شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۲
حامدحسنی:

دونالد، خواب یا خواب‌ زده؟

حامدحسنی: دونالد ترامپ کاملا بی‌اطلاع از رفتار بدن می‌باشد، او حتی سطحی‌ترین موارد در ارتباط با دیگران را نمی‌داند، این مایه شرم او و آمریکاست.
دونالد، خواب یا خواب‌ زده؟
 
دونالد جان ترامپ چهل و پنجمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا است. وی پیش از ورود به سیاست کارآفرین و یک چهرهٔ تلویزیونی بود.
ترامپ، متولد و بزرگ‌شده بخش کویینز نیویورک است. وی در سال ۱۹۶۸ با مدرک کارشناسی اقتصاد از مدرسهٔ وارتون دانشگاه پنسیلوانیا فارغ‌التحصیل شده است. او به مدت ۴۵ سال سازمان ترامپ را بر عهده داشت، شرکت ساخت‌وساز املاک که مادربزرگ پدریش مؤسس آن بود. فعالیت او متمرکز بر ساختن و نوسازی برج‌های تجاری، هتل‌ها، کازینوها و زمین‌های گلف بود. او اقدام به چند پروژه پرریسک تجاری جنبی کرد و نام شرکت خود را به عنوان برند بر محصولات متعددی گذاشت. ترامپ از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ میزبان ریلتی شوی محبوب کارآموز در ان‌بی‌سی بوده است که به خاطر آن در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود یک ستاره به او داده شده است. ترامپ که از سوی مجلهٔ فوربز به تاریخ سال ۲۰۱۷، با ۳٫۵ میلیارد دلار ثروت پانصد و چهل و چهارمین فرد ثروتمند جهان بوده، کسب‌وکارهایش و نیز سه ازدواجش دهه‌هاست پوشش گستردهٔ رسانه‌ای را به خود جلب کرده است.
ترامپ مدت‌ها به سیاست ابراز علاقه کرده بود. در سال ۲۰۰۰ برای کسب نامزدی حزب ریفورم در انتخابات ریاست‌جمهوری رقابت کرد و در انتخابات مقدماتی این حزب در دو ایالت پیروز شد و سپس کنار کشید. او در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶ بار دیگر رسماً نامزدی خود را برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶، این بار به عنوان یک جمهوریخواه اعلام کرد. کمپین ترامپ پوشش گستردهٔ رسانه‌ای و توجه بین‌المللی را به خود جلب کرده است. در مه ۲۰۱۶، پس از موفقیت او در پیروزی در بیشترین ایالت‌ها و کسب بیشترین آرای رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه، تنها رقبای باقیماندهٔ او کناره گیری کردند و ترامپ در ژوئیه رسماً نامزد حزب جمهوریخواه شد. ترامپ در انتخابات سراسری ۸ نوامبر ۲۰۱۶ به طرز غافلگیرکننده‌ای بر هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات پیروز شد. ترامپ با ۷۰ سال سن ثروتمندترین و مسن‌ترین کسی شد که ریاست جمهوری را شروع می‌کند. او تنها کسی است که بدون هر گونه سابقه تصدی مناصب سیاسی یا نظامی به ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شده و پنجمین کسی است که با کسب آرای مردمی کمتر از رقیبش به ریاست جمهوری برگزیده شده است.
ترامپ در ماه‌های نخست ریاست جمهوری خود، تعداد زیادی از سیاست‌های باراک اوباما رئیس جمهور قبلی را برعکس کرد و سر و صدای زیادی به راه انداخت، آمریکا را از شراکت ترنس-پسیفیک و توافق پاریس خارج کرد، و بخش‌هایی از پیمان گرمی روابط با کوبا را لغو کرد او نیل گرساچ را به دیوان عالی منصوب کرد. او ممنوعیتی بر ورود شهروندان شش کشور با اکثریت مسلمان(از جمله ایران) اعمال کرد که بخش‌هایی از آن پیاده‌سازی شد. پس از این که او جیمز کومی اداره‌کننده اف‌بی‌آی را اخراج کرد، رابرت مولر به عنوان مشاور ویژه حقوقی برای تحقیق در خصوص مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و پیوندهای احتمالی بین نزدیکان ترامپ و روسیه و هر مسئله مرتبط منصوب شد.
روزنامه نیویورک تایمز روز گذشته در گزارشی نوشت ده‌ها نفر از زنانی که با دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کار کرده‌اند و یا با وی در ارتباط بوده‌اند، در مصاحبه‌های مطبوعاتی خود فاش کردند وی رفتاری ناراحت کننده با آن‌ها داشته است.

