دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۴
خراسان‌تایم گزارش می‌دهد:

دستاوردهای انقلاب اسلامی(بخش اول)

یکی از دستاورد های بزرگ انقلاب شکستن ابهت پوشالی شرق و غرب به خصوص آمریکا بوده است.
دستاوردهای انقلاب اسلامی(بخش اول)
 
به گزارش خراسان‌تایم در این گزارش سعی بر این است که به بررسی بخشی از دستاورد های جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف به صورت سلسله وار بپردازیم تا مشخص شود کجا بوده‌ایم و امروز کجا ایستاده‌ایم.

ابطال نظریه جدایی دین از سیاست
در دو قرن گذشته و به خصوص در چند دهه اخیر تلاش بسیار گسترده‌ای برای جدایی دین از سیاست صورت گرفت، این تبلیغات یا از طرف یک سری از افراد بود که از روی نادانی دست به این کار می‌‍زدند و یاگروهی دیگر که معمولا از مخالفان اسلام و از استعمارگران هستند با آگاهی کامل و با شناخت کافی و با هدف ضدیت و مقابله با نقش مثبت دین در امور حکومتی دست به این اقدام می زنند.
انقلاب اسلامی ایران با این نظریه مخالفت کرد و معتقد بر این بود که دین از سیاست جدا نیست و اینها مانند دو بال در کنار یکدیگر قرار دارند.

 انتقال وحشت از دل مظلومان به دل مستکبران
جمهوری اسلامی ایران این هنر را کرده که بت های عظیم تخیلی را شکسته و رعب و وحشت را از مظلومان برداشته و در دل ستمگران گذاشته است و این خود از یک ملت بی عِده و عُده کافی معجزه ایست که به ید قدرت الهی تحقق یافته است و این شرایط به گونه ای خوب پیش رفته است که امروز مستکبران از مظلومان ترس دارند همانطور که آمریکا و اسرائیل از ایران و حزب الله ترس دارند.
 
اثبات قدرت اسلام در تشکیل و اداره حکومت
یکی از مهم ترین عوامل حرکت‌های عمیق مردمی و انقلابی، انگیزه اسلامی است، یعنی همان عاملی که در انقلاب بزرگ و جهانی ایران نقش خود را به خوبی ایفا کرد محوریت بخشیدن به دین و مکتب اسلام و به کار گیری انگیزه‌‍ی اسلامی در مبارزه در طول تاریخ بشری بارها نتیجه بخش بوده است.
پیروزی انقلاب اسلامی اثبات کرد که انگیزه‌های غیر دینی و غیر اسلامی کارایی لازم را نداشته و این انقلاب تاییدی بر قدرت فوق العاده انگیزه اسلامی و خط بطلانی بر سایر انگیزه‌ها بود.
 
استقلال ملی و رهایی از وابستگی به غرب

استقلال هر کشوری یکی از مهم ترین موضوعات حاکمیت آن کشور است، ایران تا قبل از پیروزی انقلاب طعم استقلال سیاسی را زیاد نچشیده بود و به کشور های مستکبری همانند انگلیس و آمریکا وابسته بود.
با پیروزی انقلاب اسلامی وابستگی به غرب و آمریکا قطع شد و نتیجه آن استقلال سیاسی کشور بود و کشور استقلال واقعی خود را بازیافت و رشته‌های وابستگی و تبعیت از آمریکا از هم گسسته شد.
در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران نه تنها مجری سیاست ‌های دیکته شده‌ی استکباری غرب نیست و در تصمیماتش از آنها کسب تکلیف نمی‌کند بلکه آن‌ها ناچار شده‌اند تاثیرات سیاست های ایران را در تصمیم ها و سیاست های خود پذیرا شده و اعمال نمایند.

ایجاد و تعمیق اتحاد مسلمین
مستکبران ضد دین که اسلام را خطری بزرگ مقابل خود می دیدند و می بینند سعی بر ضربه زدن به اسلام به هر روشی داشتند که مهم ترین آن اختلاف و تفرقه میان شیعه و سنی بود که امام خمینی(ره) در این خصوص فرمودند:«از جمله خیانت هایی که بدخواهان به اسلام مرتکب شده‌اند ایجاد اختلاف بین برادران شیعه و سنی است ».
انقلاب اسلامی بعد از پیروزی سعی بر این کرد که با اختلاف افکنی دشمنان در میان مذاهب اسلامی مقابله کند  و متقابلا هرچه بیشتر زمینه‌های عملی این همبستگی و وحدت را فراهم نماید و این موضوع بارها و بار مورد تاکید امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بوده است که میان شیعه و سنی هیچگونه تفرقه و اختلافی نباید بیافتند.

