پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۵
رئیس‌جمهور:

مشکل روابط ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمریکاست/ اروپا بداند در آژانس جای کار سیاسی نیست

رئیس‌جمهور گفت: آمریکا اگر تحریم‌ها را بردارد، روابط ما با آژانس هم گرم‌تر خواهد شد که در آن صورت فعالیت‌های بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم دنبال شده و هر نظارتی که در چارچوب قانون بایستی انجام شود انجام خواهد شد.
مشکل روابط ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمریکاست/ اروپا بداند در آژانس جای کار سیاسی نیست
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز (پنج‌شنبه 14 اسفند) در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت کشور اظهار داشت: در این طرح حدود یک‌هزار طرح و پروژه در استان‌های مختلف و شهرهای متعدد افتتاح شد که بسیار ارزشمند است. این در حالی است که ما در شهرهای بزرگ نیازمند کارهای بسیار زیادی هستیم.

وی با بیان اینکه تراکم جمعیت در شهرهای بزرگ زیاد است و مردم باید به موقع به کارهای خود برسند، افزود: نیاز به حمل و نقل بسیار روان در شهرهای بزرگ مهم است، چرا که مردم زندگی سالم می‌خواهند و به همین دلیل بایستی محیط زیست سالمی را هم فراهم کنیم و خدمات به مردم برسد که می‌توانم به آب، برق، فاضلاب و طرح‌های مختلف عمرانی اشاره کنم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی می‌تواند حرکت بسیار خوبی برای رفاه مردم ایران باشد. 
روحانی با اشاره به روز نیکوکاری افزود: هر کار خیری که برای مردم انجام شود، می‌تواند موجب خرسندی مردم شود؛ برخی کارهای خیر برای مردم باقی می‌مانند که می‌تواند شهر زیبا و آرام و توأم با نشاط را برای مردم به وجود آورد که این کارها از جمله اقدامات نیکو است که از سوی دولت انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: قرن‌های متمادی از مهندسی و طراحی صورت گرفته در شهر اصفهان گذشته است و آنها با تلاش‌های خود میدان نقش جهان اصفهان را احداث کرده‌اند که میدانی بسیار زیبا، لذت‌بخش و افتخارآفرین است و عملاً این میدان و اطراف آن تاریخ را تبیین کرده و کتاب بسیار روشنی از کشورمان است؛ در روزگار گذشته میدانی را در اصفهان ساخته‌اند که بعد از صدها سال همچنان بزرگترین میدان شهرهای ایران است و وقتی ما کاری را با نظر بلند و برای قرن‌های آینده انجام دهیم همچنان ماندگار است. 
روحانی با اشاره به ساخته شدن پایتخت جدید مالزی گفت: این شهر از اصفهان اقتباس شده است و همه کارهای عمرانی صورت گرفته در آنجا به تأسی از سی و سه پل، میدان نقش جهان و مسجد شیخ لطف‌الله بوده است؛ ماهاتیر محمد نخست‌وزیر سابق مالزی هم در این باره گفته است که من شهری را به زیبایی اصفهان در دنیا ندیده‌ام. 

وی گفت: وقتی کاری بزرگ و دقیق انجام می‌شود و این کار هم توسط مهندسین فکور و حکیم عملیاتی می‌شود، سالهای سال ماندگار است. این در حالی است که در برخی محلات کارهایی صورت می‌گیرد که وقتی در ابتدای ورود به آن محله هستیم نمی‌توانیم آن را تحمل کرده و آن را نگاه کنیم و بایستی سر خود را پایین بگیریم و اگر سرمان را بالا بگیریم گیج خواهیم خورد و عملا ساختمان‌های بلند و بی‌حساب و کتاب برای پول درآوردن احداث کرده‌اند.
رئیس‌جمهور گفت: مهندسین قدیمی که در طول تاریخ کارهای عمرانی انجام داده‌اند به ما درست عبرت می‌دهند که چگونه باید شهرسازی کنیم و در چارچوبی درست و متوازن اقدامات لازم را انجام دهیم، اما با این حال در طی سال‌های اخیر کارهای بسیار زیادی انجام گرفته است که مترو یکی از آنهاست. 

