۱
 
چهارشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۵
یادداشت اختصاصی خراسان تایم

تبلور دیانت و اتحاد- قسمت اول

از 18 اسفند 95 تا 23 اسفند 95؛ اکثر ائمه جمعه و طلاب دینی از سراسر استان در حوزه علمیه معصومیه بیرجند در اعتراض به سخنان هتاکانه استاندار استان درباره رقص و عدم توجه انان به فرمایشات آیت الله عبادی نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان جنوبی دست به تحصن زدند.
تبلور دیانت و اتحاد- قسمت اول
 
به عقیده نگارنده آنچه از 28 بهمن  تا 23 اسفند 1395 در خراسان جنوبی و خصوصاً شهرستان بیرجند رخ داد، فصل جدیدی در آینده سیاسی و اجتماعی این خطه گشود و به حق مرزهای نفاق و تقوا را جا به جا کرد. اتفاقی سترگ که با همه تنفر پراکنی های عده ای و سر به زیر برف کردن عده ای دیگر نمی توان آن را نادیده گرفت. آنقدر رخ دادهای این 26 روز ابعاد گوناگون و متفاوت دارد که می شود درباره ان ده ها مقاله نوشت...

همان گونه که گفته شد به این قضیه و قضایای رخ داده شده در استان می توان از ابعاد گوناگون نگاه کرد و صد البته این مسئله به این آسانی از تارک سیاسی و اجتماعی استان پاک نخواهد شد. بدون شک تا ماه ها و سالها رخ دادهای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی استان، متاثر از رخ دادهای مهم، عیان و بسیار بیشتر از ان به طور نهان در 26 روز منتهی به 24 اسفند 95 خواهد بود.

از 18 اسفند 95 تا 23 اسفند 95؛ اکثر ائمه جمعه و طلاب دینی از سراسر استان در حوزه علمیه معصومیه بیرجند در اعتراض به سخنان هتاکانه استاندار استان درباره رقص و عدم توجه انان به فرمایشات آیت الله عبادی نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان جنوبی دست به تحصن زدند.

واقعیت آن است که تحصن در واقع جزو قدم های نهایی یک جریان مبارزاتی به حساب می آید، شاید اگر اوج یک مبارزه، عملیات انتحاری باشد، بدون شک تحصن، چند قدمی با این انتحار بیشتر فاصله ندارد. شکی نیست که تحصن هم برای متحصنین و هم برای شخص یا اشخاص مقابل هزینه هایی دارد، پس حتما همه موارد باید در مورد انجام یک تحصن بررسی شده و قبل رسیدن به تحصن مسیری آرام تر طی شود.
مسیر طی شده تا تحصن...

اولین اعتراضات رسمی و علنی به سخنان روز پنج شنبه 28 بهمن 1395 استاندار خراسان جنوبی در جمع هنرمندان، در نمازجمعه 29 بهمن بیرجند توسط چند جوان حزب الهی انجام شد، آنان در نماز جمعه نسبت به این سخنان با شعارهایی چون مرگ بر فتنه گر و ... واکنش نشان دادند، البته چند تن از ائمه جمعه استان نیز در خطبه های جمعه 29 بهمن نسبت به این قضیه سکوت نکردند. شنبه 30 بهمن، خیل کثیری از مردم  در دفتر آیت الله عبادی تجمع کرده و ایشان در سخنان صریحی نسبت به سخنان استاندار اعتراض کرده و دولت را به کار و تلاش برای مردم فراخواندند، همچنین در این جلسه فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) واکنشی تند و انقلابی نسبت به این سخنان اتخاذ کرد. اعتراضات مردمی همچنان ادامه دارد. عصر دوشنبه 2 اسفند ماه، مردم و طلاب در حوزه علمیه معصومیه بیرجند تجمع و سخنرانانی از جمع اساتید حوزه نسبت به سخنان استاندار واکنش تند نشان داده و مردم با تکبیرهای مداوم حمایت کردند، در پایان این جلسه نیز طوماری امضا و به دفتر مراجع تقلید ارسال شد، در این چند روز پس از سخنان استاندار هیچ رسانه مکتوب و تصویری اعتراضات مردمی را منعکس نکرده و یکی از روزنامه های محلی رپرتاژ خبری در حمایت از استاندر کار می کند.

