دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۱
همزمان با هفته دولت

۲۰ پروژه آبرسانی روستایی در خراسان جنوبی افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان خراسان جنوبی افتتاح و بهره‌برداری ۲۰ پروژه آبرسانی روستایی در استان همزمان با هفته دولت خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه‌ها ۱۰ هزار و ۴۹۶ خانوار در ۴۸ روستای استان از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.
۲۰ پروژه آبرسانی روستایی در خراسان جنوبی افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر بسکابادی در نشست مدیران آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی اظهار داشت: همزمان با هفته دولت 20 پروژه آبرسانی روستایی در استان افتتاح و بهره‌برداری می‌شود که این پروژه‌ها شامل پروژه‌های توسعه و اجرا و همچنین اصلاح و بازسازی است و در شش شهرستان استان اجرا می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با اشاره به افتتاح پروژه‌های توسعه و اجرا افزود: افتتاح مجتمع آبرسانی القار از بخش مرکزی شهرستان بیرجند شامل چهار روستای القار، مافنداب، استخر و آرویج با اعتباری بالغ بر 12 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی و بهره‌مندی 180 خانوار انجام می‌شود.
وی بیان کرد: مجتمع آبرسانی کرند شهرستان بشرویه نیز با اعتباری برابر با 3 میلیارد و 700 میلیون ریال و بهره‌مندی 835 خانوار و بهره‌برداری از پروژه‌های آبرسانی به روستاهای کهنو و چاهداشی شهرستان نهبندان با مبلغ اعتباری به ترتیب سه میلیارد و 500 میلیون ریال و 22 میلیارد و 319 میلیون ریال و بهره‌مندی بالغ بر 776 خانوار انجام می‌شود.
بسکابادی تصریح کرد: شهرستان سربیشه نیز با سه پروژه آبرسانی به روستاهای باغ سنگی، ماخونیک و شواکند با مجموع اعتبار دو میلیارد و 700 میلیون ریال و بهره ‌مندی 204 خانوار از جمله پروژه‌های توسعه و اجرا است.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: روستاهای امیرآباد سرچشمه و مهدی‌آباد از مجتمع آبرسانی گرماب با بهره‌مندی 239 خانوار و روستای دره‌باز از مجتمع آبرسانی کرغند با بهره‌مندی 69 خانوار و با مجموع اعتباری بالغ بر40 میلیارد ریال در شهرستان قاینات و همچنین پروژه آبرسانی به روستاهای گزخت و مناوند از توابع شهرستان زیرکوه با بهره‌مندی به ترتیب 196 و 28 خانوار و مجموع اعتباری 4 میلیارد و 350 میلیون ریال از دیگر پروژه‌های توسعه و اجرا و قابل افتتاح در هفته دولت است.
وی همچنین به بهره‌برداری از پروژه‌های اصلاح و بازسازی اشاره کرد و تصریح کرد: اصلاح و بازسازی شبکه‌ها و تاسیسات آبرسانی در 30 روستای شهرستان زیرکوه با اعتباری بالغ بر 9 میلیارد و 160 میلیون ریال و بهره‌مندی 7 هزار و 738 خانوار و همچنین خرید و نصب یک دستگاه آب شیرین کن در روستای روم شهرستان قاینات با اعتباری بالغ بر 400 میلیون ریال و  بهره‌مندی 221 خانوار از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح آبفار در هفته دولت است.
بسکابادی خاطر نشان کرد: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها در مجموع 10 هزار و 496 خانوار در 48 روستای استان با مجموع اعتباری بالغ بر 103 میلیارد و 629 میلیون ریال از نعمت آب شرب و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.
آبرسانی پایدار به 776 خانوار روستایی شهرستان نهبندان در هفته دولت
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان نیز از افتتاح دو پروژه آب روستایی با برخورداری 776 خانوار از نعمت آب مصرفی در هفته دولت خبر داد.
علیرضا صادقی با اشاره به افتتاح دو پروژه آبرسانی در روستاهای چاهداشی و کهنو افزود: از سال 93 روستای کهنو آبرسانی سیار شده بوده و روستای چاهداشی نیز به خاطر کمبود آب چاه حفر شده با مشکلاتی همراه بود.
وی ادامه داد: احداث یک باب منبع 100 متر مکعبی، احداث خط برق به طول 440 متر، احیاء قنات به طول 60 متر، خط انتقال به طول 300 متر، حصار کشی، اتاقک برق و کلریناتور یک باب از مشخصات پروژه آبرسانی به روستای کهنو است.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان با بیان اینکه در این روستا 47 خانوار در هفته دولت از نعمت آب بهره‌مند می‌شوند یادآور شد: 3 هزار و 500 میلیون ریال اعتبار برای این پروژه که از سال قبل آغاز شده هزینه شده است.
صادقی از تامین آب 739 خانوار در روستای چاهداشی خبر داد و گفت: احداث یک باب منبع، اجرای حصارکشی 340 متر، احداث یک باب اتاقک 35 متر مربع، حوضچه شیر آلات 13 مورد، لوله‌گذاری خط انتقال به طول 3 هزار متر، لوله‌گذاری شبکه توزیع به طول 11 هزار متر و خط برق به طول550 متر از مشخصات فنی این پروژه است.