رئیس‌جمهور افزود: با آنکه طراحی متروی تهران مربوط به قبل از انقلاب است، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عده‌ای مخالف آن بودند و حتی در مجلس اول یکی از بحث‌هایی که هیچ موقع به ثمر نرسید مربوط به احداث و یا عدم احداث مترو در تهران بود، اما این کار در مجلس دوم آغاز شد و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مصرّ به انجام این کار بود و من هم به عنوان نماینده تهران به همراه عده‌ای از نمایندگان مسئول مصوب کردن متروی تهران شدیم تا به ثمر رسیده و به نتیجه برسد.
رئیس‌جمهور گفت: امروز مترو یک نعمت است برای مردم و در روز صلح هم نعمت محسوب می‌شود و اگر هم خدای ناکرده جنگی پیش بیاید، پناهگاه بسیار خوبی برای مردم است و در کنار سایر خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روحانی گفت: کارهای بسیار خوبی در بحث فاضلاب کشور هم انجام شده است، ضمن اینکه در موضوع آب هم اقدامات خوبی انجام داده‌ایم؛ در سال 93 ما ترس آن را داشتیم که بخشی از آب تهران قطع شود و شاهد کمبود آب بودیم،‌ ولی با سرعت بسیار بالایی سدسازی را برای انتقال آب به شرق تهران انجام دادیم.
وی گفت: شرایط در کشور آرام‌تر است و مردم با آرامش بهتری می‌توانند زندگی کنند؛ نمی‌گویم نقصی وجود ندارد، ولی اینکه هر روز افتتاح‌های مختلفی در تهران و سایر شهرهای بزرگ صورت می‌گیرد به این معناست که همه مسئولین شهری، وزارت کشور، شورای شهر و شهرداران کشور تلاش کرده و برای آنکه مردم زندگی بهتری داشته باشند مطلوب است.

وی ادامه داد: هر چه بتوانیم شهرهای خود را به درخت زینت ببخشیم، در زمینه آسان‌تر کردن تنفس مردم و زیباتر شدن شهرها گام برداریم، ضمن اینکه زراعت درخت در اطراف شهرها هم می‌تواند ما را نسبت به جنگل‌ها بی‌نیاز کرده و باید مانع از بین رفتن جنگل‌ها و تخریب درختان شویم.
وی افزود: امروز روز بسیار خوب و بانشاطی برای ما بود که در شهرهای مختلف کشور حرکت آبادانی را در ماه اسفند که نزدیک فروردین است را شاهد بودیم و از همه مسئولین و مهندسین و کارگران شهرداری‌ها و شورای شهر و وزارت کشور و مسئولین برای آبادانی کشور تشکر می‌کنم.

روحانی خاطرنشان کرد: ما از اول علاقمند بودیم که با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کنیم و آژانس هم به خوبی می‌داند که جمهوری اسلامی همکاری خوبی را با آنها در این مدت انجام داده و گزارشات آژانس هم چنین موضوعی را نشان می‌دهد. عده‌ای که فکرشان درست کار نکرده و حرکت درست را تشخیص نمی‌دهند و متأسفانه از اروپا هستند و ادعای دوستی هم با ما دارند، به دنبال طرحی برای امروز و فردا در آژانس هستند که من آنها را نصیحت می‌کنم که این کار را نکنند. 

رئیس‌جمهور اسلامی ایران افزود: به اروپایی‌ها نصیحت می‌کنم که روابط خوب و دوستانه‌ای که ما با شما داریم نبایستی که اجازه دهند تخریب شود؛ حرف اصلی من آن است که در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای جای کار سیاسی نیست و سه کشور اروپایی هم بایستی این را بفهمند که در این آژانس جای بازی سیاسی نیست و بایستی بازی سیاسی را کنار گذاشته و بدانند که در آژانس کار فنی را دنبال می‌کنند. 
وی خطاب به اروپایی‌ها گفت: کشورهای اروپایی بایستی اجازه دهند کار فنی بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه پیدا کند چرا که تهران یک قرارداد بسیار خوب با آژانس منعقد کرده و بعد از قانونی که مجلس شورای اسلامی در این باره وضع کرد، همکاری‌های خوبی بین ایران و آژانس شکل گرفت و بهتر است که اروپایی‌ها اجازه دهند این توافق ادامه پیدا کند و مسیر خود را دنبال کند. 

وی گفت: مثل همیشه تکرار می‌کنم که فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صددرصد صلح‌آمیز است و ما می‌خواهیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به راحتی فعالیت‌های نظارتی خود را انجام دهد و اگر آژانس می‌بیند که هنوز با اقدامات دلخواه خودش فاصله دارد، اشکال به آمریکا بازمی‌گردد.
وی گفت: آمریکا اگر تحریم‌ها را بردارد، روابط ما با آژانس هم گرم‌تر خواهد شد که در آن صورت فعالیت‌های بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم دنبال شده و هر نظارتی که در چارچوب قانون بایستی انجام شود انجام خواهد شد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۹۱۴۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , روحانی , آمریکا , ایران , تحریم