اعتراضات مردمی هر روز صورت جدیدی به خود می گیرد، استاندار به نحوی از حضور در مجامع عمومی ابا دارد، خبرها از برنامه ریزی او برای شرکت در جشن گلریزان یکی از زورخانه های بیرجند خبر می دهد. اعتراضات گسترده مردمی مجدداً بلند می شود، برگزار کنندگان این جشن با شکوه از ترس خراب شدن جشن و بروز درگیری تلاش می کنند جلو استاندار برای حضور در این جلسه گرفته شود و در نهایت از ایشان در جلسه و جشن گلریزان چندین بار نام برده می شود لیکن معاونین او، در جشن گلریزان شرکت می کنند. همزمان خبر می رسد استاندار به زودی در شبکه یک سیما برنامه خواهد داشت، اعتراضات مردمی به صدا و سیمای خراسان جنوبی، صفحات مجازی مجریان و عوامل آن برنامه صبحگاهی؛ به دفتر نماینده مجلس و ... می رسد، اعتراضات مردمی کارگر افتاده و پخش این دیدار تا اطلاع ثانوی لغو می شود. پنج شنبه 5 اسفند آیت الله عبادی در جمع طلاب، سخنان بسیار تندی علیه هتاکان به دین ایراد می کنند. همزمان جریان حامی استاندار که این اعتراضات را سیاسی دانسته و هرگز این موج اعتراض مردمی را به علت احساس توهین به مقدسات نمی دانست، تهدید به حضور در نماز جمعه و قشون کشی به این صحنه کرد. صبح جمعه 6 اسفند 95 استاندار استان به طور غیرمنتظره ای به عنوان رییس شورای تامین استان به محل رزمایش سپاه پاسداران می رود. او با چفیه ای بر دوش از محل رزمایش دیدن می کند، خبر و تصاویر این دیدار به عنوان سند حقانیت استاندار و همراهی سپاه با او به سرعت در فضای مجازی پخش می شود.

بلافاصله فرمانده سپاه استان در مصاحبه ای این مسئله را تکذیب و صراحتاً اعلام می کند استاندار باید بابت بیان ان سخنان عذرخواهی نماید. همزمان در نمازجمعه بیرجند چند جوان پلاکاردهایی در اعتراض به استاندار و سکوت امام جمعه بیرجند در دست دارند. سایر نمازجمعه های استان خصوصاً در خوسف، فردوس، سرایان، مود، سربیشه، نهبندان، طبس و ... صحنه اعتراضات شدید امامان جمعه به استاندار است. روز شنبه 7 اسفند سپاه پاسداران استان خراسان جنوبی رسماً بیانیه داده و اعلام کرد حضور استاندار در رزمایش سپاه به معنای تایید سخنان او وعدول ازمواضع قبلی نیست

. پس از 8 روز از این اعتراضات رسانه ملی و شبکه استانی هیچ مطلبی در این باره منعکس نکرده است و تنها رسانه جریان انقلابی، یک سایت و کانال تلگرامی ان است، همچنان علما و روحانیون در منابر و مساجد به این سخنان اعتراض می کنند. در این هفته مشاور روحانیت استاندار که ناگهان معرفی شده بود به صورت انقلابی از این مقام استعفا داده و حاضر به همکاری با استاندار نشده و رسماً به آیت الله عبادی ابراز وفاداری کرد. در هفته دوم اسفند ماه، اعتراضات مردمی در شهرستان های فردوس، حاجی آباد و طبس شدید تر از بقیه استان است. هفته دوم اسفند، استان خراسان جنوبی شاهد تشییع شهدای گمانم بود، عملاً این واقعه تبدیل به صحنه های اعتراضی مردم به سخنان استاندار شده بود. روز دوشنبه 9 اسفند، یکی از مسئولان سیاسی استانداری خراسان جنوبی در نامه ای نسبت به اعتراضات ائمه جمعه استان واکنش نشان داده و به طور لفظی نسبت به ادامه این کار هشدار داده بود.

