شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۲

آشنایی با پرندگان مهاجر پناهگاه حیات‌وحش تالاب کجی نمکزار

مدیرکل محیط‌زیست خراسان‌جنوبی گفت: تالاب کجی در فصول پاییز و زمستان همواره آب دارد و محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی محسوب می‌شود و همه ساله پذیرای پرندگان مهاجر و بعضا از نوع نایاب است.
آشنایی با پرندگان مهاجر پناهگاه حیات‌وحش تالاب کجی نمکزار
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری ایسنا، پرویز آرامنش در خصوص معرفی پرنده‌های مهاجر تالاب کجی نمکزار اظهارکرد: فلامینگو  یکی از این پرنده‌ها است که130 متر طول دارد، منقارشان شکل خاصی دارد و به پایین برگشته است به رنگ‌های زیبای صورتی مایل به قرمز و سفید دیده می شود و جوان‌ها به رنگ دودی چرکی با پاهای قهوه‌ای تیره مشاهده می‌شوند.
وی ادامه داد: نر و ماده هم‌شکل‌بوده ولی ماده اندکی کوچکتر است. فلامینگو در مقایسه با فلامینگوی کوچک از جمعیت و پراکندگی بیشتری برخوردار است.
مدیرکل محیط‌زیست خراسان‌جنوبی افزود: این پرنده در مناطق ساحلی دریاها و دریاچه‌ها و دریاچه‌های شور و کم عمق به سر می‌برد و و آشیانه را به شکل توده‌ای کاسه مانند که از گِل است و کمی بالاتر از آب قرار دارد، می‌سازد و همانجا تولید مثل می‌کند.
آرامنش تصریح کرد: فلامینگوی نر در فصل زادآوری برای یافتن جفت مناسب خود، حرکاتی رقص مانند به رقابت با سایر نرها می‌پردازند. آن‌ها در این حالت سر و گردن خود را به دو طرف تکان می‌دهند و در سطح آب می‌دوند.
وی ادامه داد: فلامینگوی ماده 1 یا 2 تخم سبز کم‌رنگ می‌گذارد و نرو ماده هر دو به نوبت روی تخم‌ها می‌خوابند. جوجه‌ها 75 روز پس از خارج شدن از تخم می‌توانند پرواز کنند. 
مدیرکل محیط‌زیست خراسان‌جنوبی افزود: فلامینگو از سخت پوستان داخل آب تغذیه می‌کنند و در مقابل خود این پرندگان و تخم‌هایشان غذای حیوانات دیگری مانند شغال، روباه و پرندگان شکاری هستند. این پرنده جزو پرندگان حمایت شده است.
چنگر
آرامنش اظهارکرد: چنگر Fulica atra به طول 37 سانتی‌متر از خانواده یلوه ییان، پرنده‌ای است خوش اشتها با بدن سیاه رنگ و نوک سفید و پاهای بلند که پرده‌های میان انگشتان پای آن‌ها متفاوت از پرندگان دیگر و شبیه برگ‌های کوچکی در اطراف انگشتان است.
وی ادامه داد: این نوع عجیب پرده انگشتی به پرنده کمک می‌کند که با پاهایش به شاخه‌های گیاهان بچسبد یا روی گیاهان سطح آب راه برود. هر چند برای شنا کردن در آب هم از همین پرده‌های انگشتی بهره می‌برد.
مدیرکل محیط‌زیست خراسان‌جنوبی افزود: چنگر در زیستگاه‌های آب شیرین زندگی می‌کند و به ندرت وارد آب دریا و آب‌های شور می‌شود. یکی از راه‌های تغذیه چنگر این است که سر و نیمی از بدن خود را در زیر آب فرو می‌برد و با کمک نوک کوتاه و تیز خود غذا می‌خورد.
آرامنش گفت: راه دیگر شیرجه زدن به زیر آب است. در این حالت چنگر به کمک پاهای پرده‌دار و بال‌هایش در زیر آب حرکت می‌کند و غذای خود را که گیاهان آبزی، نرم‌تنان و مهره‌داران کوچک است، جمع می‌کند.
عقاب طلایی
وی با اشاره به اینکه عقاب طلایی Aquila chrysaetos ، دلیجه، کبک، زاغ بور و هوبره جزو پرندگان خشک‌زی استان هستند، گفت: عقاب طلایی به طول 88-75 سانتی‌متر و پهنای دو بال 230-190 سانتی‌متر از خانواده قوشیان، محتاط‌ترین شکارچی به شمار می رود.
مدیرکل محیط‌زیست خراسان‌جنوبی ادامه داد: این عقاب بزرگ جثه در بالای کوه‌ها و دامنه‌ها پرواز می‌کند و گاه آن‌چنان بالا می‌رود که به صورت یک نقطه تیره رنگ کوچک دیده می‌شود. این شکارچی محتاط با سرعت باور نکردنی از اوج آسمان به سمت پایین شیرجه بزنند.
آرامنش افزود: عقاب طلایی معمولا شکار خود را از فواصل دور زیر نظر می‌گیرد و از نقطه کور به آن حمله می‌کند و می‌تواند طعمه‌هایی تا وزن 4 کیلوگرم را در حین پرواز حمل کند.
وی ادامه داد: این عقاب چون در راس هرم غذایی قرار دارد، بنابراین وجود تعداد زیادی از آن‌ها در یک منطقه نشانه‌ی سالم و پایدار بودن آن زیست‌بوم است.
مدیرکل محیط‌زیست خراسان‌جنوبی گفت: در کنترل جمعیت طعمه‌های خود در طبیعت نقش مهمی دارد. این پرنده جمعیت برخی گونه‌هایی را که نقش آفت دارند را کنترل می‌کند تا ارکان طبیعت پایدار بماند.
دلیجه
آرامنش ادامه داد: دلیجه Falco tinnunculus به طول 38-32 سانتی‌متر و پهنای دو بال 78-70 سانتی‌متر از خانواده شاهینیان، کوچک‌ترین و فراوان پرنده شکاری ایران است.
وی اضافه کرد: دلیجه استاد در جا بال زدن در آسمان است. معمولا پس از در جا بال زدن و در وقت مناسب با سرعت زیاد به سمت شکار خود شیرجه می‌زنند و آن‌ها را می‌گیرند.
مدیرکل محیط‌زیست خراسان‌جنوبی افزود: آن‌ها از لانه اجاره‌ای در فصل تخم‌گذاری استفاده و پس از بازسازی لانه‌های قدیمی و رها شده کلاغ‌ها یا سایر پرندگان در آن‌ها تخم می‌گذارند.
آرامنش یادآور شد: پرندگان این خانواده سریع ترین پرواز را در بین پرندگان داشته به خوردن حشرات و پرندگان کوچک پر تعداد مانند گنجشک سانان علاقه زیادی دارند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۶۸۱۰
کلمات کليدی: خراسان تایم , پرندگان مهاجر , تالاب کجی , فلامینگو