شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵
سرپرست امور مالیاتی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با تسنیم:

۲۸۰ میلیارد ریال از مالیات‌های معوق مؤدیان استان خراسان جنوبی وصول شد .

سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: در سال گذشته بیش از ۲۸۰ میلیارد ریال از مالیات‌های معوق مؤدیان مربوط به سنوات قبل در خراسان جنوبی وصول شده است.
۲۸۰ میلیارد ریال از مالیات‌های معوق مؤدیان استان خراسان جنوبی وصول شد .
 
به گزارش خراسان تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پاک‌‌گهر با اشاره به میزان مالیات معوق وصول شده در سال 95 در استان اظهار داشت: در سال 95 بیش از 280 میلیارد ریال از مالیاتهای معوق مؤدیان مربوط به سنوات قبل وصول شده است.
وی با اشاره به تعداد پرونده‌های مالیاتی برحسب منابع مالیاتی افزود: در این راستا 2 هزار و 396 پرونده مالیات برارزش افزوده، 9 هزار و 26 پرونده اشخاص حقوقی و مالیات حقوق و 38 هزار و 826 پرونده  مربوط به اشخاص حقیقی صاحبان مشاغل است.
سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی تعداد پرونده‌های صاحبان املاک استیجاری را 42 هزار و 756 پرونده و ارث، اتفاقی و نقل و انتقال املاک را 65 هزار و 308 و 65 هزار و 308 مورد نیز مربوط به ارث، اتفاقی و نقل و انتقال املاک است.
پاک‌‌گهر با اشاره به بحث مالیات گریزی تصریح کرد: هرگونه تلاش غیرقانونی برای پرداخت نکردن مالیات مانند ندادن اطلاعات لازم در مورد عواید و منافع مشمول مالیات به مقامات مسئول، فرار مالیاتی خوانده می‌شود.
وی با بیان اینکه این تعریف برای انواع مالیات‌ها یکسان است خاطرنشان کرد: فرار مالیاتی، یک نوع تخلف از قانون است و وقتی که یک مودی مالیاتی از ارائه گزارش درست در مورد درآمدهای حاصل از کار یا سرمایه خود که مشمول پرداخت مالیات می‌شود، امتناع می‌کند، یک نوع عمل غیر‌ رسمی انجام می‌دهد که او را از چشم مقامات دولتی و مالیاتی کشور دور نگه می‌دارد.
سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی یادآور شد: اما در اجتناب از مالیات، فرد نگران نیست که عمل او افشا شود، اجتناب از مالیات، از خلأهای قانونی در قانون مالیات‌ها نشأت می‌گیرد.
پاک‌‌گهر با بیان اینکه  مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز در بیانات خود مالیات را یک فریضه و فرار مالیاتی را جرم اعلام کردند، اظهار داشت: به همین منظور و همچنین تحقق اقتصاد مقاومتی و به منظور برقراری انضباط مالی در بخش عمومی و قطع وابستگی بودجه کشور به نفت، سازمان امور مالیاتی کشور طرح جامع مالیاتی را به عنوان یک ابر پروژه اجرایی کرده که بخشی از مراحل آن در کلیه استان های کشور اجرا و به بهره‌برداری رسیده است.
وی افزود: این طرح با هدف شفاف سازی درآمدهای مالیاتی، کاهش هزینه های عملیاتی، افزایش رضایت مؤدیان با اولویت خدمت رسانی به مردم محروم منطقه جهت توسعه یافتگی و پایداری اقتصاد سالم کشور مبتنی بر گردآوری مالیات حقه مؤدیان، تأمین هزینه‌های جاری دولت از محل درآمدهای مالیاتی، تقویت امکان باز توزیع درآمدها با هدف تحقق عدالت اجتماعی و نیز افزایش رضایت‌ و اعتماد صاحبان منافع نسبت به عملکرد نظام مالیاتی که از دستاوردهای کلان مورد انتظار در اجرای طرح جامع مالیاتی و اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار می روند، در دست اقدام و تکمیل مراحل پیش‌بینی شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۶۷۰۵
کلمات کليدی: مالیات , امور مالیاتی , فرار مالیاتی , درآمدهای مالیاتی