دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۰
در گفت و گو تفصیلی با خراسان‌تایم مطرح شد:

دفاع مقدس عامل ترس دشمنان از جمهوری اسلامی ایران

عرب‌پور: این موضوع که رزمنده‌های دفاع مقدس فداکاری زیادی داشته‌اند که باعث ترس دشمنان شده است به این معنا نیست که دیگر خودمان به استراحت پردازیم، ما باید همیشه آماده باشیم.
دفاع مقدس عامل ترس دشمنان از جمهوری اسلامی ایران
 
همزمان با ایام شهادت امام حسین(ع) و بازگشت پیکر شهید حججی به جمهوری اسلامی ایران با محمدرضا عرب‌پور پاسدار و راوی دفاع مقدس و همچنین مدیرکل سابق بنیاد شهید استان خراسان‌جنوبی گفت و گویی داشتیم.
 
خراسان‌تایم: ابتدا خودتان را معرفی کنید اینکه چه مدت در جبهه‌ها حضور داشتین؟
عرب‌پور: محمدرضا عرب‌پور پاسدار انقلاب اسلامی هستم و از سال ۱۳۶۲ بیش از یک سال و نیم در تعدادی عملیات در جبهه‌ها حضور داشتم ولی علی‌رغم تلاش فراوان و اینکه در چندین عملیات آموزش دیده بودم و برادر شهید نیز بودم زیاد اجازه حضور در خط مقدم به من داده نشد.

خراسان‌تایم: هفته پیش، هفته دفاع مقدس بود به نظر شما دفاع مقدس مختص همان زمان است یا خیر؟
عرب‌پور: دفاع مقدس را امام خمینی(ره) بنیان‌گذاری کردند و تمام تحرکات و اینکه انقلاب ما در جهان شناخته شد و فتوحات مختلفی همانند نهضت فلسطین از نتایج دفاع مقدس بود و به نظر من دفاع مقدس حداقل باعث مسلمان شدن ۵۰۰ میلیون نفر و حدود ۲۵۰ میلیون شیعه شده است. دفاع مقدس در تامین امنیت کشور بسیار موثر بوده است زیرا در 200 سال اخیر هرگاه به ایران حمله کردند، قسمت‌های وسیعی از آن جدا شده است، تمام افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قسمت‌های از قزاقستان، غرب دریای خزر، ارمنستان، آذربایجان، کردستان و همچنین بحرین از ایران جدا شده است و چیزی حدود یک چهارم ایران از ۲۰۰ سال قبل آن مانده است.
در زمان جنگ با اینکه ۸۹ قدرت به اعتراف ژنرال سامرائی که مسئول استخبارات ارتش عراق بوده است به آن‌ها کمک کرده‌اند و برخلاف جنگ‌های قبلی ایران که جنگ ایران با یک الی دو قدرت بود در این جنگ قدرت‌های زیادی به حمایت از رژیم بعث برخاستند، ولی رزمندگان ما مقابل آن‌ها ایستادند و اینکه آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها جرأت نمی‌کنند به ایران حمله کنند به خاطر این است که دفاع مقدس ما را دیده‌اند، لذا دفاع مقدس هم در زمان خودش و هم برای آینده این ملت بسیار اثرگذار است و امنیت آفرین نیز است، اینکه آنها جرئت حمله به ما را ندارند از این بابت است که از آن زمان تجربه تلخی دارند.

خراسان‌تایم: شباهت دفاع مقدس با قیام امام حسین(ع) در چیست و در حال حاضر دشمنان چه بهره‌ای از آن می‌برند؟
عرب‌پور: در دفاع مقدس همانند قیام امام حسین(ع) در یک جنگ واقعی کربلایی و عاشورایی جلوی دشمن ایستادیم و در حال حاضر کسانی که مخالف و دشمن ما هستند با بررسی دقیق عملیات‌های  دفاع مقدس، تاکتیک‌های رزمی ما را در دانشگاه‌های خودشان به افسران ارشدشان تدریس می‌کنند .

خراسان‌تایم: در حال حاضر وظیفه ما در قبال این فداکاری‌ها چیست؟
عرب‌پور: اینکه آن‌ها فداکاری زیادی داشته‌اند که باعث ترس دشمنان شده است به این معنا نیست که دیگر خودمان به استراحت  پردازیم، ما باید همیشه آماده باشیم، در زمان جنگ سه سری اراضی ما را عراق گرفت و ما باز آن‌ها را پس گرفتیم و حتی در اواخر جنگ پیشروی‌های آن‌ها از اول بیشتر بود، بنابراین همیشه باید آماده باشیم و نگوییم چون شهید بابایی مثلاً خوب جنگیده است دیگه ما لازم نیست بجنگیم در حالی که ما باید همیشه آماده باشیم زیرا دفاع مقدس انتقال بشریت به آستانه ظهور امام زمان(عج) می‌باشد.

