شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶

ابداع یک کاتالیزور جدید با همکاری دانشمند ایرانی

دانشمندان دانشگاه رایس با همکاری دانشمند ایرانی کاتالیزور بادوامی را با هدف افزایش عملکرد سلول‌های سوختی ارائه داده‌اند.
ابداع یک کاتالیزور جدید با همکاری دانشمند ایرانی
 
به گزارش خراسان تایم به نقل از خبرگزاری ایسنا، تیم علمی با همکاری صادق یزدی، دانش‌آموخته‌ دانشگاه‌های شهید بهشتی و صنعتی شریف، این کاتالیزور را با متصل‌ کردن اتم‌های منفرد روتنیم به ورقه گرافن ابداع کرده‌اند.
کاتالیزورهای کنونی که به سلول‌های سوختی امکان تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی را می‌دهند، معمولا از پلاتین ساخته می‌شوند؛ با این حال، این ماده گران است و دانشمندان دهه‌هاست به دنبال ارائه جایگزینی مناسب برای آن بوده‌اند.
به گفته "جیمز تور" (James Tour)، رهبر ارشد این مطالعه، ترکیب گرافن-روتنیم می‌تواند جایگزین مناسبی برای پلاتین باشد و در آزمایش‌های انجام شده هم عملکرد آن مانند کاتالیزورهای پلاتینی بود.
روتنیم زمانی که بین آرایه‌های چهار اتم نیتروژن حاضر در ترکیب کاتالیزور جدید تثبیت می‌شود، فعالایت بالایی دارد و بهای آن یک دهم پلاتین معمولی است.
چون صادق یزدی و همکارانش از اتم‌های منفرد روتنیم برای ساخت کاتالیزور ابداعی استفاده کردند، تمامی این اتم‌ها در فعالیت کاتالیزور دخیل بودند.
جزئیات این دستاورد علمی در مجله ACS Nano قابل مشاهده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۶۷۳۲
کلمات کليدی: روتنیم , گرافن , کاتالیزور , اتم