۲
 
سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۸
دبیر سرویس اجتماعی خبرگزاری دانشجو در یادداشتی نوشت:

طرح تحول نظام سلامت؛ زحماتی که کشیده می‌شود، راهی که به اشتباه می‌رود!

طرح تحول نظام سلامت با پرداخت سهم بیشتری از پول پزشک، سعی کرده است تا سهم پرداختی بیمار را کاهش دهد. لذا از این جهت می‌توان این امر را یکی از کارهای مثبت طرح تحول نظام سلامت دانست. اما اگر بخواهیم دیدگاهی نقادانه به این طرح داشته باشیم، بد نیست به برخی عیوب این طرح اشاره‌ای اجمالی داشته باشیم.
طرح تحول نظام سلامت؛ زحماتی که کشیده می‌شود، راهی که به اشتباه می‌رود!
 
طرح تحول نظام سلامت؛ زحماتی که کشیده می‌شود، راهی که به اشتباه می‌رود!
طرح تحول نظام سلامت، یکی از طرح‌هایی بود که در وزارت بهداشت دولت یازدهم اجرایی شد. این طرح بعنوان یکی از افتخارات دولت یازدهم از سوی رئیس جمهور یاد شده است. همانطور که رئیس جمهور و وزیر بهداشت بارها گفته‌اند، این طرح برای کاهش هزینه‌های درمان مردم طراحی شده است. طرحی که هنوز کامل نشده بلکه برای شروع در چند حوزه کار خود را شروع کرده است تا خروجی آن مشخص شده و عیب‌های آن گرفته شود. شاید یکی از مهم‌ترین محاسن این طرح همین کاهش هزینه‌های درمانی بیماران باشد. طرح تحول نظام سلامت با پرداخت سهم بیشتری از پول پزشک، سعی کرده است تا سهم پرداختی بیمار را کاهش دهد. لذا از این جهت می‌توان این امر را یکی از کارهای مثبت طرح تحول نظام سلامت دانست. اما اگر بخواهیم دیدگاهی نقادانه به این طرح داشته باشیم، بد نیست به برخی عیوب این طرح اشاره‌ای اجمالی داشته باشیم.
هزینه بالای طرح تحول سلامت
یکی از مهمترین ایراداتی که کارشناسان به این طرح وارد می‌کنند، هزینه بالایی است که بر پیکره بودجه مملکت زده است. برخی کارشناسان از این طرح بعنوان یک چاه ویل که انتهای آن معلوم نیست باد کرده‌اند. افزایش نجومی حقوق برخی پزشکان که اتفاقا در برنامه ثریا چند نمونه آن منتشر شد که باعث تعطیلی چندین هفتگی آن برنامه شد نمونه‌ای از این ماجراست. افزایش حقوقی که ما به ازای آن درست است که از بیمار دریافت نمی‌شود اما دولت این ما به‌التفاوت را پرداخت می‌کند.جدول زیر نمونه‌ای از این افزایش نجومی را به تصویر می‌کشد.


تمرکز بر درمان بجای پیشگیری
یکی دیگر از عیوب این طرح تمرکز کردن بر درمان است، در حالیکه اگر تمرکز بر پیشگیری صورت می‌گرفت شاید بسیاری از هزینه‌ها کاسته می‌شد. با بررسی هزینه‌های صورت گرفته در این طرح می‌بینیم که رقم بسیار بالایی در این زمینه بر درمان متمرکز شده است. در این زمینه وقتی با یک دکتر دندان پزشک متخصص صحبت می‌کردم، می‌گفت آمار خرابی‌های دندان و در امتداد آن مراجعه به دندان پزشک روزبه روز در حال رشد کردن است و طرح تحول سلامت هیچ اثری در کند کردن این ماجرا نداشته است. در واقع طرح تحول سلامت برنامه‌ای برای کاهش آسیب‌ها و بیماری‌ها نداشته بلکه فقط بر هزینه‌های درمان تمرکز داشته است.
تبعیض در نظام حقوقی
یکی دیگر از نقدهایی که به این طرح وارد می‌کنند نظام حقوقی تبعیض‌گونه است. با یک بررسی اجمالی درمی‌یابیم که حقوق برخی پزشکان با رشد عجیبی مواجه شده است و در مقابل این رشد حقوق در برخی دیگر از اقشار از جمله پرستاران، ماماها و ... دیده نمی‌شود و همین مورد باعث نارضایتی‌های فراوانی شده است.
لذا با توجه به آنچه بیان شد، طرح تحول نظام سلامت در مجموع طرح خوبی ارزیابی می‌شود اما نقوص جدی بر آن وارد است که با برطرف شدن این عیوب، اگرچه تغییراتی اساسی بر این طرح وارد می‌شود اما باعث می‌شود در زندگی سلامت مردم تحولی عظیم بوجود آید.
سید مصطفی موسوی نژاد - دبیر سرویس اجتماعی خبرگزاری دانشجو
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۵۰۶۲
کلمات کليدی: طرح تحول سلامت , خراسان تایم ,


sdsd
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۱:۴۰:۴۴
موشکافانه بود واقعا
 
lamei
Spain
۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۱۷:۲۶:۵۱
دقیق و مستند بود