يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۰

کاهش آسیب‌های اجتماعی نیازمند همکاری و همگرایی مردم و بخش‌های تاثیرگذار است‌

معاون سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی گفت: کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه نیازمند همکاری و همگرایی مردم و تمامی بخش‌های تاثیرگذار است که با بومی سازی و استفاده از توان مسئولان و دستگاه‌های اجرایی برای کاهش آن می‌توان گام برداشت.
کاهش آسیب‌های اجتماعی نیازمند همکاری و همگرایی مردم و بخش‌های تاثیرگذار است‌
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدرضا براتی اظهار داشت: آمار و شواهد موجود در جامعه حکایت از روند رو به رشد آمار آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه دارد.

وی گفت: با وجود فرهنگ و تمدن بالای جامعه و ظرفیت‌های فرهنگی و مذهبی ایران نباید از روند رو به رشد برخی از آسیب‌های اجتماعی غافل ماند.
معاون سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی بیان کرد: چشم پوشی ما از این آسیب‌ها باعث غفلت مسئولین و در نتیجه اشاعه و ترویج این آسیب‌ها در سطح جامعه خواهد شد بهتر این است که با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و مذهبی در جهت مقابله با این آسیب‌ها استفاده کرده و با برنامه‌ریزی مدون نسبت به کاهش آمار آسیب‌های اجتماعی اقدام کرد.

براتی گفت: پدیده‌هایی از جمله کودک آزاری، کودک خیابانی، فرار از منزل، خودکشی، بزهکاری، روسپیگری، روابط فرا زناشویی، طلاق، تکدی گری، خشونت خانگی، اعتیاد، ازدواج دیرهنگام و زنان سرپرست خانوار از مهمترین آسیب‌های اجتماعی در کشور است که در جوامع رو به پیشرفت افزایش قابل توجهی داشته است.
وی ادامه داد: اینکه چگونه بتوان با رشد چند بعدی این آسیب‌ها را کنترل کرد و به آن نگاه فوریتی داشت تدابیر جدی نخبگان مسئولین و کارشناسان خبره را می‌طلبد در این میان مسئولیت پذیری همگانی گامی بلند برای مهار این معضل‌ها محسوب می‌شود. آسیب‌های اجتماعی مانند یک زخم می‌‍ماند که هرچه از جریان هوا دورتر باشد آلوده‌تر و عمیق‌تر می‌شود. راه حل رفع آسیب‌های اجتماعی تلاش برای رفع آنها بدون حب و بغض و با خرد ورزی است.

معاون سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب در انتهای سال 1395 در جلسه‌ای که با مسئولین کشوری داشتند طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی، نقاط بحرانی شهری و فساد اخلاقی را پنج اولویت آسیب‌های اجتماعی اعلام کردند و از مسئولین مربوطه خواست تا در جهت رفع و یا کاهش آنها اقدامات لازم را انجام دهند بر این اساس پنج ستاد در سطح ملی مسئولیت مقابله با این آسیب‌ها را برعهده گرفتند برای اعتیاد ستاد مبارزه با موادمخدر، برای حاشیه نشینی ستاد سکونت‌گاه‌های کشور، برای فسادهای اخلاقی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و برای بحث طلاق نیز شورای فرهنگ عمومی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شدند.

براتی بیان کرد: با نگاهی به آمارهای ارائه شده از ناحیه سازمان‌های مسئول مشخص می‌شود هیچ کدام از این ستادها آنچنان که باید و شاید در انجام امور محوله موفق نبوده‌اند و این را می‌شود به راحتی از افزایش روز افزون آسیب‌های فوق الذکر در سطح جامعه فهمید.
وی افزود: هم اکنون طبق آمار سازمان بهزیستی کشور خشونت، اعتیاد و طلاق از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی حال حاضر ایران است.
معاون سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی گفت: در بحث طلاق روز به روز با افزایش آمار طلاق روبرو هستیم. طلاق‌های عاطفی بین خانواده‌ها در حال افزایش است آن طور که سن طلاق روز به روز کاهش پیدا می‌کند. حدود 60 تا 70 درصد طلاق‌ها در پنج سال اول زندگی رخ می‌دهد اینها همه در کنار هم نشان از عملکرد نامطلوب سازمان‌های متولی مقابله با طلاق است.

براتی افزود: در بحث اعتیاد نیز وضعیت به همین منوال است علاوه بر افزایش آمار معتادان کشور، تسری اعتیاد به نوجوانان و کودکان و افزایش آمار مصرف مواد صنعتی و همچنین افزایش آمار زنان معتاد از مهمترین معضلات کشور در مقابله با اعتیاد است.
وی اظهار داشت: فسادهای های اخلاقی در جامعه نیز با اهمال و کم کاری مسئولین امر روز به روز در حال افزایش است. این معضلات که در گذشته در لایه‌های زیرین جامعه در جریان بود با رشد فناوری نفوذ شبکه‌های اجتماعی و در سایه خواب غفلت مسئولین امر با رنگ و لعاب دیگری از حالت خفا خارج و به صورت علنی درآمده است.

معاون سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی گفت: کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه نیازمند همکاری و همگرایی مردم و تمام بخش‌های تاثیرگذار است و با بومی سازی و استفاده از توان همه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی ذیربط و خیران می‌توان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی قدم‌های خوبی برداشت.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۹۱۶۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کرونا , خراسان جنوبی , بیرجند , آسیب های اجتماعی