احیای مجدد دینداری، اسلام و تشیع در جهان
یکی از مسائل بسیار تلخ و تاسف بار تاریخ اسلام از زمان غیبت کبری امام زمان (عج) تا کنون انزوا عزلت اسلام وتشیع بوده است. دین ستیزی به خصوص با دین اسلام و مذهب تشیع در طول تاریخ اسلام از سوی دشمنان آن به عنوان یک سیاست محوری و حرکت جدی دنبال شده‌است.
تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اسلام و تشیع حضور آنچنان موثری در عرصه حاکمیت و حکومت نداشت و بسیاری از ابعاد و احکام آن مطرود و منزوی شده بود.
پیروزی انقلاب پر برکت اسلامی ایران نه تنها در داخل کشور به ستیز با دین پایان داد بلکه اضافه بر آن موجب احیا و عظمت اسلام و تشیع نیز گردید ، البته آثار احیا مجدد اسلام و تشیع محدود به داخل کشور نبود بلکه جنبه جهانی داشت و در سراسر جهان برای اسلام و تشیع عزت و افتخار آفرید و بار دیگر باعث مجد و عظمت اسلام شد.
این دستاورد آنقدر با ارزش و بزرگ است که رهبر انقلاب در خصوص آن می فرمایند« انقلاب اسلامی در حقیقت دو کار بزرگ را انجام داده است که یکی تشکیل نظام اسلامی و دیگری زنده کردن هویت اسلامی در دنیا است»

تحقق آزادی و به دست آوردن حق تعیین سرنوشت
انتخابات، رجوع و اتکا به آراء و نظرات مردم یکی از نماد های مهم و اصلی حکومت‌های جمهوری است، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و در زمان رژیم پهلوی انتخابات  و توجه به رای مردم معنا و مفهومی نداشت.
اما انقلاب اسلامی این وضع را تغییر داد هم حکومت شرایط را فراهم کرد و هم مردم با شوق و اشتیاق در انتخابات ها شرکت کردند.
اکنون و بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی مردم به صورت آزادانه رئیس جمهور، نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر...را خودشان انتخاب می کنند.

تحقیر استکبار جهانی به خصوص آمریکا
 یکی از دستاورد های بزرگ انقلاب شکستن ابهت پوشالی شرق و غرب به خصوص آمریکا بود. آنها با یکه تازی در همه زمینه ها و با تبلیغات گسترده فضا را به نحوی ایجاد کرده بودند که مردم فکر می کردند که آنها دارای قدرت بسیاری هستند و نمیتوان با آنها مبارزه کرد و کشور هایی که این تفکر را داشتند از دید خودشان برای ادامه حیات خودشان و حکومتهایشان یا به شرق وابسته شدند و یا به غرب وابسته شدند.
اوج این توانایی ایستادن مقابل این قدرت ها زمانی صورت گرفت که علاوه بر آمریکا و شوروی کشورهای زیاد دیگری نیز به کمک صدام آمدند و حمله همه جانبه ای علیه جمهوری اسلامی ایران کردند که با فضاحت کامل شکست خوردند.
 
صدور انقلاب اسلامی به سراسر جهان
صدور انقلاب و جهانی شدن آن، یکی دیگر از دستاوردهای جهانی انقلاب اسلامی ایران محسوب می گردد که ریشه در ماهیت انقلاب اسلامی دارد. اولین و مهم ترین ویژگی انقلاب که موجب صدور و جهانی شدن آن گردیده است اسلامی بودن آن می باشد.
دومین ویژگی انقلاب که موجب صدور و جهانی شدن آن گردیده جاذبه پیام آن و آمادگی پذیرش داوطلبانه ی آن از سوی مسلمانان و نهضت های اسلامی جهان بوده است.
اکنون بعد از گذشت چند دهه از انقلاب شاهد این هستیم که کشورهای مسلمان زیادی به طبیعیت از انقلاب علیه ظلم ایستاده و مقابله میکنند .


 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۸۶۴۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , آمریکا , انقلاب