يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۱
استاندار پیشین خراسان‌جنوبی:

دولت در بخش اقتصادی استان حرف برای گفتن دارد

استاندار پیشین خراسان جنوبی گفت: دولت تدبیر و امید در زمینه های اقتصادی و زیربنایی در این استان واقعا حرف برای گفتن دارد.
دولت در بخش اقتصادی استان حرف برای گفتن دارد
 
 به گزارش سرویس اقتصدی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری ایرنا سید علی اکبر پرویزی شامگاه یکشنبه در آیین تکریم و معارفه استانداران پیشین و جدید خراسان جنوبی که با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برگزار شد، افزود: مناقصه خرید آب برای 24 سال آینده پیش بینی شده است که امیدوارم با حضور بخش خصوصی در این زمینه اقدام های شایسته ای صورت گیرد.
وی با بیان اینکه این استان در حوزه آب وضعیتی خوبی ندارد گفت: بارندگی ها در این استان به شدت کاهش یافته است که اگر به موقع مدیریت نشود جدای از مباحث امنیتی شاهد شتاب بی رویه مهاجرت به استان های دیگر خواهیم بود.
وی اضافه کرد: در همین ارتباط 16 میلیارد تومان را صرف مطالعات چاه های ژرف کردیم که در حال حاضر 2 چاه عملیاتی شده و سعی داریم آب های زیر زمینی که به سمت کشور افغانستان می رود را در مرز کشور بهره برداری کنیم.
وی گفت: در دولت تدبیر و امید 60 روستای استان از مدار آبرسانی با تانکر خارج شدند و در حال حاضر 355 روستای دیگر در وضعیت خوبی به سر نمی برند که امیدواریم با تلاش های ویژه استاندار جدید خراسان جنوبی مشکل آب این روستاها هم حل شود.
استاندار سابق خراسان جنوبی ادامه داد: اقدام های صورت گرفته در مدت حضورم در این استان حاصل تلاش جمعی دستگاه ها بوده است و امیدواریم این روند با قوت بیشتر ادامه پیدا کند.
وی ضمن تقدیر از همه مدیران دستگاه های اجرایی برای خدمات در دولت تدبیر و امید از وزیر کشور برای پیگیری مجدانه مشکلات این استان در هیات دولت قدردانی کرد.
پرویزی گفت: با توجه به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به خراسان جنوبی در این مدت توانستیم اقدام های قابل ملاحضه ای را در زمینه بهداشت و درمان انجام دهیم به طوری که 2 بیمارستان رازی بیرجند و بیمارستان فردوس تکمیل، تجهیز و بهره برداری شد و حتی نیروهای مورد نیاز هم استخدام شدند.
وی اضافه کرد: اورژانس قاین در مدت چهار ماه تکمیل و 40 تخت اورژانسی و دیالیز در این مرکز فعال شد و یک مرکز رادیوتراپی هم در شهر بیرجند با کمک خیران به بهره برداری رسید و سه اورژانس و بیمارستان های خوسف و نهبندان هم در حال تکمیل و تجهیز هستند.
وی گفت: در بحث راه آهن هم دولت های نهم و دهم در سفرهایی که به این استان داشتند این موضوع را مصوب کردند اما کاری انجام نشد و در سفری که دکتر روحانی به این استان داشتند باز دوباره این موضوع مطرح شد که ایشان هم موافقت کردند که اگر بخش خصوصی وارد شود از صندوق توسعه ملی کمک خواهند کرد.
پرویزی اظهار کرد: در ماه های اخیر مناقصه های مورد نظر در بخش راه آهن انجام و پیمانکار مشخص شد که امیدواریم در مهر ماه امسال این پروژه هم در استان آغاز شود.
وی با بیان اینکه وسعت زیاد استان ضمن مزایای فراوان دارای معایبی در زمینه خدمت رسانی است افزود: وسعت زیاد، مخارج و هزینه های زیادی را به همراه خواهد داشت که مهمترین آنها، برق رسانی، گازرسانی، آب و جاده هستند.
وی تصریح کرد: در زمینه جاده های استان اقدام های خوبی صورت گرفت به طوری که برای محور قاین - بیرجند به تنهایی 50 میلیارد تومان بودجه جذب کردیم و در حال حاضر به صورت سه شیفت پیمانکاران تلاش می کنند که بخش مهمی از این جاده را تا پایان سال جاری به سرانجام برسانند.
استاندار سابق خراسان جنوبی گفت: محور یزد - طبس سال گذشته در ردیف بودجه آمد و امسال 46 میلیارد تومان اعتبار جذب کرده ایم که امیدواریم روند اجرایی این پروژه هم به زودی آغاز شود.
وی ادامه داد: با تلاش دولت تدبیر و امید در این مدت مشکلات مربوط به حوزه اقتصادی در بخش های سیمان باقران، کارخانه کک طبس، نیروگاه زغال سنگ طبس، فولاد قاین و ... حل و فصل شد.
وی اظهار کرد: در حوزه شناسایی معادن هم 140 هزار کیلومتر پرواز هوایی انجام و 50 میلیارد تومان هزینه شد و هم اکنون هم با متخصصان ژاپنی در حال مذاکره برای تدوین اطلس معدنی استان هستیم.
پرویزی گفت: در جایی دیگر استرالیایی ها در زمینه مس حضور پیدا کردند که امیدواریم با بکارگیری شیوه های نوین استخراج به هدف اصلی یعنی استخراج طلا دست یابیم.
وی بیان کرد: در این مدت توانستیم 100 میلیارد تومان تسهیلات بگیریم، 110 میلیارد تومان با تخصیص 100 درصد در زمینه آبیاری تحت فشار و 250 میلیارد تومان از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید جذب کنیم که منجر به از سرگیری فعالیت پروژه های تولیدی زیادی در استان شد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی هشت پروژه بزرگ را در دستور کار دارد و صادرات استان بیش از 40 درصد افزایش یافته که ترافیک کامیون ها در مرزهای استان نشان از ضربان منظم قلب تولید در کشور دارد.
استاندار سابق خراسان جنوبی در بخش دیگری از سخنانش از تمامی مردم و مسئولان و رسانه های این استان قدردانی و طلب بخشش کرد و افزود: در جامعه ای که تهمت و افترا جای خود را به صداقت داده اما مردم این استان همواره ما را در راستای رسالتمان یاری کردند.
سید علی اکبر پرویزی سال گذشته بعد از وجه الله خدمتگزار به عنوان پنجمین استاندار خراسان جنوبی از سوی دولت منصوب شد.
«محمد مهدی مروج ‌الشریعه» به عنوان ششمین استاندار خراسان جنوبی در جلسه 22 شهریور ماه جاری هیات دولت که به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری تشکیل شد، به همراه 6 استاندار دیگر از هیات وزیران رای اعتماد گرفت.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۸۷۳۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , استاندار , خراسان جنوبی