شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۲
مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مطرح کرد؛

کرونا روی موج افزایشی/ضرورت پرهیز شهروندان از دید و بازدیدهای عید

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از افزایش روند ابتلا به کرونا در استان خبر داد و گفت: از شهروندان خواستاریم از دید و بازدید های عید پرهیز کنند.
کرونا روی موج افزایشی/ضرورت پرهیز شهروندان از دید و بازدیدهای عید
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری مهر، مسعود ضیائی با اشاره به وضعیت کرونا در استان بیان کرد: طی هفته های گذشته بعد از رعایت محدودیت ها و پروتکل ها، موج سوم کرونا را پشت سر گذاشتیم اما در روزهای اخیر موارد سرپایی ابتلا به ویروس در حال افزایش است.
وی با بیان اینکه راه اصلی انتقال ویروس، مجرای تنفسی است، اظهار کرد: انتقال از طریق سطوح هم امکان پذیر بوده اما احتمال ابتلا نسبت به تنفس کمتر است.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی و نماینده علمی ویروس کرونا در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه برای انتقال یک بیماری، هزار ویروس لازم است، اظهار کرد: ویروس کرونا می تواند روی سطوح بماند و از طریق تماس دست به مخاط و مجرای تنفس باعث انتقال بیماری شود.
وی با تاکید بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی بیان کرد: استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستن مکرر دست ها نباید مورد فراموشی قرار گیرد.

استفاده روتین از آسپرین توصیه نمی شود
ضیائی خواستار استفاده از دو ماسک شد و افزود: ماسک های جراحی کاملاً روی صورت فیکس نمی شود و مانع ۶۹ درصد از ورود ویروس می شود.
مدیر گروه بیماری‌های عفونی و نماینده علمی ویروس کرونا در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: استفاده از ماسک سه لایه در زیر و ماسک پارچه ای در رو، خطر ورود و خروج ویروس را کمتر می کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر استفاده برخی داروها مانند آسپرین در جلوگیری افراد به کرونا، گفت: هیچ جایی بیان نشده که افراد برای درمان کرونا به صورت روتین آسپرین مصرف کنند بنابراین استفاده سرخود از این دارو توصیه نمی شود.
ضیائی با اشاره به تفاوت ویروس جهش یافته با ویروس معمولی کرونا بیان کرد: سرعت واگیری، عوارض و مرگ و میر ویروس جهش یافته بیشتر است.

لزوم پرهیز از دید و بازدید های عیدانه
مدیر گروه بیماری‌های عفونی و نماینده علمی ویروس کرونا در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام شده در کشورهایی که این ویروس گسترش بیشتری داشته، ۲۰ سال سن متوسط بستری پایین آمده است.
وی با بیان اینکه ویروس جهش یافته طی روزهای نخست واگیری در فرد پیشرفت می کند، افزود: در این ویروس، ممکن است اکسیژن خون خوب اما ریه درگیر بیماری شده باشد.

ضیائی با اشاره به مشاهده کرونای انگلیسی در خراسان جنوبی اظهار کرد: خوشبختانه افراد مبتلا به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کرده و بیمار بدحال نداریم.
وی خواستار رعایت شیوه نامه های بهداشتی شد و گفت: از شهروندان خواستاریم با توجه به پیش رو بودن ایام سال نو، از دید و بازدید های عید خودداری کنند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۹۱۵۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کرونا , خراسان جنوبی , بیرجند , مبتلایان کرونا