سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۸
گزارش فارس از نمایشگاه امتداد عاشورا:

تجلی عشق در بازسازی دوران دفاع مقدس/ بصیرت، لازمه حرکت در مسیر سیدالشهدا/ شهید حججی صحنه کربلا را برای مردم زنده کرد

هر ساله در این ایام و هفته دفاع مقدس شاهد برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس در بیرجند هستیم و امسال نیز این نمایشگاه با عنوان" امتداد عاشورا" کار خود را آغاز کرد.
تجلی عشق در بازسازی دوران دفاع مقدس/ بصیرت، لازمه حرکت در مسیر سیدالشهدا/ شهید حججی صحنه کربلا را برای مردم زنده کرد
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، امسال هفته دفاع مقدس را با ماه محرم آغاز کردیم؛ تقارنی که باید آن را به فال نیک گرفت چرا که اتکا به آموزه‌های عاشورایی و الگوگیری از حرکت امام حسین(ع) سبب شد تا رزمندگان دفاع مقدس به پیروزی دست یابند.
هر ساله در این ایام و هفته دفاع مقدس شاهد برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس در بیرجند هستیم و امسال نیز این نمایشگاه با عنوان" امتداد عاشورا" کار خود را آغاز کرد.
نمایشگاه امتداد عاشورا در محل امامزادگان باقریه دایر شده و استقبال خوب مردم را نیز به دنبال داشته است.
حضور در این نمایشگاه باعث شد تا حال و هوای بازدیدکنندگان را جویا شویم.
نوفرستی یکی از بازدیدکنندگان در گفت‌و گو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: تعزیه زیبایی برگزار شد و حال  و هوای حاضرین در نمایشگاه را عوض کرد.

وی افزود: مردم تنها روایات و روضه‌ها را از واقعه عاشورا شنیده‌اند و برگزاری تعزیه نقش مهمی در لمس واقعه عاشورا و آگاه‌سازی مردم دارد.
این بازدیده کننده که به همراه فرزندان خود به نمایشگاه آمده بود، خاطرنشان کرد: سال گذشته به همراه همسر و فرزندانم در پیاده روی اربعین شرکت کردیم تا فرزندانم آگاهی کامل را نسبت به آنچه که برای امام حسین(ع) اتفاق افتاده است، پیدا کنند.
نوفرستی برگزاری این چنین نمایشگاه‌هایی را بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: کارهای هنری و به تصویرکشیدن مسائل تاثیر یک موضوع را دوچندان می‌کند و نمایشگاه‌ها نیز اگر خوب باشند تاثیر مثبتی را در مخاطب به جا می‌گذارند.
*شهید حججی صحنه کربلا را برای مردم زنده کرد
وی با اشاره به موضوع مدافعان حرم در نمایشگاه، افزود: شهید محسن حججی حجتی برای مردم بود و صحنه کربلا را برای مردم زنده کرد.
این شهروند ادامه داد: مردم باید به اهمیت وجود مدافعان حرم پی ببرند و بدانند که آرامش امروز آن‌ها به دلیل رشادت‌های شهیدان است.
*بصیرت؛ لازمه حرکت در مسیر سیدالشهدا
 نوفرستی تصریح کرد: در ایام محرم سخنرانان باید روشنگری را داشته باشند تا مردم بدانند که باید برای حرکت در مسیر امام حسین(ع) بصیرت داشته باشند.
عبداللهی یکی دیگر از بازدیدکنندگان نیز در گفت‌و گو با خبرنگار فارس، گفت: در اخبار افتتاح این نمایشگاه را دیدم و دیدن آن برایم جالب بود.
وی با بیان اینکه تعزیه‌خوانی یک سنت قدیمی است و مردم آن را می‌پسندند، گفت: تلفیق نمایش دفاع مقدس، واقعه عاشورا و مدافعان حرم دراین نمایشگاه باعث می‌شود تا بازدیدکننده در ذهن خود بتواند به خوبی امتداد واقعه عاشورا تاکنون را درک کند.
*نمایشگاه با سلیقه نسل جوان همخوانی دارد
این شهروند تصریح کرد: اینگونه کارهای فرهنگی برای نسل جوان ضروری است چرا که علاوه بر تاثیر بهتر و سریعتر، با سلیقه آن‌ها همخوانی دارد.
عبداللهی خاطرنشان کرد: بخش رزمی نمایشگاه نیز طرفداران خاصی دارد و خصوصا نوجوانان آن را بیشتر می‌پسندند که امسال آن بخش حذف شده بود که امیدواریم برای همیشه از برنامه نمایشگاه حذف نشود.
وی ادامه داد: حال و هوای یک محیط بر روی افراد تاثیر می‌گذارد و مسئولین می‌توانند از فضای این نمایشگاه برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان به خوبی استفاده کنند.
کاظمی یکی دیگر از بازدیدکنندگان نیز در گفت‌و گو با خبرنگار فارس، گفت: حضور در نمایشگاه دفاع مقدس من را به یاد خاطرات زمان جبهه و همرزمانم می‌اندازد.
وی با اشاره به اینکه جنگ امروز با گذشته تفاوت پیدا کرده است، افزود: لازم است تا نسل جوان شیوه‌های مبارزه و مقابله با دشمن را در جنگ نرم بیاموزند تا طعمه حیله دشمن نشوند.