این روزنامه در گزارش خود به بیش از 50 مصاحبه مطبوعاتی استناد می کند. این روزنامه به نقل از این افراد می‌نویسد ترامپ با زنان به مانند "ابزاری جنسی" رفتار می‌کند و اشاراتی به بدن آن‌ها داشته است. 
این در حالی است که برخی زنان گفته‌اند ترامپ آن‌ها را به موفقیت در کار تشویق کرده و به آن‌ها فرصت رشد در شرکت‌های خصوصی‌اش را داده است.
نیویورک تایمز در ادامه نوشت: هنگامی که از این نامزد جمهوری‌خواه در خصوص این گزارش سؤال شد، ترامپ رخ دادن چنین مسائلی را تکذیب کرد. ترامپ به این روزنامه گفت: در طول سالیان دروغ‌های زیادی ساخته شده است. من همیشه با زنان با احترام فراوان رفتار می‌کنم.
"باربارا ریس،" ناظر دفتر مرکزی شرکت ترامپ در منهتن گفت: برخی اوقات ترامپ اظهارات سخنرانان در نشست‌ها را قطع می‌کند تا در خصوص بدن زنان صحبت کند.
واکنش‌های خشک و غیر صمیمانه اعضای ناتو و حرکت‌های حاشیه ساز دونالد ترامپ، همگی نکته‌هایی است که اولین سفر خارجی او مورد توجه واقع شده و اکنون ایندیپندنت تلاش کرده از همه این‌ها معانی و مضامین مستتر در ذهن ترامپ را بیرون بکشد.
تلاش‌های دونالد ترامپ در این سفر خارجی همواره بر آن بوده که خود را در برابر همه سران کشورهای دیگر به رخ بکشد و بر اساس مخاطبان خود، در برخی موارد موفق بوده و در برخی دیگر نه. جولیان زلیزر، تاریخ نگار ریاست جمهوری از دانشگاه پرینستون در این باره گفته است: طی این سفر خارجی دونالد ترامپ به نظر ناراحت، عصبی و منزوی بوده است، در حالی که سایر سران کشورها از رفتارهای وی متعجب بوده و واکنش های غیر صمیمانه ای داشته اند.
به گفته او، رفتارهای رخ داده در این سفر خارجی نشان می دهد، تا چه حد رهبران سیاسی در سراسر دنیا آماده همکاری و تعامل با رئیس جمهور نامتعارفی هستند که درک درستی از نقش جهانی ایالات متحده ندارد.
البته در این سفر، برخی از موارد آشنا و متعارف دیپلماتیک با صورتی دوستانه نیز میان ترامپ و مخاطبان او رخ داده است؛ اما هیچ نیازی به تفسیر و تعبیر واکنش‌های سرد و بی‌روح سران ناتو، در زمانی که ترامپ طی سخنرانی خود همواره به موضوع پرداخت سهم دفاعی اشاره می‌کرد، نیست. سفری که طی آن ترامپ شخصیتی مغرور و بالارتبه را به خود گرفته بود تا با این ژست رهبران ناتو را مجاب به آن کند که سهم مالی بیشتری در دفاع را بر عهده بگیرند.
این موضوع یعنی رفتارهای نامتعارف ترامپ، تنها محدود به بروکسل نبود. در تصویر دیگری که منتشر و مورد توجه واقع شده، او به همراه ملانیا و ایوانکا ترامپ در کنار پاپ فرانسیس ایستاده‌اند و در حالی که پاپ نگاهی خیره به روبه رو دارد، پوزخند ترامپ خودنمایی می‌کند. آن هم در حالی که دختر و همسر او، هر دو در لباس مشکی احساسات محزون خود را با چهره خود نشان داده‌اند.
همچنین در سفر بروکسل، بارها این تصویر تکرار شده بود، در حالی که همه سران ناتو مشغول قدم زدن و گپ زدن با هم بودهاند، دونالد ترامپ به تنهایی و دور از سایرین قدم می‌زد؛ تصویری که تفاوت های بسیار فاحشی با تصاویر اولین سفر باراک اوباما برای دیدار با سران ناتو دارد که طی آن، همه رهبران ناتو برای قرار گرفتن در قاب دوربین‌ها در کنار اوباما از هم سبقت می‌گرفتند.
این صحنه در نشست سران گروه 7 در ایتالیا نیز تکرار شد. در حالی که سران گروه هفت با خوش و بش بعد از نشست مشغول قدم زدن و گپ زدن بودند، دونالد ترامپ با فاصله از آن‌ها و در پشت قدم می‌زد و بعد از آن نیز از این گروه جدا شد تا به بازی مورد علاقه خود یعنی گلف برود.
یکی از صحنه های جالب توجه در سفر ترامپ، زمانی بود که در بروکسل وی برای قرار گرفتن در جلوی دوربین، نخست وزیر مونتنگرو را به عقب هل داد و جای او را گرفت تا در هنگام ورود به مقر جدید ناتو در جلوی رهبران دیگر قرار بگیرد. در آن لحظه، نخست وزیر مونتنگرو تنها یک لبخند معنا دار زد و بعدا این وضعیت را «وضعیت بی ضرر» خطاب کرد!
اما بر خلاف این جملات، رسانه‌های مونتنگرو، این رفتار ترامپ را به سخره گرفته و روزنامه مشهور این کشور "Vijesti" بیان کرد که ظاهرا ترامپ نمی‌خواسته تا کسی دیگر حضور وی در این نشست را تحت الشعاع قرار دهد.