وی افزود: برای این پروژه که از سال 93 آغاز شده 22 هزار و 319 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی و صندوق توسعه ملی هزینه شده است.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان با بیان اینکه در حال حاضر آب شرب حدود 100 روستا در این شهرستان با تانکر سیار تامین می‌شود گفت: حدود 13 هزار نفر با آبرسانی سیار تامین آب می‌شوند.
صادقی یادآور شد: ماهانه حدود 450 سرویس با حجم حدود 2 هزار و 500 متر مکعب آب برای روستاییان ارسال می‌شود.
وی از تنش آبی برخی روستاهای نهبندان از جمله مجتمع دهک و سهل آباد خبر داد و افزود: امیدواریم با حفر چاه شماره 3 مشکل یکی از این مجتمع‌ها رفع شود.
بیش از 39 درصد شبکه‌های آبرسانی شهرستان قاین فرسوده است
مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان قائن با بیان اینکه 39 درصد از شبکه‌های آبرسانی این شهرستان فرسوده است گفت: 17 روستا فاقد هرگونه شبکه آبرسانی و 54روستا دارای تنش آبی هستند.
محمدرضا عیدی اظهار داشت: طبق جدیدترین آمار تعداد 817 مشترک پر مصرف در شهرستان قاین داریم که بارها به آنها تذکر زیادی داده شده است.
وی با بیان اینکه حدود 22 هزار مشترک آب روستایی در قائنات فعال است و 288 اشتراک راکد داریم افزود: از آن جایی که مردم خراسان جنوبی و شهرستان قاین خشکسالی‌های چند ساله را پشت سر گذاشته‌اند و هنوز هم ادامه دارد اگر تنها 20درصد در مصرف آب صرفه‌جویی شود کمبود آب نداریم.
مدیر آب و فاضلاب روستایی قاین گفت: در این شهرستان تعداد اشتراک‌های قطع شده 475 مشترک است و در حال حاضر 39 درصد از شبکه‌های آبرسانی در روستای قاین فرسوده است.
عیدی افزود: بخشی از آب تولیدی به دلیل شبکه‌های فرسوده هدر می‌رود و روز به روز کیفیت آب شرب در روستاها شورتر می‌شود و در سال‌های 94 و 95 بیش از 154 کیلومتر شبکه آبرسانی احداث شده است که از این تعداد 99 کیلومتر لوله‌گذاری در مسیر خط انتقال از چاه به منابع آب ذخیره روستایی انجام شده است.
وی اظهار داشت: در سال های 94 و 95 تعداد 18 روستا آبرسانی شده و امسال هم 8 روستا در دستور کار قرار دارد.
مدیر آب و فاضلاب روستایی قاین گفت: 130 روستای فعال در قاینات با جمعیت روستایی 55 هزار و 329 نفر تحت پوشش آبرسانی امور آبفار قاین قرار داردو 59 روستا این شهرستان فاقد هرگونه تنش و بحران، 54روستا تنش آبی دارند و17 روستا فاقد هرگونه شبکه آبرسانی است.
عیدی افزود: 39 روستای شهرستان قائنات با تانکر آبرسانی می‌شود که در فصل تابستان به دلیل تنش‌های آبی و افزایش تقاضا این تعداد به 49 روستا می‌رسد.
وی بیان کرد: 42.5 درصد شبکه‌های آبرسانی در شهرستان قاین فرسوده است که در سال گذشته با پیگیری‌های انجام شده وتعویض شبکه این میزان به 39 درصد رسید.
افتتاح و آبرسانی به 4روستای مجتمع القار شهرستان بیرجند در هفته دولت
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجند از افتتاح مجتمع آبرسانی روستای القار در هفته دولت خبر داد.
مهدی صفوی‌نژاد با بیان اینکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه به مقوله آبرسانی به روستاها و ماندگاری مردم دارد تصریح کرد: به خاطر خشکسالی‌های بی سابقه در خراسان جنوبی که وارد بیستمین سال شده جمعیت روستاها روز به روز کم شده و در حال مهاجرت به شهرها هستند.
وی ادامه داد: عمق بحران خشکسالی بسیار بالا بوده و تنها با اعتبارات دولتی نمی‌توان خدمات در انتظار روستائیان را ارائه داد و از مشترکین نیز درخواست می‌شود در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجند با اشاره به خدمات قابل افتتاح در هفته دولت از بهره‌برداری مجتمع آبرسانی روستای القار خبر داد و گفت: این مجتمع با حجم مخزن 1050 متر مکعب ساخته شده و 10 هزار و 500 متر خط انتقال آن است.
صفوی‌نژاد طول شبکه توزیع این مجتمع را 6 هزار متر اعلام کرد و افزود: با افتتاح این پروژه مردم روستاهای القار، مافنداب، استخر و  آرویج از نعمت آب بهره‌مند خواهند شد.
وی با بیان اینکه مجتمع آبرسانی روستای القار از سال گذشته احداث آن آغاز شده است تاکید کرد: اعتبارات این پروژه از محل صندوق توسعه ملی تامین شده که آب مصرفی 180 خانوار را تامین می‌کند.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجند اعتبار هزینه شده این پروژه را 12 هزار میلیون ریال اعلام کرد و با اشاره به فرسودگی شبکه‌های آب در شهرستان تاکید کرد اصلاح و بازسازی شبکه‌ها در دستور کار است اما اعتبار بالایی در این بخش نیاز است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۷۶۸۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , پروژه , آبرسانی