیت هایپر مارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بسیاری از متولیان اینگونه از فروشگاه‌ها برای گرفتن گوی سبقت و پیشی گرفتن از رقبای خود در این حوزه اقدام به انجام فعالیت‌ها و روش‌های تجاری مختلفی می‌کنند تا از این طریق مشتریان پرشماری را به سمت خود کشانده و به بازار کسب و کار خود رونق دهند.

بارها هنگام خرید از خودتان پرسیده‌اید از کجا خرید کنم که قیمت آن بالا نباشد؟ این  سوال در روزهایی که قیمت انواع کالاها گران شده و بیش از گذشته مردم دغدغه اجناس با قیمت مناسب را دارند پرسشی عاقلانه و درست است.
این روزها برخی از تولیدکنندگان برای کمک به سبد خرید مردم در مقاطعی باکاهش سود خود تخفیف 5 تا 10 درصدی می‌دهند بنابراین رقابت شدیدی بین فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای جذب مشتری وجود دارد و تنها عاملی که می‌تواند مشتری را پایبند یک فروشگاه کند قیمت، کیفیت و تنوع است.

سوء استفاده از اعتماد مردم، فروش ویژه برای کالاهایی که تاریخ انقضای آنها در حال اتمام است و فروش به قیمت روی جلد محصول بدون آن که مشتری متوجه آن باشد از شگردهای برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای است.
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی بیان کرد: پیرو درخواست و اعتراض برخی از کسبه و بازاریان درباره تخفیف‌های غیرواقعی برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بازرسی‌هایی انجام شد.

وی گفت: در بیشتر این فروشگاه‌ها شاهد تخلفاتی بودیم و حتی برخی از این فروشگاه‌ها مجوز فعالیت نداشتند که اخطار گرفتند تا در مهلت تعیین شده در زمینه دریافت مجوز اقدام کنند در غیر این صورت اجازه فعالیت نخواهند داشت.
علیزاده افزود: بیشترین تخلف در بعضی فروشگاه‌های زنجیره‌ای بیرجند مربوط به گرانی 25 تا 30  درصدی حبوبات است و نظارت‌ها باید بیشتر و محسوس‌تر باشد چون اگر یک صنف بخواهد بعد از یک سال افزایش قیمت داشته باشد باید از چندین کمیسیون عبور کند اما این فروشگاه‌ها به راحتی می‌توانند افزایش قیمت اعمال کنند.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی از مردم خواست در هنگام خرید دقت کافی درباره  قیمت اجناس در بازار داشته باشند تا کلاه سرشان نرود و گول تخفیف‌ها را هم نخورند.
وی از شناسایی تخلف در هفت فروشگاه زنجیره ای استان خبر داد و گفت: در چند وقت اخیر پیرو دغدغه‌های اصناف و مردم از 12 فروشگاه زنجیره‌ای در بیرجند بازدید به عمل آمد که از این تعداد هفت فروشگاه متخلف شناسایی شدند.

علیزاده افزود:  از این تعداد سه فروشگاه فاقد مجوز فعالیت بودند که مهلت چند روزه برای دریافت پروانه فعالیت گرفتند در غیر این صورت پلمب خواهند شد و چهار فروشگاه متخلف به دلیل گران فروشی و تبلیغات غیرواقعی به عنوان متخلف شناسایی شدند.
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی ارزش تخلفات هفت فروشگاه زنجیره‌ای را 260 میلیون ریال دانست و اظهار داشت: پرونده تخلف‌ها به تعزیرات حکومتی استان برای بررسی بیشتر ارسال شده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۹۰۵۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , اقتصاد , نظارت , اصناف , بیرجند