چندی بعد، دست دادن ترامپ با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور جوان و جدید فرانسه، سوژه رسانه‌ها شد. این دو که برای اولین بار با هم ملاقات می کردند، قدرتنمایی در دست دادن را به رخ هم کشیدند و چنان دست یکدیگر را در جلوی دوربین‌ها فشردند که آرواره های آنها به هم چفت شد! اما در نهایت به نظر می‌رسید که دونالد ترامپ قبل از ماکرون تلاش کرده تا دست خود را رها کند.
لیلیان گلاس، متخصص «زبان بدن» در این باره معتقد است، هر دو طرف خواسته‌اند تا نشان دهند با یکدیگر برابر هستند؛ اما این نوع از دست دادن در همه سفر ترامپ رخ نداد. موضوع رفتارهای ملانیا ترامپ در اسرائیل و پس زدن دست دونالد ترامپ نیز یکی از سوژه‌های مهم سفر خارجی ترامپ بوده است.

ملانیا ترامپ دو بار در اسرائیل و رم از تماس دست با دست دونالد ترامپ خودداری کرد تا این رفتار شبکه‌های اجتماعی را برای مدتی به خود مشغول کند. گلاس می‌‌گوید، این رفتار سؤال اساسی را در ذهن همه مخاطبان برانگیخته که چه اتفاقی در زندگی زناشویی و خصوصی این دو در حال رخ دادن است؟
زبان بدن ترامپ همه آنچه در این سفر باید در مورد ذهنیت وی گفته شود، بازگو می‌کند: عصبی، منزوی، خودنما و ناراحت. گویا بعد از عربستان و اسرائیل، سفر اروپایی دونالد ترامپ، چندان سفر جالب توجهی برای او نبوده و معضلات رویارویی با شخصیت‌ها و چهره‌هایی که او را یک سیاستمدار نامتعارف می‌دانند، دونالد ترامپ را به شدت آزرده و عصبی کرده بود.

حال ترامپ دوباره وارد واشنگتن شده است؛ جایی که بحران‌های اخیر سیاسی دامنگیر او شده و می تواند حتی او را تا پای استیضاح نیز پیش برد و سوال اصلی اینجاست که ترامپ به کدام سو می‌رود؟

انتهای پیام/2/
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۹۵۸۵
کلمات کليدی: حامد حسنی , خراسان‌تایم , ترامپ