جمعه ۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۵
یادداشت/

تراژدی وعده‎‌های بی سرانجام درحال تکرار است

خراسان‌جنوبی طرح‌های ناتمام زیادی دارد که باید برای آن نسخه درمان پیچید.
تراژدی وعده‎‌های بی سرانجام درحال تکرار است
 
20اسفند 1397، هواپیمایی حامل محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در حالیکه چندین چمدان در دست داشت، در بیرجند برزمین نشست. شنیده‌ها حاکی از آن بود که این چمدان‌ها حاوی حجم زیادی از وعده‌ها، برنامه‌ها و اعتبارات دولت تدبیر و امید برای خراسان‌جنوبی بود.

مردم و مسئولین استانی که تجربه خوشی از سفر قبلی وی در اذهانشان ثبت نشده بود، در حالیکه چشم به چمدان‌هایش دوخته بودند، هنوز نمی‌دانستند می‌توان به وعده‌ها و نتایج این سفر خوشبین بود یا نه؛ پچ‌پچی بین مردم بود گویا تنها 3درصد از بودجه مصوب سفر قبلی‌اش به استان محقق شده‌بود. کاری جز امید از دست کسی ساخته نبود، باید منتظر نتیجه این سفر ماند!

جلسات با همان به قول عام، ریخت و پاش‌های اضافه برگزارشد اما مصوبات آن بازهم امیدوارکننده بود؛ تدوین برنامه 3ساله دولت برای توسعه خراسان‌جنوبی و تخصیص 940میلیاردتومان برای زیرساخت‌های استان، ایجاد کارگروه ویژه توسعه استان و اختصاص 700میلیاردتومان به اشتغال جوانان استان و همچنین وعده ساخت 10000مسکن محرومین تا سال آینده که همین سال جاریست!

گویا وعده‌ها فقط به موارد مذکور ختم نشده و هنوز چمدان‌های در بسته دیگری هم بود که محتویاتش ذکر نشده بود؛ تخصیص اعتبار 60میلیاردی برای آموزش و پرورش، 32میلیارد تومان برای مباحث فرهنگ و گردشگری، 10میلیاردبرای ورزش، 115میلیارد برای روستاها و مهم‌تر از همه اختصاص 560میلیارد تومان برای راه‌آهن استان، سوغات‌هایی از جانب دولت بود که وی از آن خبرداد.

پس از 40روز وقتی جویای احوال مسئولین و عمل به وعده‌ها شدیم، دریافتیم که هیچ خبری از ابلاغ شیوه‌نامه های مصوبات سفرش نیست؛ گویا تراژدی وعده‌های بی سرانجام درحال تکرار است. بازهم ناامید نشدیم و منتظر ماندیم...

اما امروز که بیش از 5ماه از آن سفر گذشته، هنوز هم کلید هیچ‌کدام از چمدان‌هایی که وارد خراسان‌جنوبی شد، داده نشده‌است و تنها کاری که از دستمان برمی‌آید تماشای این چمدان‌ها و سنجش سبکی، سنگینی و زیبایی آن‌هاست؛ گویا چمدان‌های نوبخت پر از خالی بود...
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۷۷۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اشتغال , هفته دولت