چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۰
رئیس سازمان دامپزشکی خوسف خبر داد

فعالیت ۷۴ واحد پرورش طیور صنعتی در خوسف/ برگزاری کنگره ملی و بین‌المللی شتر سال آینده در بیرجند

رئیس سازمان دامپزشکی خوسف از فعالیت 74 واحد پرورش طیور صنعتی در خوسف خبر داد.
فعالیت ۷۴ واحد پرورش طیور صنعتی در خوسف/ برگزاری کنگره ملی و بین‌المللی شتر سال آینده در بیرجند
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، رضا محمودی شامگاه سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: شبکه دامپزشکی در کشور نقش بسزایی در تأمین سلامت غذایی جامعه دارد.
 وی با بیان اینکه این شبکه نقش مهمی در خصوص مبارزه و پیشگیری از شیوع بیماری‌ها در استان‌ها دارد، گفت: تأمین بهداشت دام و فرآورده‌های دامی، پیشگیری و مبارزه و درمان بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، شناسایی مناطق آلوده و راه سرایت و ایجاد قرنطینه‌های دامی در مبادی ورودی شهرستان در موارد بروز اپیدمی‌ها به منظور جلوگیری از سرایت بیماری‌های دامی از جمله وظایف سازمان دامپزشکی است.
 رئیس سازمان دامپزشکی خوسف صیانت از سرمایه‌های دامی کشور و تأمین بهداشت عمومی را یکی از رسالت‌های این سازمان دانست و افزود: سازمان دامپزشکی در حوزه‌های مختلفی مانند مبارزه، قرنطینه‌، طیور، دارو و درمان، نظارت و آموزش و پژوهش فعالیت دارد.
فعالیت ۷۴ واحد پرورش طیور صنعتی در خوسف
محمودی با بیان اینکه شهرستان خوسف دارای ۷۴۴ واحد پرورش طیور صنعتی است، تصریح کرد: صنعت پرورش طیور شهرستان از پویاترین و مهم‌ترین صنایع اشتغال‌زا و تولیدی در سطح شهرستان است.
وی ادامه داد:‌ از ابتدای سال جاری تاکنون یک میلیون و ۹۲۰ هزار و ۹۴۱۱ قطعه جوجه یک روزه وارد شهرستان شده که به همین نسبت تعداد یک میلیون و ۳۹۹ هزار و ۴۶۱ مرغ زنده جهت کشتار از مرغداری‌های شهرستان بارگیری صورت گرفته است.
 رئیس سازمان دامپزشکی خوسف خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور سطح دانش و آگاهی از طریق ایجاد ارتباط مستمر و موثر با مراکز آموزشی و تحقیقاتی و اجرای طرح‌های تحقیقاتی کاربردی از جمله اهداف شبکه دامپزشکی خوسف است.
محمودی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۵۰۰ کلاس آموزشی در خصوص بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و راه‌های پیشگیری از بیماری‌ها برگزار شده که بالغ بر 3 هزار نفر در کلاس‌ها شرکت کردند.
واکسینه کردن یک میلیون رأس دام سبک و سنگین
وی افزود: دامپزشکی خوسف در ۶ ماهه نخست سال جاری یک میلیون و ۶۷۰ هزار و ۵۷۷ رأس دام سبک و سنگین واکسینه کرده است.
رئیس سازمان دامپزشکی خوسف گفت:‌ از میان یک هزار و ۷۰۹ عامل بیماری‌زا شناخته شده در انسان ۸۳۲۲ عامل بیماری‌زا مشترک بین انسان و دام هستند.
 محمودی با بیان اینکه شبکه دامپزشکی در راستای مبارزه با بیماری‌های مشترک اقدامات لازم را به منظور پیشگیری، ریشه‌کنی و کنترل این بیماری‌ها انجام داده است، تصریح کرد: بازرسی و کنترل کیفی بهداشتی فرآورده‌های خوراکی دام  مرحله تولید تا توزیع از وظایف مهم سازمان دامپزشکی کشورمی‌باشد.
وی عنوان کرد: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک هزار و ۹۶۹۹ مورد بازدید و نظارت بهداشتی بر مراکز تولید، نگهداری و عرضه فرآورده‌های خام دامی در سطح شهرستان خوسف صورت گرفته است.
 رئیس سازمان دامپزشکی خوسف بیان کرد: انتقال برخی از بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام می‌تواند از طریق حمل و نقل دام و فرآورده‌های خام دامی از نقطه‌ای به نقطه دیگر صورت گیرد لذا نقل و انتقال دام و فرآورده‌های خام دامی باید با نظارت دامپزشکی و تنها با صدور مجوز بهداشتی حمل توسط دامپزشکی انجام شود.  
*جشنواره ملی شتر نیمه دوم سال ۹۷ در خوسف برگزار می‌شود
محمودی از برگزاری جشنواره ملی شتر در نیمه دوم سال ۹۷ در خوسف خبر داد و افزود: همچنین کنگره ملی و بین‌المللی شتر نیز نیمه دوم سال آینده در بیرجند برگزار می‌شود.
 وی ادامه داد: در سال جاری دومین زمین والیبال ساحلی استان و نخستین زمین مینی‌گلف در شبکه دامپزشکی خوسف احداث شده است.
رئیس سازمان شبکه دامپزشکی خوسف با بیان اینکه به مناسبت هفته دامپزشکی مسابقات والیبال ساحلی استان از ۱۹ تا  ۲۱ مهرماه در شهرستان خوسف برگزار می‌شود، تصریح کرد: تاکنون ۱۲ تیم برای شرکت در این مسابقات ثبت‌نام کردند.
محمودی با اشاره به احداث کشتارگاه در خوسف، اظهار کرد: این کشتارگاه با هزینه‌ای بالغ بر ۷۷ میلیارد تومان در خوسف احداث خواهد شد.
*کلنگ‌زنی کشتارگاه دام سبک و سنگین خوسف طی یک ماه آینده
وی با بیان اینکه کشتارگاه دام سبک و سنگین خوسف تا یک ماه آینده کلنگ‌زنی می‌شود، گفت: کشتارگاه در ابتدای سال آینده افتتاح می‌شود.
 رئیس سازمان دامپزشکی خوسف افزود: همچنین برای نخستین‌بار در شرق کشور خط ویژه کشتار شتر نیز در این کشتارگاه راه‌اندازی می‌شود.
 محمودی در پایان خاطرنشان کرد: احداث کارخانه فرآوری شیر شتر در خوسف در دست اقدام است که تاکنون محل آن خریداری شده و مجوز این کارخانه نیز به زودی گرفته می‌شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۹۴۹۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , دام , طیور , کنگره ملی