او رسما خواسته بود علما و روحانیون دست از اعتراضات بردارند. رونوشتی از این نامه را به دفتر ایت الله عبادی ارسال می کنند. لیکن ائمه جمعه و جماعات این حرکت را نوعی تهدید و تلاش برای تبدیل استان به پادگانی نظامی قلمداد کردند. جمعه 13 اسفند نمازجمعه بیرجند همچنان شاهد بروز اعتراضات مردمی و سکوت خطیب در این موضوع بود، البته این هفته نود درصد خطبای جمعه به شدت به سخنان استاندار و عدم عذرخواهی او و عدم توجه رسانه ها به اعتراضات مردمی و نامه اخیر جزندری از مسئولین استانداری، واکنش نشان دادند. در هفته سوم اعتراضات مردمی، شکل جدید و جدی تر به خود گرفته است.

جریانات سیاسی اصلاح طلب همچنان عقیده دارند این اعتراضات و فعالیتهای روحانیت بیشتر جنبه سیاسی دارد و قصد واکنش دارند. کانال تلگرامی این جریان فعال تر شده است اما همچنان هیچ خبری از چهره های شاخص اصلاح طلب استان برای حمایت از استاندار، نیست و انها با عمل خود نشان دادند باور کرده اند و به ایشان ثابت شده این اعتراضات بیشتر جنبه دینی و دفاع از مقدسات دارد. حتی انان حاضر نشدند ننگ حمایت از حامی رقص در استان را بپذیرند.

چهارشنبه 18 اسفند، خبر تحصن علما، ائمه جمعه و جمعی از طلاب علوم دینی و اساتید حوزه های علمیه استان، در حوزه علمیه معصومیه در صدر اخبار استان قرار گرفت. متحصنین در روز اول اعلام کردند پس از 20 روز صبر و اعتراضات آرام مدنی، شاهد تداوم بی اعتنایی استاندار به اعترضات مردم و خواسته های علما و نماینده معزز ولی فقیه در استان هستیم. لذا وارد مرحله جدیدی از اعتراضات شده و اکنون دیگر کف خواسته های ما عزل استاندار از پستش است.

خبر تحصن علی رغم سانسور شدید توسط شبکه تلویزیونی استان و رسانه های مکتوب، به سرعت بین مردم دست به دست می چرخد، شکبه علما در مساجد و انقلابیون استان در این زمینه احساس تکلیف کرده اند. شب دوم تحصن، یعنی شب جمعه مورخ 19 اسفند ماه، بعد از نماز مغرب و عشا در محل تحصن جای سوزن انداختن نیست، مردم شعار می دهند، علما و ائمه جمعه استان همه در این محل جمع شده اند. حالا مردم در پایان تکبیرهای مداومشان مرگ بر فتنه گر هم می گویند. حضور رییس دفتر آبت الله عبادی در محل تحصن، به نحوی اعلام رضایت ایشان از این حرکت است.

پاایان هر شب، سخنگوی تحصن از وقایع رخ داده به مردم گزارش می دهد. تحصن به نام طلاب است اما از همه طیف های مردمی برای حمایت از متحصنین انقلابی کسانی وجود دارند. نماز جمعه 20 اسفند 95 شاید پرحاشیه ترین نماز جمعه این چند سال اخیر بیرجند باشد. روحانیون و مردم حاضر در محل تحصن، از شب اول به علت عدم حضور امام جمعه بیرجند در این تحصن و سکوت مداومش در خطبه ها به شدت اعتراض دارند.