خراسان‌تایم: چه چیزی باعث شده بود که رزمندگان با این روحیه بالا بجنگند؟
عرب‌پور: به قول امام جمعه خرمشهر«ما یک روز در جنگ بسیار نگران بودیم و آن هم روز اول جنگ بود ولی از روز دوم هر کدام گوشه از کار را گرفتیم و خدا را شکر که بیش از این مشکلی پیش نیامد».
یک عامل اصلی این توانایی و ماندگاری ما، وجود امام خمینی(ره) بود زیرا وجود او برای ما آرامش بخش بود برای مثال خلبان‌های ما که مردان مرد و آموزش‌دیده در روزهای سخت بودند در ابتدای جنگ حسابی ترسیده بودند ولی زمانی که به محضر امام رفتند، ایشان فرمودند« دزدی آمده و سنگی انداخته و فرار کرده است» و بعد از آن خلبان‌های ما صفحه جنگ را برگرداندند.
دوم اینکه نیروهای ما واقعا از روحیه حسینی برخوردار بودند، امام علی (ع) می‌فرمایند« در جنگ،ما فقط مامور به اثبات صدق هستیم و مامور به چیز دیگری نیستیم» لذا ما ماموریم که صادقانه آن چیزی که داریم و در توانمان هست را وارد میدان کنیم و زمانی که ما صادقانه بایستیم خداوند ما را یاری می‌‎کند، هرگاه این روحیه ما در وسط جنگ به دلایلی به هم می‌خورد خداوند با آزمایش ما تذکر جدی به ما می‌داد تا دوباره اشتباه نکنیم لذا در جنگ همیشه باید این را در نظر داشته باشیم.
 در ۸ ماهی که عملیات طریق القدس، فتح المبین و فتح خرمشهر انجام دادیم به این دلیل بود که یک برادری خوب میان ارتش و سپاه و همه قوای رزمی رخ داده بود و در این هشت ماه کمر دشمن را شکستیم البته در حال حاضر وضعیت ما بسیار خوب شده است زیرا ما در آن زمان تجهیزات و امکانات خوبی نداشتیم ولی حالا نیروهای جهادی پای کار هستند و وضعیت ما بهتر شده است، آموزش‌های خوبی داریم و قوای مسلح ما نیز نیروهای توانمند هستند البته دشمن را نیز نباید کوچک شمرد.

خراسان‌تایم: با توجه به اینکه در ایام بازگشت شهید حججی به کشور هستیم و شاهد مراسم تشییع ایشان در چند شهر ایران بودیم، نظر شما پیرامون فداکاری‌های مدافعان حرم چیست؟
عرب‌پور: ما در روایات داریم که در آخرالزمان سه گروه انسان پیدا می‌شود، یکی نوجوان مصر دوم ابدال‌الشام و سوم گروه های مردمی عراق، من در مورد نوجوان مصر پیگیری کردم ولی به نتیجه‌ای نرسیدم اما به نظر من این مدافعان حرم همان آدم‌هایی هستند کهبرای آن‌ها تعبیر ابدال‌الشام شده است، این‌گونه شهدای عجیبی که پدر، مادر، همسر و فرزند همگی در راستای هدف شهید هستند. شهید حججی وصیتنامه شان و مقاومتشان و قدوم شان را نیز در شهرستان‌ها به خصوص نجف آباددیدیم که مردم چگونه از او استقبال کردند .
در حاضر در کشور بیش از1000 شهید مدافع حرم داریم و تعدا زیادی نیز برای اعزام ثبت نام کرده‌اند و خود من به شخصه هر روز تماس‌های زیادی با من پیرامون اعزام به سوریه گرفته می‌شود و از من می‌خواهند به آن‌ها راهکار بدهم.
ملت ما با دستهای الهی پیش می‌رود و در حال حاضر وضعیت خوبی داریم و از آنجایی که خودم مربی بعضی از مدافعین حرم بوده‌ام می‌بینم که این جوانان با چه شور و اشتیاقی در مجالس شرکت می‌کنند برای اینکه به سوریه اعزام شوند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۹۲۳۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , شهید حججی , دفاع مقدس