*حرکت در مسیر ولایت تنها راه مقابله با دشمن
این رزمنده دفاع مقدس تصریح کرد: زمان جبهه رزمندگان با تمام وجود گوش به فرمان ولایت و رهبر خود حرکت می‌کردند و با ایمان و اخلاص مبارزه کردند و همان مسیر را امروز باید جوانان ادامه دهند و بدانند تنها راهی که وجود دارد تا مغلوب دشمن نشوند حرکت در مسیر ولایت است.
کاظمی خاطرنشان کرد: بازدید از نمایشگاه امتداد عاشورا را به شهروندان توصیه می‌کنم چرا که می‌تواند در روشنگری و آگاه‌سازی آن‌ها نقش داشته باشد.
*مدافعان حرم سفیران عشق هستند
وی با بیان اینکه به نظرم مدافعان حرم همان سفیران عشق هستند که به خوبی حقیقت اسلام را درک کرده‌اند، گفت: زمان جبهه با عشق و علاقه در جبهه حضور پیدا می‌کردیم و مدافعان حرم نیز امروز با تمام وجود برای دفاع از اسلام از خودگذشتگی دارند.
*یادآوری دوران دفاع مقدس برایم تجلی عشق است
این رزمنده دفاع مقدس با اشاره به اینکه یادآوری دوران دفاع مقدس برایم تجلی عشق است، افزود: یکی از موضوعات مشترک بین عاشورا و دفاع مقدس عشق به ولایت است و این نمایشگاه‌ می‌تواند این مسائل را تبیین کند.
محمدرضا زهرایی جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی نیز در حاشیه این نمایشگاه در گفت‌و گو با خبرنگار فارس، گفت: نمایشگاه فرهنگی و مذهبی در امتداد عاشورا از ابتدای مهر آغاز به کار کرده و تا پنجشنبه ششم مهرماه دایر خواهد بود.
وی ترویج فرهنگ دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه عنوان کرد و افزود: در این نمایشگاه تلفیقی از دوران دفاع مقدس و واقعه عاشورا داریم و در پایان نیز موضوع مدافعان حرم و داعش به تصویر کشیده شده است.
جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری تعزیه در این نمایشگاه، گفت: هر ساله بحث رزمی را در نمایشگاه داشتیم و امسال با توجه به تقارن با ماه محرم تعزیه را جایگزین و بحث رزمی حذف و به طبس و بشرویه داده شد.
زهرایی بیان کرد: مکان نمایشگاه مکان مقدسی است وبا توجه به اینکه زیرساخت‌ها فراهم بود و بحث این نمایش نیز فرهنگی و مذهبی است، این مکان را انتخاب کردیم و خوشبختانه مورد استقبال مردم قرار گرفته و هر شب بر تعداد بازدیدکنندگان افزوده می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: همه ما به تذکر نیاز داریم و برگزاری این چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند تلنگری برای ما باشد و نسل جوان نیز جهت آشنایی با دوران دفاع مقدس از آن بهره ببرند.
جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی ادامه داد: 25 غرفه در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد مقاومتی، فرهنگی، اجتماعی و درمانی نیز در این نمایشگاه فعال است.
نمایشگاه امتداد عاشورا هر روز از ساعت  15.30 تا نماز مغرب وعشا در محل امامزادگان باقریه بیرجند به روی علاقه‌مندان دایر است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۹۱۰۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , نمایشگاه , دفاع مقدس