هیجانات بروز داده شده در محل تحصن و خروش انقلابی مردم؛ خبر از یک نماز جمعه پرحاشیه می دهد. امام جمعه بیرجند بنا به هر دلیلی در نماز جمعه شرکت نمی کند. خطیب موقت جمعه سخنانی بی حاشیه و بدون اشاره به رخ داد های استان بیان می کند. او ناگهان بین دو نماز از امام جمعه بیرجند دفاع کرده و این عملش باعث می شود انبار باروت جوانان انقلابی که برای اعتراض علنی و جدی به امام جمعه بیرجند که حالا غایب است در نماز جمعه حاضر شوند ؛ ناگهان منفجر می شود.

نماز که تمام می شود؛ جوانان انقلابی گرد دو روحانی مشهوری که به حمایت از امام جمعه می پردازند جمع می شوند. امام جمعه یکی از شهرستان های استان که در نماز جمعه بیرجند حضور دارد و از شخص رضایی امام جمعه بیرجند حمایت می کند مورد اعتراض شدید جوانان انقلابی قرار می گیرد. عده ای حتی خبر از زد و خورد می دهند که البته ثابت نشده و مشخص می شود اغراق بوده.

کلیپ بگو مگوهای این جوانان و ان روحانی به سرعت در شکبه های مجازی پخش می شود. بلافاصله یک کلیپ صوتی ضبط شده از بگو مگوی توهین عده ای به همان روحانی نیز در فضای مجازی پخش می شود. کیفیت بالای این کلیپ صوتی و چند مسئله دیگر شائبه هایی مانند سند سازی برای مظلوم نمایی را نیز به اذهان متبادر می کند. جمعه شب قرار شده با فشار آیت الله رییسی و حرکت متحصنین، نمایندگانی از سوی وزیر کشور برای بررسی تحصن اعتراضات مردمی وارد استان شوند. همزمان جمعی از حامیان استاندار نیز از مردم دعوت کرده اند در یک حسینیه جمع شوند که البته تعدادشان معدود است.

قائم مقام وزیر کشور و هیئت همراه در بدو ورود قصد دیدار با آیت الله عبادی را می کنند که ایشان انان را به حضور نپذیرفته و می گویند ابتدا به دیدن متحصنین رفته و سخنانشان را بشنوید. جمعه شب 20 اسفند مردم برای نشان دادن خشم انقلابی شان به فرستادگان وزیر در محل تحصن اجتماع کرده اند. نمازگزاران مسجد امام صادق(ع)  نیز در حمایت از متحصنین به انان ملحق شده اند. بین متحصنین اخباری از ورود قریب الوقوع فرستادگان وزیر به تحصن دارد. زمزمه ها بالا گرفته....  

پایان قسمت اول...

ادامه دارد....
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۴۵۱۷
کلمات کليدی: خراسان جنوبی، بیرجند، خراسان، خراسان تایم، تبلور ،دیانت، اتحاد


Ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۶:۱۷:۳۹
با سلام .چندتا نکته باید بگم .اولا چرا دارین اقدام چهارتا آخوند نما رو به نام مردم تمام میکنید؟ما در تصاویر فقط اخوند و بچه اخوند دیدیم
دوما.چرا این عزیزان وقتی احمدی نژاد مادر چاوز رو در اغوش گرفت ساکت بودند.؟به هرحال فعل رو انجام داده
سوم .چرا وقتی بانک های حکومت اسلامی دارن مثل اب خوردن ربا میخورن تحصن نکردنند.یا بخاطر تاخیرو کم کاری در وام ازدواج.
چهارم .این تحصن فقط جایگاه پایین اخوندها در بین مردم رو پایین تر برد.

پنجم .هزینه های هتل سفیران هدایت رو از کجا در میارید؟از بیت المال و حق اون هایی که مخالفند.
ششم. روسیاسی برای برخی ائمه جمعه و خراسان تایم موند.
الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم.
.پیدا کنید چه کسی به مردم ظلم میکنه.التماس تفکر

...................................................

خراسان تایم: ضمن تشکر از نظر حضرتعالی و در راستای احترام به مخاطبین و رعایت اصل مردمی بودن این نظر منتشر می گردد. پاسخ سئوالات و شبهات مطرح شده در یادداشت های آینده این پایگاه خبری پاسخ داده خواهد شد. انشاء الله