دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۲
نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی:

علمای اسلام پیرو هر مذهبی که هستند در جهت کشف حقیقت گام بردارند/ بالابودن ارزش علوم دینی

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی گفت: علمای اسلام پیرو هر مذهبی که هستند مؤمنانه، صادقانه و برادرانه با هم نشست و برخاست داشته باشند و با همفکری و اخلاق صحیح در جهت کشف حقیقت گام بردارند.
علمای اسلام پیرو هر مذهبی که هستند در جهت کشف حقیقت گام بردارند/ بالابودن ارزش علوم دینی
 
 به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، آیت الله سید علیرضا عبادی، ظهر امروز در دیدار با امام جمعه اهل سنت بیرجند و تعدادی از اساتید حوزه اهل سنت، اظهار داشت: خداوند انسان را به گونه‌ای خلق کرده که به هر مقصدی که مد نظرش است با تعلم دست یابد.
 وی با بیان اینکه موجودات دیگر اینگونه نیستند، بیان داشت: انواع و اقسام جانوران آنچه را که باید در زندگی داشته باشد می‌دانند لذا این دانستن علم نیست بلکه نوعی غریزه است.
 نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی با بیان اینکه هر چه زندگی انسان جلوتر می‌رود انواع و اقسام دانش ریزتر و دقیق‌تر می‌شود، اضافه کرد:  راه ورود بشر به هر امری از مسیر علم صورت می‌گیرد.
 عبادی تصریح کرد: جمله «اطلب العلم من المهد» یک حرف و مبالغه نیست زیرا یک کودک پس از یک سال زبان را با جوانب مختلف یاد می‌گیرد.
 وی ادامه داد: غیر از آنچه ثابت شود علم مضر و یا بی‌فایده است بقیه علوم یا واجب عینی، یا کفایی و یا مستحب هستند، لذا وقتی همه رشته‌های علم را کنار علم دین بگذاریم، علم دین از نظر ارزش سرآمد همه آنها است.
 نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی عنوان کرد: زمانی که همه علوم را در کنار هم بگذاریم از نظر نرخ‌گذاری به دو طبقه تقسیم می‌شوند؛ بعضی علوم ارزش حیاتی دارند مثل علم کشاورزی و طب و بعضی علوم ارزش رفاهی دارد.
 عبادی با تأکید بر اینکه علوم حیاتی ارزشمندترین علوم هستند، ادامه داد: اگر بخواهیم ارزش حیات را بدانیم هیچ علمی نمی‌تواند این کار را انجام دهد و تنها علم دین می‌تواند برای آن ارزش تعیین کند.
 وی تصریح کرد: رشته علم دین با هیچ علم و عالم دین هم با هیچ عالمی قابل قیاس نیست بنابراین عالم دین است که در جهت تحقیق حقایق پیش می‌رود.
 نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی اظهار داشت: سرآمد بینش‌های عالم دینی پیش از آن که به احکام فرعی برسد به جهان شناسی، حق شناسی، خداشناسی، معادشناسی، پیغمبر شناسی و امام شناسی برمی‌گردد.
 عبادی دانستن علم را دانستن حق بیان کرد و گفت: انسان اگر در این جهت به حق دست یافت، خود و دیگران را نجات می‌دهد زیرا هر انسانی که به وسیله یک عالم دین از جهل و خودپرستی نجات پیداکند ارزش آن از همه آنچه آفتاب برآن می‌تابد بیشتر است،.
 وی با تأکید بر اینکه علم، عالم و مکتب دین سرآمد همه علوم است و نیازمند تلاش و جهاد است، تصریح کرد: وضعیت کنونی دنیا به دلیل فاصله گرفتن از دین، حقیقت دین و دین حق است.
 نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی اعلام کرد: متأسفانه آنچه در دنیای امروز به عنوان دین مطرح می‌شود ابزاری در دست استعمارگران جهت سلطه بر ملت‌ها است لذا در چنین شرایطی لازم است علمای اسلام پیرو هر مذهبی که هستند مؤمنانه، صادقانه و برادرانه با هم نشست و برخاست داشته باشند و با همفکری و اخلاق صحیح در جهت کشف حقیقت قدم بردارند.
 عبادی ارزش علوم دینی را بالا دانست و اعلام کرد: باید اخلاق در جهت بیان و کشف حقیقت رعایت و در این زمینه تلاش شود یا نتیجه می‌گیرد و اگر به نتیجه‌ای دست نیافت خداوند مزد آنها را می‌دهد.
 وی با تأکید بر اینکه خوب است که عالمان مسلمان نظرات مذهبی خود و چند مذهب دیگر را بدانند، خاطرنشان کرد: همچنین حوزه‌های علیمه در سطح کشورهای اسلامی مذاهب مختلف را تدریس کنند و با متحد شوند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۹۴۴۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , وحدت , اسلام