سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۶
مصطفی عاشوری:

​شین مثل شهید

مصطفی عاشوری: از نظر حقیر، زندگی زمانی زیباتر می‌شود که بشر به معبود خود نزدیک‌تر شود.‍
​شین مثل شهید
 
از نظر حقیر، زندگی زمانی زیباتر می‌شود که بشر به معبود خود نزدیک‌تر شود.‍
نزدیک‌تر شدن بدان معنا نیست که صبح و شب در حال عبادت و راز و نیاز باشیم،  بلکه نزدیک شدن بدان معناست که فرد سعی کند تا حد امکان شبیه معبود خود شود. صفات او را بشناسد و سعی کند آن صفات را تا حد امکان در خود رشد دهد‌‌.
بسیاری از انسا‌ن‌ها در برهه‌های زمانی مختلف وجود داشتن که با هر عقیده و تفکری به معبود خود نزدیک‌تر شدن. عده‌ای با بخشنده‌تر شدن، عده‌ای با راستگو‌تر شدن و همچنین وجود داشتن انسان‌هایی که با زندگی بخشیدن به خدای خود نزدیک تر شدن! زندگی بخشیدن‌؟
بله درست است. انسان‌هایی بودند که با هر رنگ و نژاد و دین و مذهبی، زندگی را برایمان به ارمغان آوردند. می‌‌شود این چنین هم بررسی کرد، انسانهایی از جانشان گذشتن تا جانمان در امان باشد. عده‌ای از جوانی و شور و احساسشان گذشتن تا جوانی و شور و احساسمان پابرجا بماند. به سیاست‌ها کاری ندارم. اصولا سیاسی نیستم. به آرمان‌ها و اهداف کنونی دولت و آرمان و اهداف دولت‌های قبل هم کاری ندارم. چراکه همگی دم از اسلام و کمک به مردم می‌زنند. اما صرفا دم! یا بهتر بگویم شعا‌رهایی صرفا انتخاباتی!
اما یادمان هست انسان‌هایی را که گذشتن از جانشان برای ما؟ آیا یادمان مانده است جوان هایی که بهترین دوران زندگیشان را زیر گلوله‌ها به سر میبرند؟ آیا یادمان مانده است نگاه هایی دوخته به در تا خبری از فرزندشان آورده شود؟
آیا آرمان های آنها عملی شد؟ آیا پیشانی کبودان نظام هنوز یادشان مانده است راه و هدف و آرمان آنها را یا صرفا قاب عکسشان را برای تزیین روی میزشان نگاه داشتن؟
شهادت از برترين واژه‌هاي فرهنگ اسلامي و از مقدّس‌ترين مفاهيم معارف الهي است. شهادت اوج کمال انسان است، آنگاه که انسان تمام هستي خود را يکجا نثار معبود مي‌کند و قطره وجودش به درياي بيکران هستي مطلق مي‌پيوندد.
شهادت شجاعانه نقش جدا کردن و شناساندن و سرانجام رشد و نمو حق و نابودی باطل را به طور احسن و اکمل در جامعه ایفاء می‌کند و با این اثر، اجتماع را از رکود و جمود و انزوا خارج می‌سازد و با تصفیه عمیق، پویایی و بالندگی و کمال جامعه را تضمین می‌کند.
مگر نه این است که مرگ به سراغ همه خواهد آمد و گریزی از آن نیست، پس چه بهتر آنکه با مردن معامله ای انجام شود و در برابر دادن سرمایه حیات و قربانی شدن، سود و نتیجه ای بزرگ عائد شود.
واقعا خجالت زده نمی‌شویم اگر زنده شوند و در مقابلمان بایستن؟
التماس اندکی تفکر.


انتهای‌پیام/2/


 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۳۰۲۰