چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۹
امام جمعه فردوس:

برای کمک در ساخت مسجد، مدرسه و آزادی زندانیان وقف ایجاد شود

امام جمعه فردوس گفت: کمک در ساخت مسجد، مدرسه،کمک به معلولان و آزادی زندانیان، جهیزیه دختران، کمک به دانشجویان و دانش آموزان نیازمند، موارد مختلف امور قرآنی و فرهنگی و قرض‌الحسنه از جمله مهم‌ترین نیازهای جامعه است که باید برای آنها وقف ایجاد شود.
برای کمک در ساخت مسجد، مدرسه و آزادی زندانیان وقف ایجاد شود
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خراسان تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمد رضا بابایی صبح امروز در همایش یاوران وقف که با حضور مسئولان، خادمان بقاع متبرکه، متولیان موقوفات و واقفان خیراندیش شهرستان فردوس در محل بارگاه امامزادگان این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: برطرف کردن حوائج دیگران به وسیله وقف موجب محبوبیت شخص نزد خداوند می شود.
وی نیز وقف را ادامه حیات پس از مرگ برشمرد و افزود: وقف از جمله اعمال ما تاخر است که پس از مرگ ثواب آن به نامه اعمال انسان اضافه می شود.

امام جمعه فردوس تاکید کرد: چنانچه وقف به جایگاه واقعی خویش برسد فقر از جامعه اسلامی ریشه کن می شود و از بسیاری از آسیب های اجتماعی جلوگیری می شود.

بابایی کمک در ساخت مسجد، مدرسه، کمک به معلولان، کمک به آزادی زندانیان، جهیزیه دختران، کمک به دانشجویان و دانش آموزان نیازمند، موارد مختلف امور قرآنی و فرهنگی و قرض الحسنه را از جمله مهمترین نیازهای جامعه دانست که باید برای آنها وقف ایجاد شود.
توجه به نیازهای روز جامعه در وقف های جدید
سرپرست فرمانداری فردوس نیز با اشاره به اینکه برای عزاداری‌های امام حسین(ع) از گذشته وقف‌های زیادی داریم بر ایجاد وقف در راستای نیازهای جدید جامعه تاکید کرد.
حسین اسماعیلی تصریح کرد: وقف‌ستیزی و وقف‌گریزی در جمهوری اسلامی باید آسیب‌شناسی و فرهنگ‌سازی شود تا مردم به‌جای هدیه اموال خویش برای کارهای خیر آن را وقف کنند تا ماندگار شود.

مصلحت وقف  باید در سرمایه‌گذاری بر روی موقوفات رعایت شود
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه فردوس گفت: بسیاری از زمین‌های رها شده وقفی در سطح شهر انتقاد می‌کنند که باید بر روی آنها سرمایه‌گذاری شود و لازمه این کار رعایت حق و حقوق موقوفات است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد اللهی بیان کرد: متاسفانه هنگام قیمت‌گذاری یک زمین وقفی آنقدر پایین قیمت‌گذاری می‌شود که ترجیح می‌دهم به همان حالت باشد ولی کاری روی آن انجام نشود.

وی با بیان اینکه زمین‌های وقفی را به عنوان مثال هر مترمربع 6 یا 7 هزار ریال و حتی به بهای یک نان قیمت‌گذاری می‌کنند تاکید کرد: مشاورین املاک باید در قیمت‌گذاری موقوفات رعایت عدالت را  مدنظر قرار دهند و اجاره آنها نیز باید به نرخ روز باشد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه فردوس افزود: متاسفانه مشاهده می‌شود که حتی متدینان نیز سفارش می‌کنند که نزدیک مال وقفی نشوید ولی چنانچه حق و حقوق موقوفات کامل پرداخت شود حلال و پاک است.

وی بر فرهنگ‌سازی برای ایجاد وقف‌های جدید تاکید کرد و گفت: در دولت جمهوری اسلامی باید وقف‌های جدید رقم بخورد تا در شهرستانی مانند فردوس دیگر ما به موقوفات زمان صفویه افتخار نکنیم.

اللهی با اشاره به اینکه برخی موقوفات در اختیار هیئت‌های مذهبی است عنوان کرد: اگر می‌خواهید وقفی ماندگار شود باید در اداره اوقاف به ثبت برسد و پس از ثبت متولیان می‌توانند آن را مدیریت کنند و ما اصراری بر مدیریت یک موقوفه در اداره اوقاف نداریم.
در این مراسم از خادمان برتر بقاع متبرکه، متولیان، مستاجران و واقفان نمونه و یاوران وقف تجلیل شد.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۹۲۰
کلمات کليدی: ؛ ساخت مسجد، مدرسه؛ آزادی؛ زندانیان؛ وقف