يکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۹
یادداشت اختصاصی خراسان تایم/

کفه‌های ترازوی آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خراسان جنوبی میزان نیست

ثبت‌نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در حالی اخیراً به پایان رسیده است که تناسب نیروی انسانی درخواستی با برخی نیازهای آموزش و پرورش در خراسان جنوبی متعادل و میزان نیست.
کفه‌های ترازوی آزمون استخدامی آموزش و پرورش در خراسان جنوبی میزان نیست
 
حسین بیاتی- اگر وزارت آموزش و پرورش را مهمترین نهاد نظام تعلیم و تربیت در کشور ندانیم، بی‌شک یکی از مهم‌ترین نهادها است. نهادی که ظرفیت اجتماعی آن بر کسی پوشیده نیست.
بدون تردید دبیران و آموزگاران محترم در این نظام مهمترین نقش را برعهده دارند. اگرچه مشکلات معیشتی این قشر بر کسی پوشیده نیست اما نقش تأثیرگذار این نهاد در پرورش نیروی انسانی آماده به کار یا تحصیل کرده، تأثیر مستقیم بر شخصیت نسل آینده، شأن اجتماعی نیروهای این وزارتخانه در میان آحاد جامعه و ... از دلایلی است که باعث می‌شود بسیاری از جوانان، بدنبال استخدام در این وزارتخانه باشند.
ثبت‌نام بیش از 220 هزار نفر برای شرکت در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش در سومین آزمون متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور، که قرار است در آینده‌ای نزدیک برگزار گردد، گواه این مدعاست.
نگارنده در این مقاله، قصد ندارد تا به دلایل حضور کثیر جوانان در این آزمون بپردازد، بلکه قصد دارد تا تناسب و نیاز مناطق مختلف شهری در خراسان جنوبی را با کد رشته‌های شغلی معرفی شده در این آزمون استخدامی، بررسی نماید.
در ابتدا باید عنوان کرد که خوشبختانه در بسیاری از کد رشته‌ها، تناسب خوبی میان شهرهای محل خدمت و شهرهایی که در دامنه پذیرش آمده‌اند، برقرار است. این تناسب و استفاده از نیروهای بومی باعث می‌شود تا در آینده، مشکلات کمتری در بحث انتقال نیرو از شهری به شهر دیگر بوجود آید.
اما متأسفانه به نظر می‌رسد در نیازسنجی کد رشته‌ها، بی‌دقتی‌هایی صورت گرفته است. به طور مثال در رشته ریاضی، شهرستان بیرجند در حالی اعلام نیاز یک نیروی مرد را داشته است که در حال حاضر، بیش از 10 نیروی مرد مازاد در این رشته در این شهرستان وجود دارد. ضمن آنکه بسیاری از نیروهای دبیر ریاضی که در مناطق مختلف استان خراسان جنوبی مشغول به خدمت هستند، مقیم بیرجند بوده و در این شهر ساکن می‌باشند و در هنگام نقل و انتقالات در تابستان، فرم‌های انتقالی به بیرجند را تکمیل می‌کنند.
از سویی دیگر این اعلام نیاز در حالی صورت گرفته است که در چند سال اخیر، اداره‌کل آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی، شهر بیرجند را در زمان نقل و انتقالات در بسیاری از رشته‌ها بسته اعلام می‌کند.
یا در موردی دیگر در یکی از شهرستان‌ها، در حالی برای نیروی زن در رشته ریاضی اعلام نیاز شده است که امسال یک نیروی تازه وارد از دانشگاه فرهنگیان به جمع دبیران ریاضی زن این شهرستان اضافه خواهد شد.
در موردی دیگر در یکی از مناطق استان خراسان جنوبی، در رشته دبیری زیست شناسی، در حالی درخواست نیاز شده است که امسال یک نیروی تازه وارد از دانشگاه فرهنگیان به آنان اضافه شده و در سال 1397 نیز نیروی دیگری به جمع فرهنگیان آن منطقه از این دانشگاه اضافه خواهد شد.
در رشته تربیت‌بدنی نیز اعلام نیاز در حالی صورت پذیرفته است که دبیران آن منطقه، به طور کامل ساعات درسی این درس را پوشش داده‌اند. 
اگرچه در برخی مناطق، اعلام نیازها، صورت واقعی داشته است لیکن امیدواریم در جهت ساماندهی بهتر و برنامه‌ریزی دقیق‌تر نیروی انسانی شاغل در وزارت آموزش و پرورش اهتمام بیشتری صورت پذیرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۱۷۲